Nejlepší knihy pro děti 2013

Obrázek Nejlepší knihy pro děti 2013

3 nejlepší dětské knihy vydané v roce 2013

    ⌚ 2 min.

Vybrat tři nejlepší dětské knihy, které u nás v poslední době vyšly, není úkol snadný. Navíc jde o zodpovědnou práci. Upřednostnění několika málo titulů před ostatními znamená dát čtenářům doporučení, které knihy by si měli koupit a přečíst. Proto je takový výběr potřeba dobře promyslit a zvážit – nebo jednoduše nechat na odbornících. Jelikož není v mé moci přečíst si všechny knihy pro děti, které za poslední rok vyšly, nebo se s nimi alespoň blíže seznámit, zvolil jsem variantu číslo dvě. Podíval jsem se na knihy, které doporučují lidi, takříkajíc z oboru.

Za dva dny (24. dubna) budou vyhlášeny výsledky literární soutěže Magnesia Litera 2013. Na literární cenu Magnesia Litera jsou každoročně nominovány ty nejlepší knihy, které u nás v posledním roce vyšly. Magnesia Litera má za cíl popularizovat literaturu, knihy a čtení vůbec, proto bývají často oceňovány knihy, které sklidily úspěch u odborné kritiky, ale stejně tak i u čtenářů.

Jednou z kategorií této literární ceny jsou také dětské knihy. A právě knihy pro děti, které byly nominované na ocenění Magnesia Litera, vám hodlám krátce představit.

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Pavel Čech

Kniha výtvarníka a ilustrátora Pavla Čecha Velké dobrodružství Pepíka Střechy osloví svými krásnými ilustracemi a kouzelným příběhem.

Školák Pepík se dveřmi do staré zahrady vydává na nevšední dobrodružství. Vstupuje do imaginárního světa na fantaskní ostrov a vtahuje malého (i velkého) čtenáře s sebou do svého neobyčejného světa. Kniha má přes 200 stran formátu A4, které jsou plné krásných obrázků.

Knihu vydalo Argo v roce 2012.

Mrakodrapy

Marka Míková

Marka Míková je autorka pro děti. Její knihy byly jíž dříve nominovány na cenu Magnesia Litera. Za knihu Knihafoss dokonce získala Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti a mládež.

Nová kniha s názvem Mrakodrapy se skládá ze tří pohádkových příběhů, které jsou inspirovány autorčiným pobytem v USA. „Typické americké mrakodrapy jsou v jejím podání fascinujícím světem, kouzelnou zemí, v níž se nikdy nenudíte, kde vše je možné, kde najdete peklo i nebe, krásu i ošklivost, zlo i dobro.

Jak je pro autorku charakteristické, také v těchto nových textech srší nápady, fantazií a humorem, její jazyk je hravý, neučesaný, rytmický a dynamický.“

Knížku vydal Petrkov.

Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Jiří Dvořák

Autor leporel a dětských knížek a zároveň přírodovědec Jiří Dvořák spolu s ilustrátorkou Alžbětou Skálovou vytvořili knihu, která zábavnou formou dává dětem odpovědi na otázky, které se týkají přírody a zejména rostlin. Např. proč cibule štípe do očí nebo proč kopřiva pálí. Knihu mohou využít nejen rodiče, aby odpověděli na všetečné otázky svých dětí, ale dokonce se dá použít i ve škole hodinách přírodovědy.

Kníhu vydalo nakladatelství Baobab v roce 2012.

Všechny tři knihy jsou velmi kvalitní a natolik zajímavé a originální, že není důležité, která z nich nakonec ocenění Magnesia Litera získá. Všechny totiž určitě patří do soudobého „zlatého fondu“ dětské knihovničky.

Aktualizováno: cenu Magnesia Litera pro dětskou knížku nakonec získala kniha Velké dobrodružství Pepíka Střechy

red | 22. 04. 2013
Štítky: