Dorka Fantasmagorka

Obrázek Dorka Fantasmagorka

Veselé, vtipné a někdy trochu neuvěřitelné příběhy malé Dorky, která má bujnou fantazii. Série knížek pro děti o Dorce z pera spisovatelky a výtvarnice Abby Hanlonové.

    ⌚ 2 min.

Dorka je děvče, co docela zlobí. Je hodně živá, takovéto známé živé zlato. Dnes by se řeklo, že je tak trochu hyperaktivní. Což o to, takové děti dneska bývají docela často.

Dorka disponuje ale ještě jednou zvláštností: povídá si s neexistujícími lidmi. Jako by si vykládala s duchy. Snad proto, že si s ní nechce nikdo hrát. Ani starší sestra, ani bratr, který je také starší než Dorka, a tudíž si s ní, s mrnětem, odmítá hrát. A tak si Dorka našla náhradu: Žije si ve svém neexistujícím paralelním světě, který obývají neexistující bytosti, strašidla, lidi a bůhvíkdo, a je tak trochu… mno, jak to jen říct? Vyšinutá? To ne, to jsou silná slova. Je to prostě dítě. Dítě, co má bujnou fantazii.

Dorka je zkrátka postava, se kterou se děti snadno identifikují a kterou si zamilují. Líbí se jim její ztřeštěné nápady a vtípky.

A ještě něco: Dorka miluje kulaté ohýbací šušenky, což jsou, kdyby náhodou někdo nevěděl, kolečka salámu. No není ta Dorka pěkné číslo? :)

U nás prozatím vyšly pouze dva díly z této série knih pro děti (ale třeba na Slovensku bylo vydáno již dílů pět) – a to je podle mne škoda. U knížek s Dorčinými příběhy se totiž dobře pobaví nejen děti, ale podle mé vlastní zkušenosti také dospěláci, kteří si četbu knížek užijí společně se svými dětmi.

Seznam dílů knižní série o Dorce Fantasmagorce

Knihy, které vyšly v češtině.

  1. Dorka Fantasmagorka
  2. Dorka a opravdu opravdická kamarádka

Zdroj: Kosmas.cz (04.10.2021)

Oficiální anotace knih:

Dorka Fantasmagorka

1. díl.

Začtěte se do fantasmagorických dobrodružství bláznivé Dorky Fantasmagorky. Její fantazie nezná hranic.

Má staršího bratra a sestru a velmi ráda by si s nimi hrála. Oni si však myslí, že je ještě malá, a tak raději uniká do světa fantazie, kde si může vymyslet, co jen chce. Přestože nad ní její sourozenci jen kroutí hlavou, Dorka má vždy kopec starostí. Musí totiž odhalit všechny příšery v domě, pomstít se své lékařce i sestřiny panence. Dorka Fantasmagorka jim to ještě všem ukáže!

Dorka a opravdu opravdická kamarádka

2. díl.

Dorka, malá rošťanda s nezvladatelnou fantazií, si ráda hraje se svými vymyšlenými kamarády. Jenže teď, když jde do školy, jí sourozenci radí, aby je - a nejraději rovnou všechny své výmysly - nechala doma a jako správná velká holka se kamarádila s opravdovými dětmi. To ale nevědí, že do Dorčiny třídy chodí holčička, která žije na zámku a jako domácí zvířátko chová draka. Může být skutečná?

Název:
Dorka Fantasmagorka
Autor:
Abby Hanlonová
Ilustrace:
Abby Hanlonová
Počet stran:
160
Nakladatelství:
Slovart
Rok vydání:
2016
ISBN:
různé
Pro čtenáře:
od 5 let
Hodnocení:
89 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Kosmas.cz.
red | 04. 11. 2020
Štítky: