Facebook icon RSS icon YouTube icon

Jak využít dýňová semínka? Co takhle na obrázky?

Halloween je sice za námi a s ním i strašidelné stezky, lampionové průvody, dlabání dýní a vyrábění všelijakých strašidelných masek, výtvorů a dekorací (doufám, že jste si tento svátek společně s dětmi užili stejně jako my), nicméně podzimní sezona stále ještě přetrvává a s ní se dostávají na talíř i pochutiny z dýní. Moje rodina miluje například dýňové polévky. Nemusí v nich být výrazné koření ani žádná dochucovadla, stačí troška kořenové zeleniny, libeček, sůl a v cuku letu máme uvařenou lahodnou a chutnou dýňovou polévku, která se rozplývá na jazyku a po níž se mohou moje děti utlouct.

Strom obalený dýňovými semínky
Strom obalený dýňovými semínky

„Dýňovku“ vaříme na podzim docela často a kolikrát mě při porcování dýně napadlo, co by se dalo dělat se zásobou dýňových semínek. Trošku semínek z dýně vždy osmahnu do polévky, to je logické, ale co se zbytkem?

Jestli jste na tom podobně jako my a milujete dýňové pokrmy, ať už jsou to sladké dýňové muffinky, polévka z dýní, pečená dýně či třeba dýňový koláč na slano, a nevíte, co udělat se semínky z dýně, pak mám pro vás bezva tip. Dýňová semena společně s dětmi můžete vybarvit akrylovými barvami a po zaschnutí je nalepit na předem připravený obrázek.

Je to vcelku snadné, barvení i lepení děti moc baví. Nejhorší je semínka vydlabat z dýně a pořádně opláchnout. Sušení semen z dýně pak netrvá tak dlouho, za hodinu už se můžou děti pustit do malování.

Co budeme potřebovat na výrobu obrázku z dýňových semínek

  • dýňová semínka
  • akrylové či temperové barvy
  • štětce
  • kelímek s vodou
  • čtvrtku
  • lepidlo

Postup výroby

1

Nejprve vyndáme semínka z dýně, opláchneme je a usušíme.

2

Semínka nabarvíme podle libosti. Necháme zaschnout.

3

Připravíme si obrázek, kam semínka budeme lepit. Děti mohou nakreslit například dýni či jinou zeleninu nebo ovoce, kam semínka následně nalepí, nebo třeba strom, vánoční stromeček a dýňová semínka mohou vypadat jako plody nebo vánoční ozdoby.

4

Na obrázek nalepíme semínka z dýně. Je hotovo.

I ozdoby na vánočním stromku mohou být semínka z dýně
I ozdoby na vánočním stromku mohou být semínka z dýně

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

Strom obalený dýňovými semínky
Jak využít dýňová semínka? Co takhle na obrázky?
Seriál: Tvoření s Barborkou
Vhodné pro: Předškoláky, Školáky

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář