Facebook icon RSS icon YouTube icon

Znáte rodinnou hru Dobble?

Rodinná hra Dobble je hra s kulatými kartami pro víc než 2 hráče (2–8) v základní herní verzi od 6 let, ale výrobce ADC Blackfire nabízí i verzi Dobble Kids Zvířátka pro děti od 4 roků (2–5 hráčů) a verzi Dobble Chrono (1–8 hráčů). Cílem hráče je získat co největší počet herních karet, a to na základě své pozornosti, postřehu, reflexu, kdy musí najít dva shodné symboly na své a předem dané kartě. Když dva symboly najde, musí je co nejrychleji vyslovit, aby mu mohla karta patřit.

Dobble Kids
Dobble Kids

Tato hra rozvíjí postřehy, rychlost i umění koncentrace.

V základní hrací verzi Dobble a verzi Dobble Chrono obsahuje hra 55 karet po 8 symbolech, v dětské verzi Dobble Kids se jedná o 30 karet po 6 symbolech.

Kartičková hra Dobble se dá koupit nebo si ji můžete vyrobit sami.

My jsme rodinnou hru Dobble objevili u známých, líbilo se mi, že je to aktivní hra, kdy všichni hrajou najednou a nikdo nečeká, až na něj přijde řada. A tak jsem přemýšlela, jak si takovou hru vyrobit. Domnívala jsem se, že to nemůže být zase tak těžké. Už vím, že nejtěžší na tom všem je zkoordinovat a sloučit obrázky na jednotlivých kartičkách, aby se symboly shodovaly. Hledala jsem návody na internetu, ale z matematického článku ve francouzštině, který se tomuto tématu věnuje, jsem byla akorát tak vedle. Nakonec jsem se řídila svým rozumem, takže na 30 karet jsem lepila náhodně 6 různých obrázků tak, aby na dalších 5 kartách byl zase tentýž obrázek.

Zdaleka ještě odborník v lepení symbolů na karty nejsem, proto se někdy stane, že jeden z hráčů při hře nemá shodný symbol na své a dané kartě, ale když symboly najde jiný hráč, je to v pohodě a hra se dá hrát i tak.

Pokud umíte dobře kreslit a chcete mít symboly na správné pozici, půjčete si od známých hru Dobble Kids a obrázky si obkreslete. Nebo si ji zkuste vyrobit tak jako my. I když to nemáme ještě úplně vychytané, u hry se nasmějeme a užijeme si u ní spousty legrace.

Dobble podomácku vyrobená
Dobble podomácku vyrobená

Co budete k výrobě Dobble potřebovat

  • nůžky
  • tvrdý papír (my jsme použili vždy dvě kolečka k sobě – jeden bílý papír a jeden barevný)
  • šablonu na obkreslení (víčko od Nivea krému)
  • lepidlo
  • nálepky, obrázky z balicího papíru
  • velkou modrou plechovku od krému Nivea
Už taky hrajeme hru Dobble
Už taky hrajeme hru Dobble

Postup výroby

1

30x obkreslíme kruhovou šablonu (třeba podle víčka od velké modré Nivey) na tvrdý papír. Nůžkami vystřihneme.

2

Připravíme si 30 různých obrázků po 6 shodných kusech. Ty pak lepíme na kartičky tak, aby na každé kartičce bylo 6 symbolů a obrázky se opakovaly celkem 6x. Kartičky pak uložíme do prázdné krabičky od krému Nivea, aby se nám karty nepoškodily.

Kategorie: 

Komentáře

Přidat komentář