Facebook icon RSS icon YouTube icon

Proč se na Halloween vydlabávají dýně?

V anglosaských zemích se 31. října na svátek Halloween (ze slova All-hallows-eve; což je navečer před svátkem svatých, který se v těchto zemích připomíná 1. listopadu) dávají za okno, na balkon, na terasu, do oken, na zahradu nebo třeba před dům vydlabané dýně se světýlkem (svíčkou) uvnitř. Vyřezávaná dýně se světýlkem uvnitř, která se považuje za jeden ze symbolů právě Halloweenu,  se v anglicky mluvících zemích označuje jako Jack-o’-lantern (Jackova lucerna).

Vydlabaná dýně na Halloween
Vydlabaná dýně na Halloween

K halloweenské vydlabané dýni se váže prastará legenda, která vznikla v Irsku: Kdysi žil kovář Jack, který holdoval alkoholu více, než bylo zdrávo. Jednoho dne se málem upil k smrti. Na to už netrpělivě čekal ďábel, který si přišel pro Jackovu duši. Jack čerta požádal, aby by mu splnil ještě poslední přání, kterým nebylo nic jiného než poslední návštěva hospody. Ďábel svolil. Jack si objednal své pití, ale zjistil, že nemá peníze. Řekl ďáblovi, ať se promění v minci, že až s tou mincí zaplatí, že se čert promění zase zpět. Když se ďábel změnil v peníz, Jack si jej strčil do peněženky, a tak ďábla uvěznil. Ďábel ho prosil, ať ho pustí, že ho nechá rok na pokoji a nebude za ním slídit. Tak se i stalo.

Za rok se ďábel pro Jackovu duši vrátil znovu. Tentokrát si Jack vymyslel, že jako poslední přání má chuť na jablko, které rostlo na vysoké jabloni. Řekl ďáblovi, aby mu pro jablko vylezl a přinesl mu ho. Čert v tom neviděl problém. Když vylezl na jabloň, Jack vyřezal na kmeni stromu kříž, takže ďábel byl na stromě uvězněný, nemohl slézt dolů. Ďábel slíbil Jackovi, že když ho vysvobodí, splní mu, cokoli bude chtít. Jack chtěl, aby na něj už pro jednou zapomněl a slíbil mu, že jeho duše nikdy neskončí v pekle. Čert to chtě nechtě slíbil.

Když Jack zemřel, nebe jeho duši pro rozmařilý a zhýralý život, který vedl, nechtělo, ale ani peklo si jeho duši vzít nemohlo. Ďábel po Jackově duši vzteky mrskl rozžhavený uhlík, který nikdy neuhasne, protože je vyňat z nekonečného pekelného ohně.

Jackova duše vložila svítící uhlík do vyřezané řepy (až později se místo řepy začala užívat dýně) a s tou dodnes bloudí světem nemajíc klidu. Vždy 31. října na svátek Halloween tato legenda ožívá díky Jackově lampičce (rozuměj: vydlabané dýni se světýlkem uvnitř). Domu, který je opatřen vydlabanou dýní s hořící svíčkou, se Jackova duše zdaleka vyhne, protože ví, že už tam pro ni není místo, když už tam sídlí jedna ze zbloudilých duší, a totéž udělají i ostatní zbloudilé duše a jiné hrůzostrašné příšery (čarodějnice, kostlivci...), které tuto noc ožívají.

Takže chcete-li přečkat noc 31. října bez nezvaných návštěvníků poletujících za okny, připravte si vydlabanou dýni se svíčkou uvnitř :-) A k tomu si třeba oblečte nějaké strašidelné halloweenské triko.

Vydlabaná dýně na Halloween
Proč se na Halloween vydlabávají dýně?

Komentáře

Přidat komentář