Facebook icon RSS icon YouTube icon

Už mají vaše děti kostým na Halloween?

Na sobotu 31. října připadá svátek Halloween a k němu se (stejně jako k jiným svátkům) vážou určité tradice a symboly. K nejznámějším halloweenským symbolům patří např. vydlabaná dýně, oranžová barva, která symbolizuje podzimní úrodu, černá barva, která představuje smrt, postavy čarodějnic a jejích zvířecích mazlíčků – kočky nebo vrány, dále to jsou všelijací pavouci a kostlivci a mnohé další potvory a obludy.

Kostýmy na Halloween
Kostýmy na Halloween

Tradicí, která je v anglicky mluvících zemích typická pro večer před dnem svatých, tedy Halloween, je koledování, které se nazývá Trick-or-treating (volně přeloženo jako: dejte koledu, nebo vám něco provedu). Koledníci chodí ve strašidelných kostýmech od domu k domu, které jsou vyzdobeny v halloweenském duchu, a snaží se vykoledovat co nejvíce sladkostí.

Ačkoli v České republice toto chození si pro koledu není zatím příliš (nebo spíš vůbec) vžité, strašidelné kostýmy jsou i pro české děti velmi zásadní. I u nás se totiž 31. října pořádá plno akcí a halloweenských atrakcí, např. strašidelné průvody v maskách zoologickými zahradami, lampionový průvod v strašidelných kostýmech po centrech měst, vydlabávání dýní v kostýmech v různých volnočasových střediscích, podzimní vyrábění apod.

Moje děti Halloween prostě milují, ať už jde o vydlabávání dýní, tvoření halloweenských dekorací nebo putování po různých akcích, které se nesou v halloweenském duchu. Jenže k tomu musí být řádně vystrojené (rozuměj: převlečené do kostýmů; dcera vyhledává převleky čarodějnic, synovi je zatím víceméně jedno, za co půjde, ale když má kostým kostlivce nebo dýně na sobě, tetelí se radostí a všem ukazuje, jak je strašidelný).

A tak je nejvyšší čas svým dětem obstarat kostýmy na Halloween – může to být kostým třeba čarodějnice, kočky, pavouka, drákuly, upíra, kostlivce, dýně apod., na trhu jich existuje velké množství. (Ty šikovnější a zručnější maminky vyrobí a ušijí kostým samy, ty ostatní jako třeba já musí holt sáhnout do peněženky.) A pokud si myslíte, že investovat do kostýmu se nevyplatí, protože vaše dcera nebo syn kostým víckrát v roce nevyužije, musím vás vyvést z omylu. Kostým si prcek může obléknout třeba na karneval, na svátek pálení čarodějnic, při různých akcích do školky apod., v roce se takových příležitostí najde docela dost.

A nezapomeňte: nikde není psáno, že převléknout se do halloweenských masek můžou jenom děti. Proto se nebojte a oslavte Halloween společně se svými ratolestmi. A pokud nemáte odvahu nasoukat se přímo do strašidelného kostýmu, sáhněte alespoň po nějakém originálním tričku na Halloween.

Kostýmy na Halloween
Už mají vaše děti kostým na Halloween?

Komentáře

Přidat komentář