Facebook icon RSS icon YouTube icon

Anička, žabičky a jejich přátelé aneb každá holka touží být tak trochu princeznou

Knížku Anička, žabičky a jejich přátelé napsala Lenka Kosková-Třísková, ilustrovala ji Andrea Tachezy a vydala ji Mladá fronta a.s. v roce 2012.

Knížka Anička, žabičky a jejich přátelé
Knížka Anička, žabičky a jejich přátelé

102stránková publikace je určena pro čtenáře, resp. čtenářky od šesti let, ale potěší jak starší holky, tak mladší posluchačky.

Věnování: „Adélce, Juráškovi, jejich tatínkovi a všem, kteří také umí najít draka za první kůlnou.“

V 10 kapitolách pozorujeme dobrodružné výpravy malé blonďaté holčičky Aničky Kropáčkové, která ještě nechodí do školky, protože má mladšího brášku (miminko) Ondráška, se kterým je maminka doma, a tak je doma i Anička. Jenže je pořád smutná, protože si musí hrát sama. Tatínek chodí do práce, maminka se stará o malého brášku a s Aničkou si nikdo nehraje.

Anička miluje, když může nosit holínky a skákat do kaluží. Jednoho dne jí z holinek vyskočí obrázky dvou žabiček – Lekvačka a Prakvačka, s nimiž si hraje na zahradě. Na zahradě stojí kůlna, za kterou je malá díra, kolem které Anička se bojí chodit. Jednoho dne tam se žábami objeví draka se třemi hlavami, který vypadá spíše jako leguán se třemi hlavami. Jmenuje se Piškuntálek a narodil se ze špinavého trika s obrázkem draka, které se Aničce nedávno ušpinilo od třešní a ona ho proto zakopala za kůlnou. Piškuntálek potřebuje ke svému životu princeznu, a tak se malá Anička stává napůl obyčejnou holčičkou a napůl princeznou, která se stará o svého dráčka, mazlí se s ním, krmí ho svým jídlem, o které se dělí ještě se žabkami. Zažívají všelijaké trampoty a napínavé příběhy, např. když se drak svlékne z kůže, nebo když společně zachrání malou vílu, která umí uzdravovat, Aničku uzdraví, když onemocní angínou, vyléčí i žabku, která onemocní lakotou a závistí z jahod, společně se svými přáteli vymyslí dárek babičce k narozeninám.

Anička si na své narozeniny přeje dostat tři dorty – čokoládový (ten má rád drak), krémový (ten Prakvačka) a jahodový (ten Lekvačka). Když mamince slíbí, že bude hodná a také se podle toho chová, maminka ji překvapí a upeče jí třípatrový narozeninový dort, každé patro s jinou příchutí. Pak ji nechají chvíli o samotě, aby si ten dort mohla sníst s těmi, se kterými se chtěla podělit.

Z dortu moc nezbylo.

Když Anička usínala, zaslechla, jak tatínek říká mamince: „Stejně by mě zajímalo, s kým se Anička chtěla podělit. Já snad začnu věřit na draka.“

„Třeba měla pozvané kamarády,“ zasmála se maminka. Potom s láskou dodala: „Byla tak hodná! Vždycky je tak hodná, ale poslední měsíc se vážně překonávala. A kolik mi pomáhala! Žilo se mi jak v ráji. Je to moje zlatá holčička,“ řekla maminka milým hlasem.

Usínající Anička se rozhodla, že bude hodná napořád.“

Poslední kapitola s názvem Velké loučení popisuje, jak už venku opadává listí, je začátek podzimu, Anička přes léto vyrostla z holínek a trička. Věci opatrně ukládá do kůlny a s maminkou se společně se zvířátky loučí a pozorují, jak drak se žabkami odlétá za vílou. Pak se vydají směrem do školky.

Dětská fantazie v protikladu k dospělým, kteří jsou naprosto bez fantazie a myslí si, že si dítě vymýšlí.

Prodává .

Originální průvodní text české distribuce

Edice Už umím číst Třetí kniha v edici určené začínajícím čtenářům vypráví o docela obyčejné holčičce Aničce, která jednoho léta zažije neuvěřitelné dobrodružství. Skamarádí se s žabičkami ze svých holinek a zjistí, že ožijí, když si to přeje, ale také s jedním trochu neobvyklým tvorem, který se narodil v trávě za starou kůlnou. Společně budou muset dokázat několik odvážných kousků, které prověří jejich přátelství.

Knížka Anička, žabičky a jejich přátelé
Anička, žabičky a jejich přátelé
Rok vydání: 2012
Cena: 179 Kč
Vhodné pro: Předškoláky, Školáky

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář