Facebook icon RSS icon YouTube icon

Šmoulové jsou mezi dětmi stále oblíbení

Kdo by neznal šmouly, malé modré skřítky s bílou čepicí a bílými kalhotami? A že jsou mezi dětmi populární i v současnosti, ví nakladatelství Albatros, které pokračuje ve vydávání knížek o šmoulích dobrodružstvích z edice Šmoulové s názvy Šmoulí olympiáda, Černí šmoulové nebo třeba Prťata.

Prťata
Prťata

Společným rysem všech knížek o šmoulech je kromě místa, kde se příběhy odehrávají (houbová vesnička), a sympatických, dobře známých postaviček (Taťka Šmoula, Šmoulinka, šmoula Šprýmař, Koumák, Mrzout, Mrně, Kutil, Bubeník, Malíř, Lenoch, Kuchař, Sašetka a další), i jejich formát. 60stránková publikace malého formátu se dětem vejde do batohu, takže je mohou snadno přenášet, ať už jedou k babičce nebo např. k doktorovi (např. v plné čekárně dětí ji ocení jak děti, tak rodiče).

Dalším společným bodem jsou pěkné barevné ilustrace a to, že knihy jsou psány velkými písmeny pamatujícími na začínající čtenáře nebo prarodiče, kteří hůře vidí. Knihy jsou určeny pro čtyřleté děti a starší, ale mohou si je díky rozsáhlým ilustracím prohlížet i menší děcka.

Jiným, neméně podstatným rysem, který mají knihy společný, je specifická slovní zásoba. Tedy řeč šmoulatina, kterou se šmoulové dorozumívají. Slova jako šmoulózní, šmoulstvo, nešmouluj, šmouliště, šmouluješ, šmoulit, nedošmoulit, rozšmoulit, šmaraton děti učí pracovat s českou slovní zásobou.

Černí šmoulové
Černí šmoulové

Podíváme-li se na jednotlivé díly edice Šmoulové, pak každá kniha je rozčleněna do čtyř kapitol. V knížce nazvané Šmoulí olympiáda se čtenář seznamuje s olympijskými sportovními disciplínami: běh, plavání, trojskok, hod oštěpem, gymnastika. Na Olympijských hrách soutěží Silák a Nemehlo, a ačkoli by se mohlo zdát, že zvítězí Silák, Nemehlo malé čtenáře mile překvapí.

V knížce s názvem Černí šmoulové se dočteme, proč modří skřítkové zčernali, co je zač moucha Bz-bz a kdo nakonec šmouly zachránil, a v Prťatech se objevuje další modrá postavička holčičky – Sašetka.

Šmoulí olympiáda
Šmoulí olympiáda

Knížky zaručeně potěší malé i velké čtenáře, kteří mají rádi tyto malé modré pidižvíky.

Prťata
Šmoulové
Rok vydání: 2014
Cena: 142 Kč
Postavy: Šmoulové

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář