Proč mončičáci stále patří mezi oblíbené hračky

Retro hračky: plyšový mončičák.

Na nejoblíbenější nebo nejlevnější mončičák se můžete podívat na srovnávači cen Heureka:

Pamatujete si na plyšové mončičáky, po kterých jsme se jako děti mohli utlouct? Pro toho, kdo by si mončičáky nepamatoval, mončičáci jsou roztomilé postavičky zvířátek, které mají pihovatý dětský obličej s velkýma očima a velkýma ušima a které si často dumlají palec.

Mončičák v pláštěnce
Mončičák v pláštěnce

„Mončičákový boom“ v Československu nastal v roce 1985 a já si ho vybavuji zcela zřetelně. Většina mých spolužáků na základní škole měla už mončičáka doma, jen k našim se jaksi mončičákové šílenství ještě nedostalo. Když jsem se jim snažila vysvětlit, co to vlastně hračka mončičáka je, koukali na mě jako na blázna a kouleli očima. V dřívější době měli rodiče tu nevýhodu (nebo to byla výhoda?), že v televizi neběžely žádné reklamy na hračky, po kterých se můžou jejich děti utlouct. Rodiče jsem musela zhruba rok dva přemlouvat, než zajeli do Tuzexu a jednoho takového plyšového mazlíčka mi pořídili. Radost, kterou jsem tehdy prožívala, nelze ani popsat.

Ve svém dnešním příspěvku se chci zaměřit na to, co to vlastně mončičák je, odkud se vzal a jaké jsou důvody, proč je figurka mončičáka stále oblíbená.

Původ mončičáků a jejich historie

Mončičáky neboli Monchhichi uvedla na trh japonská firma Sekiguchi v roce 1974. Byl vyroben první pár mončičáků, který měl za úkol přinášet dětem poselství o lásce a přátelství.

Na výrobu obličeje, rukou a nohou byl použit plast, tělo bylo hebké, měkké, plyšové, stvořené k mazlení.

Původně se hračky Monchhichi prodávaly po dvou, buď v páru, nebo dvě holčičky či dva kluci. Jeden z nich měl namalovaný úsměv, druhý slzy. Slzy však znamenaly výraz radosti – slzy štěstí. V roce 1976 byl pro mončičáky otevřen první butik s oblečením, později i dalšími doplňky.

I sama postavička prošla od doby svého zrodu řadou proměn. Změnil se materiál kožíšku, změnila se barva očí z modré na hnědou.

Barevní mončičáci = nepraví mončičáci

Mončičáci existují v mnoha barvách, základní barva mončičáků je však středně hnědá.

Mončičáci různých druhů zvířat (králík, medvěd, kočka, pes) a různě barevní (růžová, žlutá, modrá, bílá) nejsou původními mončičáky. Do Československa byli dovezeni z Maďarska a byli vyrobeni v Číně (made in China). Jejich poznávacím znakem je to, že pokud jim zatlačíte na břicho, vypísknou.

I tak se však tyto kopie populárního hnědého mončičáka setkaly s úspěchem a každé malé dítě v Československu po nich toužilo. Jejich popularita rostla. Upadla až s přílivem nových hraček, které k nám proudily ze západu po otevření hranic.

Mončičáci v dnešní době

A zatímco u nás známe Monchhichiho jako mončičáka, ve Francii mají Kikiho a v Anglii to je Chic-a-boo. Byl a stále je oblíbený v celém světě, v Japonsku existuje speciální museum pro mončičáky a návrhář Sekiguchi má úspěšnou hračkářskou firmu, kde se rodí noví a noví Monchhichi.

I v České republice je o hračky mončičáků stále velký zájem, a to nejen ze sběratelského hlediska. A tak se legendární mončičáci vracejí zpět na pulty hračkářství.

A jaké jsou ty čtyři důvody, proč jsou mončičáci stále populární?

1. Nostalgický návrat do dětství

Kdo by se nechtěl alespoň ve vzpomínkách vrátit do bezstarostných dětských let a představit svým dětem hračku, s kterou si v dětství hrál?

2. Hračka s tradicí a letitou historií

V záplavě hraček od Hasbro, MMG, Matel aj. se objevuje hračka s tradicí a s letitou historií.

3. Podstata hračky zůstává, vzhled se obměňuje

Co se týče oblečení a vzhledu, výrobci se snaží design zmodernizovat, aby oblečení a vzhled odpovídaly době a moderním trendům. Podstata hračky zůstává stále stejná.

4. Roztomilý plyšák s milým kukučem

Posledním důvodem, proč je mončičák oblíbenou hračkou i dnes, je tentýž důvod, pro který byla hračka u dětí v oblibě i dříve. Je to roztomilý plyšák s nevinným dětským obličejem, který je neodolatelný a který vyzývá k mazlení.

Kde lze mončičáky sehnat

Kromě toho, že se mončičáci dají koupit v různých bazarech, lze je sehnat už i v hračkářstvích. Figurky jsou různě velké a různě vypadají: chlapeček v zeleném tričku s pejskem, chlapeček s bryndáčkem, holčička s bryndáčkem, holčička v šatičkách s květinami, chlapeček v oranžových kalhotách a pruhovaném tričku, chlapeček v pyžamu, chlapeček ve větrovce a zelené čepici, chlapeček v modrých kalhotách, chlapeček v modrobílé košili, holčička v růžovém kimonu, chlapeček v pruhovaných kalhotách na kšandy, chlapeček v modrém kimonu, chlapeček v červeném tričku, holčička v červeném tričku...

Všechny uvedené mončičáky si můžete prohlédnout na výše uvedeném odkazu.

red | 13. 02. 2014
Štítky: