Facebook icon RSS icon YouTube icon

Anička, žabičky a jejich přátelé – kniha pro začínající čtenáře

Kniha Anička, žabičky a jejich přátelé patří do literatury pro děti a mládež a vypráví o prázdninovém dobrodružství jedné malé dívky. Publikaci Anička, žabičky a jejich přátelé napsala Lenka Kosková-Třísková, ilustrovala ji Andrea Tachezy a vydala ji Mladá fronta v roce 2012.

Lenka Kosková-Třísková Anička, žabičky a jejich přátelé
Lenka Kosková-Třísková Anička, žabičky a jejich přátelé

Anička, žabičky a jejich přátelé je rozdělena do 10 kapitol. V první kapitole začíná přátelství dvou žabek Lekvačky a Prakvačky a Aničky Kropáčkové, hlavní protagonistky příběhu. Anička je malá holčička, jejíž nejmilejší zábavou je hrát si sama na zahradě a brouzdat se kalužemi. Z tohoto důvodu nosí své oblíbené gumáky, které zdobí obrázky žab. Jednou Anička objeví v kůlně malá dvířka a ta dokáží žabičky z obrázků na botách oživit. Společně se žabkami, které se v případě nutnosti zase vrací zpátky na obrázek na holínkách (to aby je tatínek nebo maminka neviděli), zažívá spoustu dobrodružství. Anička potká další nové přátele. Seznámí se s tříhlavým drakem Piškuntálkem a kouzelnou vílou.

Aničku, žabičky a jejich přátele lze označit za příběhovou prózu ze života dětí, která využívá pohádkové motivy. Dochází zde k viditelnému prolínání těchto dvou žánrů. Na jedné straně stojí obraz faktického světa (důvěrně známé reálné prostředí, opravdové vztahy v rodině) a na straně druhé se vyskytuje svět nadpřirozených bytostí (tříhlavý drak Piškuntálek; oživlé žáby Lekvačka a Prakvačka, které mluví; víla, co občas vypadá jako jezinka), obě roviny dokáže malý recipient dobře vnímat. Reálný život je malému čtenáři blízký, obyčejnost slouží k lepší a snadnější orientaci v okolním světě a pohádkové motivy a postupy zaujímají dominantní postavení v předčtenářském období a v mladším školním věku dítěte.

Propojování příběhové prózy a pohádky považuji za snahu zrealističtět vyprávění tak, jak to vyžadují děti mladšího školního věku, jmenovitě děti od 6 let. Tomu odpovídají i označení, která jsou uvedena na přebalu knihy: Už umím číst a Určeno pro všechny začínající čtenáře. Příběh je vyprávěn v er-formě. Knížku mohou číst jak začínající čtenáři, tak dospělí svým malým dětem předškolního věku.

Po přečtení mě kniha Anička, žabičky a jejich přátelé zaujala jak svým prolínáním reality a fantaskních pohádkových prvků, tak tím, že na některých místech kniha působí výchovně (skládání oblečení, uklízení hraček), jindy napínavě a poutavě (jak vyléčili žabku z jahodového poblouznění), poučně (jak se Piškuntálek svlékl z kůže), ale také velmi emočně (loučení s pohádkovými přáteli).

Lenka Kosková-Třísková Anička, žabičky a jejich přátelé
Anička, žabičky a jejich přátelé
Rok vydání: 2012
Cena: 159 Kč
Vhodné pro: Předškoláky, Školáky

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář