Facebook icon RSS icon YouTube icon

Elephants Dream

Animovaný snímek Elephants Dream (Sloni sen) pochází z roku 2006 a je to první film, který je komplet vytvořen pomocí open-source počítačových nástrojů, aplikací a programů. Pyšní se tak jako první na světě označením "Otevřený film" (Open movie nebo Open-source film) a je důležitým milníkem v historii "počítačem generovaného" animovaného filmu.

Film vznikl vlastně proto, aby jeho tvůrci dokázali, že je možné pomocí "svobodných" a volně šiřitelných aplikací vytvořit snímek na profesionální úrovni. Hlavním animačním programem pro vytvoření filmu byla 3D modelovací aplikace Blender. Ale také ostatní aplikace (až na jednu), které byly použity na výrobu tohoto animovaného filmu, byly free nebo open-source. Kromě Blenderu můžu zmínit například program na zpracování vektorové grafiky Inkscape nebo bitmapový grafický editor GIMP. Jako operační systém, na kterém tyto programy běžely, byl použít Linux s distribucí Ubundu.

Jak vytvořit animovaný film

Výsledný film je stejně jako animační a hudební programy, ve kterých byl vytvořen, taktéž zdarma a komukoliv k dispozici. Byl uvolněn pod licencí Creative Commons license ke svobodnému užívání - a koukání.

Spolu s filmem jsou pod touto licencí dostupné také všechny zdrojové kódy. Takže se nebojte pustit si video i opakovaně, film můžete zhlédnout kolikrát chcete Mrkající. Ti odvážnější, se dokonce mohou podívat více pod pokličku výroby animovaného filmu a mohou si prostudovat všechny ty zdrojové kódy a ostatní materiály, které byly použity při tvorbě a zpracování tohoto filmu - a třeba se na nich i naučí, jak animovaný film vytvořit. I to, ukázat, jak pomocí svobodných a volně šiřitelných nástrojů vytvořit animovaný film, bylo cílem tvůrců snímku Elephants Dream.

Tvůrce filmu sdružuje Nadace Blender (Blender Foundation), která se stará o propagaci svobodné tvorby pomocí svobodných nástrojů. Film vytvořilo sedm umělců a animátorů. Film nesl nejdříve jméno Orange, později byl přejmenován na Machina a nakonec tedy na Elephants Dream. Autoři animovaného snímku pocházejí ze všech koutů světa, nicméně hlavní centrála, kde byl film vytvářen, byla v Nizozemsku.

V roce 2010 se film Elephants Dream dočkal také své stereoskopické 3D verze. Snímek Elephants Dream 3D dokonce získal ocenění za Nejlepší krátký film na prvním ročníku Evropského festivalu 3D filmů.

Dalším známým krátkometrážním animovaným filmem tvůrců z Blender Foundation je snímek Big Buck Bunny.

Příběh filmu Elephants Dream je možná trochu komplikovanější, jak ho jen přiblížit... Jde o příběh dvou zvláštních postav, které prozkoumávají rozmanitý a zdánlivě nekonečný svět strojů. Je to taková temná pohádka v industriálním imaginárním světě. Podívejte se na přiložené online video a sami asi pochopíte, proč píšu "komplikovanější". Obrázky jsou vždy názornější než slova.

Kategorie: