Eduard Petiška

Eduard Petiška (1924–1987) byl český spisovatel, básník a překladatel. Vedle literatury pro dospělé se věnoval především tvorbě pro děti, díky níž se stal jedním z nejoblíbenějších autorů dětské literatury. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a zejména Petiškovy knížky pro děti patří dodnes patří mezi velmi oblíbené tituly.
Literatura pro děti
Eduard Petiška napsal mnoho knih určených dětem různého věku. Spousta jeho krásných knih pro děti stále vychází v nových vydáních. Jeho tvorba je charakteristická bohatou fantazií, poutavým vyprávěním a laskavým humorem.
Mezi nejznámější dětské knihy Eduarda Petišky patří tituly jako Martínkova čítanka nebo Staré řecké báje a pověsti. Ale tím asi nejznámějším příběhem, který Eduard Petiška napsal, je pohádkový příběh s názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel, který vytvořil spolu s výtvarníkem Zdeňkem Milerem a který znají všechny děti v podobě kresleného filmu.
Pohádkové knihy a příběhy pro děti
Jednou z nejznámějších knih tohoto autora je titul s názvem Martínkova čítanka (později rozšířená kniha vychází pod názvem Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek). Jde o knížku určenou pro předškolní děti a malé školáky. Texty v této knížce hravou formou učí děti o světě kolem. Celá generace rodičů předčítala a stále předčítá Martínkovou čítanku svým předškolákům. A na oplátku děti, které se učí číst, často z této knihy čtou zase svým rodičům. Na tuto knihu volně navazuje celá řada dalších knih, jejichž titulní postavou je Martin (inspirací je stejnojmenný autorův syn).
Další titul se slovem čítanka v názvu je knížka Alenčina čítanka (1982). Také Alenka vystupuje v několika dalších autorových knihách.
Mezi další oblíbené pohádkové knihy patří např. knížka Pohádkový dědeček. Jde o kouzelný příběh o dědečkovi, který umí vyprávět ty nejkrásnější pohádky. Velmi oblíbená je knížka s názvem Birlibán. Birlibán je poněkud neobvyklé klučičí jméno. V příběhu tento veselý kluk zažívá neuvěřitelná dobrodružství. Z velkého množství knih, které Petiška napsal pro děti, jmenujme ještě alespoň knihy Míšovo tajemství nebo Bylo jednou jedno loutkové divadlo.
Petiškovy dětské knihy vycházejí zpravidla s krásnými ilustracemi. Velmi známé a oblíbené jsou ilustrace od Heleny Zmatlíkové.
Naopak je Petiška také autorem textů, které vznikly na základě původních ilustrací. Ve spolupráci s výtvarníkem Zdeňkem Milerem, který je autorem legendární kreslené postavičky Krtečka, vznikly texty Jak krtek ke kalhotkám přišel nebo Krtek a autíčko. Tyto texty známe ve filmovém zpracování, ale také vyšly v knižní podobě (např. Byl jednou jeden krtek).
Báje a pověsti
Eduard Petiška je také autorem mnoha převyprávění starých bájí, legend, mýtů a pověstí. Některé z těchto knih jsou určené přímo pro děti a mládež, jiné cílí spíše na dospělého čtenáře. Vesměs ale svou srozumitelnou a poutavou formou dokáží oslovit jak dětské, tak i dospělé čtenáře.
Jednou z nejznámějších a nejčtenějších knih, která dětem přístupnou formou představuje antickou mytologii, je soubor Staré řecké báje a pověsti. Dále uveďme alespoň knihy Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie, Příběhy starého Izraele (souhrnně v knize Příběhy, na které svítilo slunce), Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy nebo Čtení o hradech, zámcích a městech.
Staré řecké báje a pověsti
Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky jsou nestárnoucí klasikou, která přibližuje svět antických mýtů čtivou a napínavou formou. Kniha představuje osudy hrdinů, jako byli Herkules, Prométheus, Iásón nebo Odysseus, a ukazuje, jak do jejich životů zasahovali bohové. Příběhy jsou plné tajemna, dobrodružství a poučení, což je činí atraktivními nejen pro děti, ale i pro dospělé. Díky srozumitelnému vyprávění pomáhá kniha lépe porozumět odkazům na řeckou mytologii v běžném životě. Je součástí povinné četby a doporučuje se každému, kdo se chce seznámit s fascinujícím světem antických legend.
Pokud vás převyprávěné řecké báje a pověsti zaujaly, doporučuji se pro srovnání podívat také na novodobé zpracování řecké mytologie v knižní sérii Percy Jackson.
Shrnutí
Eduard Petiška se narodil 14. května 1924 v Praze. Již od mládí se zajímal o literaturu a poezii. Vystudoval germanistiku a srovnávací literaturu na Karlově univerzitě, což mu umožnilo věnovat se také překladatelské činnosti. Byl ovlivněn českou i světovou literární tradicí a ve své tvorbě čerpal inspiraci nejen z historie, ale i z každodenního života a lidových příběhů.
Petiškova tvorba je dodnes populární a jeho knihy vycházejí v nových vydáních. Jeho styl psaní je nadčasový a dokáže oslovit nejen děti, ale i dospělé. Přispěl k rozvoji dětské literatury tím, že spojoval vzdělávací prvky s poutavým vyprávěním a hravostí.
Eduard Petiška patří k autorům, kteří ovlivnili několik generací čtenářů. Jeho příběhy a pohádky mají trvalou hodnotu a jsou neodmyslitelnou součástí české literární kultury.