Facebook icon RSS icon YouTube icon

Krtek a autíčko

Druhý díl pohádky Krteček, resp. krátký animovaný film o Krtkovi, který vznikl jako druhý v pořadí, se jmenuje Krtek a autíčko. Pohádku vyrobil ve studiu Kresleného a loutkového filmu Krátký film Praha v roce 1963. Jako první byla o šest let dříve natočena kreslená pohádka Krtek a kalhotky (originální název zní Jak krtek ke kalhotkám přišel).

Autorem Krtečka, této slavné animované postavičky, je výtvarník Zdeněk Miler. V kresleném filmu Krtek a autíčko se Zdeněk Miler postaral o námět, scénář, výtvarné práce a sám se ujal také režie.

Krteček – pohádky online

Celé video Krtek a autíčko je možné najít na YouTube, kde rovněž můžete online zhlédnout pohádku Krtek a autíčko, jakož i další pohádky. A to nejen o Krtečkovi.

Děj pohádky Krtek a autíčko

Krteček spí ve své noře, jeho spánek doprovází snová, možná až ezoterická hudba. Vtom ale zazní zvuk nějakého stroje. Industriální zvuky se zesilují, krtek se probudí a hrabe se za těmi zvuky nahoru. Vyleze na vrchol krtince a rozhlíží se  po okolí.

A vidí auta, hodně aut, moře aut. Nevěřícně na ten šrumec zírá a pak se zasní: představuje si, že také má své autíčko a že také rychle jezdí po silnicích. Jen on: Krteček a autíčko. A možná by i myš svezl...

Po tom krátkém zasnění, po té malé modlitbě se odhodlá a vyrazí do víru velkoměsta. Běží přes silnici, vyhýbá se autům, skáče mezi koly aut, šplhá po patníku u cesty. Ocitne se na velkém parkovišti, na kterém stojí nejrůznější auta, spousta automobilů.

Svůj krtčí kukuč si prohlíží v pochromovaném nárazníků krásného bouráku střiženého ve stylu 50., možná 60. let. Spíše těch 50., ale amerických. A nebo to je možná stará ruská Volha. Ten nárazník z chromu je úžasný, krtek obdivně zírá na nárazník autíčka, takové se dneska už nedělají, ale to tenkrát ještě nemohl vědět. Pak si krtek učeše pěšinku. Ale to nejlepší má teprve přijít.

Krtek zevluje pod autem a hraje si se vzpěrami nápravy nebo nějakými takovými podobnými věcmi, které trčí z podvozku dole pod autem. Omylem vypustí brzdovou kapalinu. Pak omylem z pneumatiky vypustí vzduch, Krteček jeden, nešika... Co s tím? Kdo uteče, vyhraje. Tak Krtek peláší pryč.

A najde autovrakoviště. To je radosti! To Krtek potřeboval. Pustí si autorádio a tancuje atd.

Nakonec narazí na kluka, takového malého nezbedu, co tluče kladívkem do malého autíčka na klíček. Celé to autíčko rozbije, úplně na součástky - a to se Krtečkovi náramně hodí. Prostě si z toho šrotu poskládá své, opravdové autíčko na klíček, ve kterém bude jezdit po městě.

Automechanik na plný úvazek z Krtka asi nikdy nebude, práce se mu příliš nedaří. Navíc se mu neustále chechtá myš. Jenže Krteček není hlupák, zajede s tou kupou plechu, s tím vrakem, co zbyl z autíčka, do autoservisu.

Futuristická vize plně automatizovaného autoservisu je úžasná. Z linky vyjede nablýskané malé červené autíčko. Robotické rameno podá Krtečkovi modrý klíček. A jízda může začít. Zatočí klíčkem kdesi v prostorách chladiče. Nahodí motor.

Patnáctiminutová kreslená pohádka Krtek a autíčko končí velkolepou projížďkou potemnělým městem.

Kategorie: 

Komentáře

Krtek a autíčko je jedna z

Krtek a autíčko je jedna z nejoblíbenějších českých animovaných pohádek všech dob. K článku o tomto krátkém filmu jsme přidali videoprezentaci "Obrázky z pohádky", která ilustruje, jak pohádka "vypadá" (jelikož z autorských důvodů není možné sdílet celé originální video).