Facebook icon RSS icon YouTube icon

Krtek a maminka (Krtek a porod)

V roce 1997 vznikl pozoruhodný díl pohádkového seriálu o Krtkovi. Epizoda se jmenuje Krtek a maminka. V některých cizojazyčných mutacích této pohádky nese tento díl také název Krtek a porod. Kdo by to byl čekal, do jaké situace nás (naše děti) bude pohádková postavička Krteček zasvěcovat.

Na porod na živo se můžete ve videu s Krtečkem online podívat i na webu DoPohádky.cz.

 

Sexuální výchova v podání Krtečka

Pohádka Krtek a maminka je ojedinělá ztvárněním tématu, které se v pohádkách sice objevuje docela často, ale toto téma zpracovává dost odlišně. V pohádkách jsme zvyklí, že děti se nerodí, ale že je nosí čáp, případně vrána. Jinak je tomu u Krtečka. Zdeněk Miler se svým tvůrčím týmem vsadil na surové naturalistické zobrazení skutečnosti a ve své pohádce se rozhodl dětem ukázat skutečný, přirozený porod, kdy plod spojený s matkou pupeční šňůrou doopravdy opouští dělohu. Žádné chození okolo...

 

Krtek dohazovačem

Autoři pohádky to na diváky vybalili takříkajíc na tvrdo. Proces zrození nového potomka začíná pěkně od námluv (Krteček je dohazovačem), přes randění až po plození a rození. Na to, že jde o Večerníček, je to docela odvážné a rozhodně inovativní. Lidé by ale v rámi vzdělání video porod měli shlédnout, tak proč nezačít už od těch nejmenších a neoslovit děti.

V pohádce rodí zajíc, tedy de facto těhotná paní Zajícová. Jelikož je rodičkou zvířátko, tak ve skutečnosti nejde tak úplně o porod, ale o slehnutí, které u savců (zajíců) obvykle nazýváme slovem vrh. A naše těhotná zaječice vlastně není těhotná, ale březí. A rozhodně se nemusíte bát: Porod (vrh) dopadne na jedničku. Zaječice rodí v leže na zemi, nohy roztažené a kreslení zajíčci jeden za druhým opouštějí nakreslenou vagínu. Na konci příběhu bude kolem krtince hopsat houf malých zajíčků.

 

Krtek porodníkem

Role porodní báby se ujal náš pohádkový hrdina Krtek. Respektive není porodní bábou nebo porodní asistentkou, nýbrž zákonitě musí být porodním krtkem, že Mrkající? Je to jediný porodní Krtek na celém světě. Příprava na porod je v jeho režii ovšem dokonalá! Na nic nezapomněl a nic nezanedbal. Až je to překvapivé, že ta roztomile naivní pohádková bytost, která obvykle vydává pouze infantilní zvuky a raduje se z hloupostí jako malé dítě, dokáže zvládnout tak složitou záležitost, jako je porod. Pan (skoro) doktor Krtek si ale ví rady se vším: příprava na porod, jak urychlit porod, jak vyvolat porod a když zaječici praskne voda, zručně mamince při porodu tlačí na břicho a ví, jak se po porodu postarat o čerstvě narozená děťátka zajíčky a co s placentou určitě také ví...

Edukativní animovaná pohádka Krtek a maminka je zajímavým zpestřením seriálu o Krtkovi. Vzhledem k tomu, že v novějších epizodách kvalita Krtečka značně začala upadat a díly začaly postrádat nápad a původní kouzelnou poetiku, o originalitě ani nemluvě, je tento pokus vydat se jiným směrem vítaný. Osvěta nemůže nikdy uškodit. S osvětou jsme v pohádce o Krtečkovi setkávali vždy, už od prvního dílu Jak krtek ke kalhotkám přišel. Na kolik se ale tento pokus "udělat něco jinak, neobvykle" proměnil ve kvalitu, nakolik to byl krok správným směrem, nechám na posouzení každého z vás. Doufám jen, že se příště nedočkáme epizody s názvem Krtek a interrupce.

PS: A také bych nerad viděl Krtečka u zubaře, z takové představy mě až běhá mráz po zádech Překvapený.

 

Kategorie: 

Komentáře