Facebook icon RSS icon YouTube icon

Loutkové divadlo s papírovými loutkami

S Barborkou jsme v neděli dopoledne po dlouhé době navštívili loutkové divadlo. Byli jsme na pohádce O ošklivém káčátku. Herci hráli s dřevěnými loutkami připevněnými na dřevěných tyčích a Barborka je bedlivě při jejich práci pozorovala. Pohádka měla velký úspěch, a když jsme dorazili domů, Barborka mi oznámila, že si odpoledne také zahrajeme loutkové divadlo, protože se jí to moc líbilo.

Papírová loutka na špejli (víla Stella z Winx club)
Papírová loutka na špejli (víla Stella z Winx club)

Doma jsme však zjistily, že nemáme žádné loutky, s kterými bychom si mohly loutkové divadlo zahrát. Chvilku jsme přemýšlely, co s tím uděláme, a pak nás napadlo, že si tedy loutky společně vyrobíme. A protože Barborka ráda maluje a kreslí, rozhodly jsme se pro loutky z papíru (zde bych ráda vyjádřila své velké dík Barborčinu tatínkovi, který nás svým bezvadným nápadem perfektně inspiroval).

Tuto výrobu zvládnou čtyřleté děti úplně samy, což mám vyzkoušené, takže vám zbude více prostoru na přípravu (scénář) samotné pohádky. Nejdůležitější však je dopředu se rozhodnout, o čem bude pohádka vyprávět a kdo budou hlavní loutkoví představitelé (u nás to byly netradičně! víly Winx a medvědi a jiná chlupatá zvířátka).

Medvěd - loutka z papíru
Medvěd - loutka z papíru

Co budeme potřebovat na výrobu papírových loutek

  • špejle
  • izolepa
  • bílé či barevné papíry
  • nůžky
  • pastelky, fixy, barvy
  • tužka
  • různé ozdoby, kousky látek, nálepky, korálky apod.
Loutka z papíru (Múza z Winx club)
Loutka z papíru (Múza z Winx club)

Postup výroby papírových loutek

1

Děti si nakreslí na papír nějaké zvíře, postavu, věc, s kterou budou chtít hrát divadlo. Obrázek vybarví pastelkami, fixy či barvami a nechají zaschnout.

2

Obrázek pomocí nůžek vystřihneme.

3

Špejli zkrátíme na požadovanou délku a zezadu obrázku přilepíme izolepou. Postavičky můžeme ozdobit stuhami, korálky, kousíčky látek, nálepkami... Fantazii se meze nekladou. Postaviček, zvířátek a obrázků si můžeme vyrobit tolik, kolik na jednu pohádku (na jedno hraní divadla) potřebujeme.

Zvířecí postavičky na špejli
Zvířecí postavičky na špejli

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

Papírová loutka na špejli (víla Stella z Winx club)
Loutkové divadlo s papírovými loutkami
Seriál: Tvoření s Barborkou

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář