Dogman: Ztřeštěná komiksová série nejen pro děti

Obrázek Dogman: Ztřeštěná komiksová série nejen pro děti

Komiksová série o policistovi s psí hlavou. Dobrodružství a humor jen pro otrlé.

  ⌚ 4 min.

Americký autor, spisovatel a ilustrátor Dav Pilkey se proslavil zejména svou populární sérii Kapitán Bombarďák (Captain Underpants), podle které vznikl také animovaný film. Jiná skvělá komiksová série z dílny tohoto oblíbeného autora se točí kolem podivuhodné postavičky, které se říká Dogman. A jestli si vzpomínáte na ústřední postavy z Bombarďáka, chlapce Georga a Harolda, kteří komiksové sešity o Bombarďákovi píšou a kreslí, tak jsou to opět právě tito dva kluci, kteří si vymysleli komiks o hrdinovi Dogmanovi.

Dogman

Dogman není obyčejný hrdina. Dogman je superhrdina. Už jen jeho podoba a vlastně už i samo zrození, jakým Dogman „přišel“ na svět, je mírně řečeno poněkud neobvyklé. Dogman byl totiž vytvořen spojením těla policisty jménem Greg a hlavy psa, kterému říkali (v českém překladu) Lojza. Policista Greg nebyl žádný myslitel, žádná mozkovna, zkrátka nebyl moc chytrý, „místo mozku má ovar“ píše se v komiksu doslova. Zato jeho tělo bylo silné a svalnaté, ovládal kung-fu a byl to zkrátka drsoň. Naproti tomu slabina pejska Lojzy bylo právě slabší tělíčko, ale výhodou chytrá hlavička. Proč o těchto dvou postavách píšu v minulém čase? Na to je jednoduchá odpověď: přihodila se určitá věc (o té se dočtete hned v prvním díle) a z dvou tvorů, policisty a psa, byla vytvořena osoba jediná. Člověk s psí hlavou, pes s tělem člověka. A tímto okamžikem začíná série neuvěřitelných dobrodružství, zběsilých akcí, bizarních situací a nevázaného humoru. Fakt skvělá jízda. Tedy především pro příznivce drsného ostrovtipu a šíleností, které - jak se říká - brousí hranu.

Dogman se pohybuje a chová jako člověk, ovšem některé psí vlastnosti a zvyky v něm přetrvaly z doby jeho psí existence. A to je zdrojem mnoha vtipů.

Jednotlivé díly komiksové série o Dogmanovi na sebe navazují pouze volně, takže je není pro pochopení příběhu potřeba číst od prvního dílu. Přestože je však pokračování jen volné, rozhodně doporučuji zachovat pořadí četby od jedničky.

Knihy ze série Dogman

Názvy některých dílů, tedy těch později vydaných, odkazují na romány klasické literatury: Pán blech (Pán much), Volání kočičiny (Volání divočiny), Komu letí meruna (Komu zvoní hrana) atd. Již z jednotlivých titulů je zřejmé, ve kterých příbězích čerpal autor Dogmana inspiraci pro své zápletky.

Jelikož se v sérii knih o Dogmanovi čtenář setkává vždy s novým příběhem, vyskytují se v těchto knihách také různé postavy. Kromě Dogmana v komiksech vystupuje celá řada dalších postav. Od hlavního záporáka kocoura Péti, přes mnoho dalších záporných postav v epizodních rolích, několik kolegů policistů (zejména Dogmanova Šéfa), roboty (Retard/Restard), nejlepší reportérku na světě Emmu Podmáslí, jejího pejska Žužu, bachaře v kočičí base a různá podivná stvoření jako např. rybičku Přemka, čuníka Čuňase a jeho dva poskoci Bobánka a Tlusťu, kocoura Vendelína alias Komandéra Cupcaka až po překvapivě kladného hrdinu, biologického „potomka“ kocoura Péti malého Peťulky.

Celá série je napsána se svěžím humorem a nekomplikovaným jazykem. Knihy jsou tak snadno přístupné pro děti, ale zároveň dokážou zasáhnout i dospělé čtenáře, kteří si rádi přečtou něco zábavného, napěchované akcí a dobrodružstvím a zároveň lehce čtivého. Neméně důležité jsou ilustrace, které svou naivistickou stylizací neustále připomínají, že skutečnými tvůrci Dogmana jsou ve skutečnosti dva malí kluci Georg a Herold. Tyto triviální kresby a celková stylizace do dětského vidění mimo jiné významně napomáhají legitimizaci promluv a hlášek postav, které se někdy z hlediska vhodnosti pro dětského čtenáře mohou jevit jako diskutabilní nebo dokonce na samé hranici únosnosti. Osobně si ovšem nemyslím, že by až na několik málo výjimek k překročeni oné pomyslné červené linie docházelo. Autorovi se většinou podaří udržet opratě své obraznosti a především „ostrovtipu“, takže se mu jeho komiksy jako celek nesplaší natolik, že by to bylo nepatřičné, ovšem v jednotlivých dílcích obrazech (komiksových políčkách) se občas objeví slůvko nebo celá replika, která by rozhodně do knížky pro sedmileté dítě patřit neměla.

Příběhy v knižní sérii Dogman jsou plné akce, dobrodružství a vtipů, což je důvod, proč se série stala tak oblíbenou mezi dětmi.

Seznam dílů série Dogman

Originální (anglické) tituly série Dogman

Knihy ze série Dogman byly pochopitelně napsány v jazyce jejich autora, tedy anglicky. Doposud (2023) bylo od roku 2016 v angličtině vydáno 11 knih s těmito názvy:

 1. Dog Man (2016)
 2. Dog Man Unleashed (2016)
 3. Dog Man: A Tale of Two Kitties (2017)
 4. Dog Man and Cat Kid (2017)
 5. Dog Man: Lord of the Fleas (2018)
 6. Dog Man: Brawl of the Wild (2018)
 7. Dog Man: For Whom the Ball Rolls (2019)
 8. Dog Man: Fetch-22 (2019)
 9. Dog Man: Grime and Punishment (2020)
 10. Dog Man: Mothering Heights (2021)
 11. Dog Man: 22 Thousand Fleas Under The Sea (2023)

České vydání knih série Dogman

Jednotlivé díly ze série Dogman byly přeloženy i do češtiny a vydány nakladatelstvím Euromedia v edici Pikola. Prozatím česky vyšly tyto tituly:

 1. Dogman (2019)
 2. Dogman Utržený ze řetězu (2019)
 3. Peťulka čili Život kotěte (2020)
 4. Dogman a Superkotě (2021)
 5. Pán blech (2021)
 6. Volání kočičiny (2021)
 7. Komu letí meruna (2023)
 8. Lapač 22 (2023)
 9. Špína a trest (2024)
Název:
Dogman (Knižní série)
Autor:
Dav Pilkey
Ilustrace:
Dav Pilkey
Počet stran:
cca 250/kniha
Nakladatelství:
Euromedia, edice Pikola
Rok vydání:
2016-2023
ISBN:
různé
Pro čtenáře:
od 7 let
Hodnocení:
99 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Kosmas.cz.
red | 26. 02. 2023
Štítky: