Facebook icon RSS icon YouTube icon

Vyrábění bambulí různých velikostí

Jako malou mě vytváření bambulí fascinovalo. V době, kdy jsem vyrůstala, bylo normální zdobit si byt bambulemi a bambulkami vyrobenými třeba z chemlonu. Pamatuji si na efektní závěs z bambulek, který nám visel ve dveřích z obýváku do předsíně a který vlastnoručně vyrobila moje maminka (připomínala mi kouzelnici, jak rychle dokáže vyrobit z kousky vlny takové krásné bambulky). Vážně nezapomenutelný zážitek. Závěs se líbil i našemu psovi, který byl velice hravý a snažil se bambule nejen překousnout vejpůl, ale také chytat packami a všelijak šmodrchat (Škubánek hadr).

Bambule z různobarevných kousků vlny
Bambule z různobarevných kousků vlny

A protože já mám milé zážitky s bambulkami stále v živé paměti, rozhodla jsem se naučit svou skoro už sedmiletou dceru Barborku bambulky také vyrábět. Výroba je velmi jednoduchá, stačí kousek čtvrtky a klubíčko vlny. Když se k našemu vyrábění bambulek přidal i můj dvouletý syn Josífek, museli jsme vyrobit další a další bambule, protože i jemu se výroba bambulí velmi zalíbila. Asi jako každému malému dítěti:-) Zkuste své děti alespoň na chvíli odtrhnout od výdobytků dnešní doby a zkuste jim ukázat kousek svého dětství. Myslím, že budou zírat :-)

Co budete potřebovat k výrobě bambulí

  • vlna (či různě barevné vlny)
  • tužka
  • čtvrtka
  • nůžky
Papírové šablonky na výrobu bambulí
Papírové šablonky na výrobu bambulí

Postup výroby bambulí

1

Na čtvrtku obkreslíme dvě stejně velká kola (průměr záleží čistě na vás, my jsme například obkreslili skleničky) a dovnitř jim nakreslíme další kolečko, takže získáme dva totožné kruhy, které pomocí nůžek vystřihneme. Ty nám poslouží jako podklad, na který budeme namotávat vlnu.

2

Kruhy přitiskneme k sobě a vlnu jimi provlékáme a motáme kolem dokola, až nám vznikne silně namotané kolečko.

3

Kolečko uprostřed pomalu a opatrně prostřihneme kolem dokola. A pevně zavážeme na uzel provázkem či kouskem vlny. Takže nám vznikne vlna rozdělená na dvě poloviny, převázaná v půli.

4

Nakonec z nově vzniklé bambulky sundáme papírový podklad (šablonu, na kterou jsme vlnu namotávali).

Bambulka před dokončením
Bambulka před dokončením

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

Bambule z různobarevných kousků vlny
Vyrábění bambulí různých velikostí
Seriál: Tvoření s Barborkou

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář