Rošťák Bertík: Knížky nejen pro kluky od 6 let

Obrázek Rošťák Bertík: Knížky nejen pro kluky od 6 let

Knižní série pro děti Rošťák Bertík. Pokud se neštítíš špíny a ohavností, toto jsou ty pravé příběhy pro tebe! Recenze série knížek pro kluky.

  ⌚ 7 min.

Nedávno se mi do rukou dostala knížka o kulišárnách a nenapravitelných kouscích, které vyvádí rošťák Bertík. Bertík je kluk, který chodí do druhé třídy a který má takové zvyky, které se u dospělých, mírně řečeno, zpravidla nesetkají s velkým nadšením. O to více se ale líbí dětem.

Konkrétně se jednalo o knihu Rošťák Bertík: Uuuf! a hned na úvod musím říct, že mě tato knížka nadchla (a proto jsem se rozhodla o ní něco málo napsat a doporučit ji ostatním čtenářům dětských knížek). Jde o šestý díl volné série knih o rošťáku Bertíkovi. Jednotlivé knihy na sebe nenavazují, pouze v nich vystupují stejné postavy (Bertík, jeho spolužáci a učitelé, členové jeho rodiny a jeho pes Ňafík). V každé knížce se vždycky objeví tři nové humorné příběhy, ve kterých se Bertík opět dostane do nějakých potíží a zažije nevšední dobrodružství plné drsného humoru.

Stejně jako ostatní díly série Rošťák Bertík i knihu s názvem Rošťák Bertík: Uuuf! napsal Alan MacDonald. Knížku přeložila Květa Palowská, ilustroval David Roberts a vydala NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura v Plzni v roce 2012.

Knižní série Rošťák Bertík

Knih o rošťáku Bertíkovi (v ang. originále Dirty Bertie) vyšlo česky už 8 15 a v listopadu 2021 má vyjít 16. díl s názvem Sníííh! (aktualizováno 2021). Jak už jsem napsala, jednotlivé díly jsou volným pokračováním Bertíkových vylomenin. Je tedy v podstatě jedno, kterou knihu začnete číst jako první. Příliš na tom nezáleží, protože každý příběh má svůj začátek i konec. Pro přehlednost uvádím výčet všech dílů, které doposud vyšly v češtině:

Díly v knižní sérii Rošťák Bertík

 1. Rošťák Bertík: Žížalyyy!
 2. Rošťák Bertík: Blechyyy!
 3. Rošťák Bertík: Spoďáryyy!
 4. Rošťák Bertík: Krrrk!!
 5. Rošťák Bertík: Bláááto!
 6. Rošťák Bertík: Uuuf!
 7. Rošťák Bertík: Holubyyy!
 8. Rošťák Bertík: Třaskavkyyy!
 9. Rošťák Bertík: Bacilyyy!
 10. Rošťák Bertík: Čůraaat!
 11. Rošťák Bertík: Tesákyyy!
 12. Rošťák Bertík: Přineees!
 13. Rošťák Bertík: Pusuuu!
 14. Rošťák Bertík: Auuu!
 15. Rošťák Bertík: Puuuch!
 16. Rošťák Bertík: Sníííh!

(Aktualizováno v září 2021)

Publikace jsou určené čtenářům od 6 do 9 let. Knížky jsou napsané velmi vtipnou formou.

Bertík je tak trochu takové malé „prasátko“, co se ničeho neštítí a má doma v pokoji (a nejen tam) pořádný nepořádek. A tak také i jeho příběhy místy doslova přetékají „špínou“, „smrádečkem“ a „odporně nechutnými věcmi“. Takže pozor: určitě to není čtení pro slabé nátury a čistomily (milovníky pořádku a čistoty) bez nadhledu a smyslu pro humor! Pokud ale máte rádi vtipné situace a humor, co je místy až na hraně nebo i za hranou, a pokud se jen tak něčeho neštítíte, tak je to knížka přesně pro vás.

Bertíkovy příběhy působí leckdy úsměvně, někdy legračně a jindy je vám malého chlapce líto. Je to zážitková a oddechová četba, která zpříjemní čtenářské chvilky nejen malým začínajícím čtenářům, ale i těm pokročilejším (a po pravdě i mě jakožto dospělého kniha velmi pobavila).

Chcete si některou z knih o Bertíkovi koupit?

A nevíte kde a za kolik? Jiní vědí a rádi poradí:

Zdroj: Kosmas.cz (29.9.2021)

Rošťák Bertík: Uuuf!

Kniha Uuuf! má (stejně jako ostatní knihy z této řady) tři kapitoly, resp. tři samostatné příběhy. První je nazvaná stejně jako celá kniha, tedy Uuuf! Ve městě se koná pouť, když se to Bertík dozví, chce tam jít, ale maminka ani tatínek na něj nemají čas. Přemluví svoji babičku a myslí si, že se jí tam ztratí a bude chodit po atrakcích sám. Jenže babička ho převeze, protože s sebou přivede svoji sousedku Sherry. Chodí s Bertíkem na ty nejodvážnější atrakce a Bertík doufá, že brzy odpadnou, nechce totiž, aby ho někdo ze školy zahlédl v doprovodu těch dvou. Ale co se Bertíkovi zdá až příliš, má pro dvě bábinky úplně opačný účinek, jako by se vrátily do dětských let a pouť si opravdu užívají. Zato Bertík má dost a odpadne jako první.

Druhá kapitola s názvem Prosííím! je o převleku, který si má Bertík přinést do školy na hodinu dějepisu. Má si vybrat nějaký dobový kostým, který by podtrhoval dřívější dobu. Maminka ho navlékla do námořnického úboru, ale Bertík si připadal jako holka. Rozhodl se tedy, že půjde za žebráka. Zašpinil si obličej, namaloval si boláky, když ho viděla maminka, málem zkolabovala, ale už se nedalo nic dělat, neměli víc času, a tak s ním musela takhle jít. Na hodině dějepisu to probíhalo jinak, než si to celou dobu představoval. Paní učitelka si přinesla rákosku a všichni museli být ticho, ti zlobiví navíc museli stát v rohu, takže Bertík celou hodinu prostál v rohu. Po vyučování si Bertíka vyzvedla maminka a šli do obchodu nakoupit, ale protože s sebou měli pejska Ňafíka, musel s ním Bertík zůstat před obchodem. Sundal si čepici a lidi ho litovali a házeli mu peníze, protože si mysleli, že žebrá. On je při tom nechal. Najednou si ho všimla paní v kožichu a přivolala strážného, bylo jí chlapce líto. Jenže Bertík zbystřil, nechtěl se dostat do problému a tak utekl do obchodu i se svým pejskem. Tam porazil maminku i s košíkem. Ta byla tak překvapená, že ani nedokázala promluvit. Nakonec musela zaplatit škodu a paní v kožešině na ni chtěla zavolat sociálku, když se o své dítě nestará a nechá ho žebrat!

Třetí kapitola nazvaná Zadeeek! vypráví o pozvání tety Jenny a strýce Simona, které Bertík s celou svojí rodinou jel navštívit. Vůbec se tam netěšil, protože na něj čekalo roční batole Molly, která neustále vyžaduje Bertíkovu pozornost, pořád chce být s Bertíkem a on je z toho celý utahaný, neustále ho pusinkuje a pořád za ním leze. Ačkoli neumí ještě mluvit, naučí se slovo Zadek, aniž by se o to Bertík nějak zasloužil, a veškerá vina je na něj svedena, že to udělal schválně.

Trampoty rošťáka Bertíka se nám velmi líbí a už se spolu se svou holčičkou těšíme, až si přečteme další díl.

Rošťák Bertík: Holubyyy!

Sedmá kniha ze série knih o rošťáku Bertíkovi nazvaná Holubyyy!

Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Holubyyy!
Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Holubyyy!

Opět jsme se se svou dcerou při čtení vydaly do Bertíkova světa plného kulišáren a nenapravitelných kousků. Bertík je kluk, který chodí do druhé třídy a který má takové zvyky a zlozvyky, které se u ostatních nesetkají s velkou oblibou. A aby se také setkaly, když jeho dalším zlozvykem je neustálé dloubání v nose a pojídání „holubůůů“... A o tom vypráví sedmá kniha ze série knih o rošťáku Bertíkovi.

Knihu Rošťák Bertík: Holubyyy! napsal Alan MacDonald, přeložila ji Květa Palowská, ilustroval David Roberts a vydala NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura v Plzni v roce 2013. Knih o rošťáku Bertíkovi vyšlo už 8, jejich výčet je v mé recenzi na předchozí díl Rošťák Bertík: Uuuf!

Publikace je určena čtenářům od 6 do 9 let a je psána vtipnou formou. Je to zážitková a oddechová četba, která zpříjemní čtenářské chvilky nejen malým začínajícím čtenářům, ale i těm pokročilejším (a po pravdě i mě jakožto dospělého kniha velmi pobavila).

Kniha Holubyyy! má stejně jako předchozí knihy z této série tři kapitoly: Holubyyy!, Nočnííík!, Čáááry máááry fuk!

1. kapitola: Holubyyy!

V první kapitole se chystá návštěva paní starostky a pro školu je to velká událost, budou u toho i média. Ve třídě se losuje o to, kdo paní starostku na škole uvítá. Los padá ke vší smůle na Bertíka. Paní učitelka jde do mdlob, Bertík neví, proč to má být on, když se nehlásil. Doma této novině nemohou uvěřit, nakonec jsou na syna hrdí, jenže vědí, co to u něj obnáší. Proto mu kladou na srdce, aby se přestal dloubat v nose a pojídat jeho obsah. Bertík jim to slíbí, ačkoli při každé příležitosti mu chce ruka skončit v inkriminovaném místě. Ve škole zažívá dril od paní učitelky, která na něj „hulákala povely: Nehrb se! Ruce z kapes! Přestaň huhňat – MLUV NAHLAS.“ (s. 27) Po týdenním nácviku si je Bertík jistý, že předat kytici paní starostce nebude zase až takový problém. Jenže když starostka přijede a všichni se soustředí na ni, Bertíka začne svědit v nose a tak se neovládne a vytáhne z nosu obsah, který mu zůstane přilepen na prstu. Když chce paní starostce podat ruku, ta si toho všimne a zeptá se, co to tam na tom prstu má. Bertík dělá jako že nic a holuba zblajzne – ale neuvědomí si, že ho zabírají fotoaparáty a kamery.

2. kapitola: Nočnííík!

V této vtipné kapitole se dozvídáme, jak třída vyrazí na školní výlet na zámek Rezivec, který je spíše než zámek starobylý dům obývaný již od 17. století. Děti se mají rozdělit do skupinek a budou vyplňovat kvíz. A protože Bertíkova skupina je se správnými odpověďmi až někde na konci a vítězí na celé čáře Bertíkův nepřítel Mikuláš, napadne ho, že když se dostanou do nějaké místnosti dříve než ostatní a ukryjí nějaký předmět, kterého se bude týkat další otázka, nikdo kromě Bertíkova týmu nepřijde na správnou odpověď. Schová si tedy pod bundu starodávný nočník. Jenže když přijde otázka, co je na něm vyobrazeno za motivy a on odpoví, že draci, paní učitelka mu oponuje, že mořské příšery. Když ji chce přesvědčit, vytáhne zpod bundy doličný předmět, a jak jde pomalu k paní učitelce, Mikuláš mu nastaví nohy a on přes ni upadne a nočník se rozbije. Nepřidají tomu ani Bertíkova slova, že „ještěže byl ten nočník tak starý“.

3. kapitola: Čáááry máááry fuk!

Bertík dostane od babičky kufřík s kouzelnickým náčiním a knihu triků. Zkouší kouzla a docela mu to jde a tak se rozhodne, že svého kamaráda Evžena promění v žížalu. Evžen a Darren si z něj vystřelí a on si myslí, že to opravdu dokázal. Jeho jediným úsilím nyní je, aby se mu žížala Evžen někam nezatoulala, maminka mu ji najde doma a vyhodí ji na zahradu, když tam Bertík přiběhne, zjistí, že na tom místě už jsou tři žížaly. Dumá nad tím, která z nich je Evžen. Nakonec se mu kluci přiznají, že si z něho udělali legraci, a všichni se smějí podařenému žertu.

U knihy jsme se s dcerou opravdu pobavily, jen mě tak napadlo, jestli to je zrovna příhodná kniha pro tříleté děti, které chtějí vyzkoušet ledasco? Dloubání v nose je disciplína, která mé dceři jde v tomto věku na jedničku, jen zatím nepřišla na to, že se obsah vyšťouraného nosu dá taky strčit do pusy :-)

Název:
Rošťák Bertík
Autor:
Alan MacDonald
Ilustrace:
David Roberts
Počet stran:
cca 100 stran / kniha
Nakladatelství:
NAVA
Rok vydání:
2012 - 2021
ISBN:
různé
Pro čtenáře:
6 - 12 let
Hodnocení:
94 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Dobré knihy.cz, Knihy Dobrovsky.czKosmas.cz.
red | 27. 10. 2013, aktualizováno 29.09.2021
Štítky: