Facebook icon RSS icon YouTube icon

Ubrousková technika

Zrovna nedávno jsme si s Barborkou koupily krásné papírové ubrousky se sedmikráskami a žábami a přemýšlely jsme, kam a jak je vystavit, abychom je měly na očích. Na okenním parapetu si v oranžových květináčích pěstujeme bylinky, které přidáváme do vaření, a tak jsme si řekly, že jednobarevné květníky, které působí jednolitě a fádně, zkusíme ozdobit pomocí ubrouskové techniky.

Po vyzkoušení už můžeme jednoznačně poradit, že je třeba květináče nabarvit podkladovou (např. akrylovou) bílou barvou, aby motivy na papírových ubrouscích vynikly, a naopak zanikly plochy, které nám vznikly po natření lepidlem. Ale i tak jsme s výsledkem spokojené a čekáme, kdy se nám z žabáků urodí urození princové…

Co budeme potřebovat

  • papírové ubrousky s různými motivy
  • lepidlo Herkules
  • nůžky
  • paleta a štětec

Ubrousková technika

Pracovní postup

1)

Nejprve si připravíme květináče, které chceme ozdobit. Pak je natřeme akrylovou bílou barvou a necháme zaschnout.

Ubrousková technika

2)

Z papírových ubrousků si vystřihneme různé motivy, které budeme chtít nalepit na květináče. Každý ubrousek se skládá ze tří vrstev papíru, vystřižený ubrousek oddělíme od dvou vrstev, obrázek musí být vždy jednovrstvý, aby nám na květináči dobře držel. Musíme postupovat opravdu opatrně, protože papír s obrázkem je velmi tenký a rád se trhá.

Ubrousková technika

3)

Obrázek přiložíme na květináč a štětečkem nabíráme lepidlo a opatrně jím kousek po kousku přejíždíme po ploše obrázku. Obrázek se tím lepidlem nasákne a přichytí se ke keramickému květináči. Musíme ale lepidlo tečkovat po celé ploše obrázku a snažit se nevynechávat místa, aby na obrázku nezůstávaly bílé šmouhy.

Využití

Ubrouskovou technikou lze zdobit:

  • keramické květináče
  • misky
  • vázy
  • podšálky
  • podtácky
  • skleněné či keramické dózy aj.

 

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

Ubrousková technika
Ubrousková technika
Ubrousková technika
Ubrousková technika
Seriál: Tvoření s Barborkou

Komentáře

Přidat komentář