Krteček

Povídání o Krtečkovi, jedné z nejoblíbenějších kreslených postaviček. Hračky. Knížky. Pohádky.

Krteček je oblíbená kreslená pohádková postava. Krtek je hlavní postavou v mnoha animovaných filmech. Řada kreslených pohádek s Krtečkem bylo natočeno jako Večerníček. Autorem pohádky o Krtečkovi je Zdeněk Miler. Nejslavnější krtek na světě je český Krteček!

Postava Krteček

Krteček se poprvé na plátnech kin objevila v krátkometrážním animovaném filmu s názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel. Režisér, výtvarník a tvůrce Krtka Zdeněk Miler v roce 1957 jistě netušil, že právě vytvořil legendu. Postava Krteček v té době ještě neměla definitivní podobu, kterou známe z pozdějších dílů pohádek o Krtkovi. Ale hlavní rysy Krtečka přetrvaly: Roztomilé, čiperné, pilné a přátelské zvířátko, které chce v každé situaci pomoc a být užitečné svému okolí. Výtvarně šlo ale ještě o trochu jinou postavičku. Krteček se teprve utvářel. Svou definitivní podobu začal získávat teprve až počínaje druhou epizodou, resp. druhým kresleným filmem s Krtečkem v hlavní roli, který se jmenuje Krtek a autíčko (1963).

Charakteristické modré kalhoty s náprsní kapsičkou, které zvířata v prvním filmu Krtkovi ušila, dala lidový název kalhotám zvané krtky. Další zajímavostí je, že na prvních nákresech postavičky Krtečka měl Krtek na hlavě čepici s kšiltem. O tu ale záhy přišel a místo ní Krtkovi výtvarník Zdeněk Miler přimaloval do ruky lopatku.

Krtkovi přátelé

Krtek není ve svých filmech jedinou postavou. Mezi nejlepší Krtečkovy přátelé patří Myš, Zajíc, Ježek, Sova a Žába. Nejstarším „členem krtkova týmu“ je myška.

Hračky s motivem Krtečka

Kreslená postavička Krteček je mezi dětmi oblíbená už několik generací. Kromě samotné kreslené pohádky proto také existuje řada hraček a knížek s motivem Krtka. Určitě těmi nejoblíbenějšími hračkami, které souvisí s Krtečkem, jsou plyšové hračky. Kromě postavičky Krtka jsou to také plyšové postavičky jeho přátel (Myšky, Žáby atd.). Vyhledávaná jsou také puzzle s Krtečkem, nebo různé kostky a hrací sety pro nejmenší děti.

KRTEČEK

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Animované filmy s Krtečkem

Kreslených snímků o Krtkovi bylo natočeno mnoho a mnoho. Jednotlivé díly se někdy dost podstatně liší kvalitou. Jiná je také stopáž. Zatímco první díly byly znatelně delší, novější příběhy jsou kratší, aby svou délkou vyhovovaly formátu Večerníčku.

Pojďme se podrobněji podívat na několik filmů o Krtečkovi. Výčet zde uvedený není zdaleka úplný.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (Krtek a kalhotky)

První pohádka o Krtečkovi z doby, kdy ještě Krteček nebyl tím a takový, jak ho známe dnes. Epizoda Jak krtek ke kalhotkám přišel je dost jiná, než všechny ty příběhy, které přišly po ní. Film vznikl v roce 1957 a nese si v sobě velmi silné otisky té doby.

Dnes po 65 letech od uvedení tohoto krátkého animovaného filmu pro děti, zná Krtečka každé dítě. Odrostly na něm již minimálně tři generace dětí. Příběh pohádky Jak krtek ke kalhotkám přišel lze jednoduše popsat jako trampoty kreslené postavičky Krtka, která si chce nechat ušít kalhotky. Přitom musí být zvládnut celý výrobní proces: od získání lnu na látku, přes výrobu samotné látky, nastříhání látky na kalhoty a ušití kalhot. Nejde tak vlastně pouze o pohádku, jako spíše o realistický naučný film pro děti z textilního průmyslu.

Podle tohoto krátkého filmu byla napsána také stejnojmenná kniha, která se hojně prodává dodnes. Kresby Zdeňka Milera doplnil text z pera známého českého spisovatele Eduarda Petišky. Eduard Petiška je znám také díky celé řadě dalších knížek, které napsal pro děti.

Obrázek z pohádky Krtek a kalhotky
Jak krtek ke kalhotkám přišel

Pohádka o Krtkovi a kalhotkách, jak bývá tento díl někdy lidově nazýván, se liší od ostatních dílů také v tom, že se v ní mluví. Je to plně dabovaná animovaná pohádka. To až později na základě inspirace, kterou Miler získal od svých malých dětí, Krtek přestal mluvit a začal vydávat pouze dětské zvuky: milý smích a výrazný údiv. Tím získala postava Krtečka své osobité kouzlo a nezaměnitelný rozlišovací rys.

Krteček angažovaný

Téma dílu Krtek a kalhotky či správě tedy Jak krtek ke kalhotkám přišel odráží soudobou politickou situaci. Všeobecný budovatelský optimismus a kolektivní duch byl námětem, respektive východiskem i vyústěním mnoha soudobých budovatelských filmů.

Krteček nebyl výjimkou, také Krtečka můžeme do značné míry považovat za angažované dílo. Společná práce všech článků výrobního řetězce vedle ke zdárnému zhotovení díla, k dobrému konci. Čili k výrobě Krtkových kalhot, které jednoznačně evokují montérky. Podobně tomu bylo např. také u jiné slavné pohádky z tehdejší doby Císařův pekař (a Pekařův císař). I tato pohádka má podobné vyznění – čili že poctivá práce jednotlivce na společném díle vytváří lepší a plnohodnotný svět pro všechny, ve kterém každou překážku lze překonat.

Krteček a kalhotky je tedy sice angažované dílko, nicméně Zdeněk Miler s touto „zakázkou komunistické garnitury“ naložil více než důstojně. Vytvořil nadčasový snímek, jenž ze své působnosti neztratil nic ani po více než půl století. Angažovanost z filmu odsunul čas, neboť dnes filmy jakož i celý svět lidé interpretují z jiných, ideologicky ne podmíněných hledisek. Naproti tomu v prvním animovaném snímku o Krtečkovi zůstalo nedotčeno skvělé výtvarné provedení, které zachovává charakter tvorby 50. let, jež byla ne velmi vysoké úrovni, a přitom výtvarná stránka z dnešního pohledu není v tom negativním smyslu archaická, okoukaná nebo nudná.

Krtek a kalhotky byl uveden na filmovém festivalu v Benátkách roku 1956 a byl oceněn řádem Benátského lva. Nedlouho poté dostal také cenu na festivalu v Montevideu.

Krtek a autíčko

Krtek a autíčko je jedna z nejoblíbenějších českých animovaných pohádek všech dob.

Druhý díl pohádky Krteček, resp. krátký animovaný film o Krtkovi, který vznikl jako druhý v pořadí, se jmenuje Krtek a autíčko. Pohádku vyrobil ve studiu Kresleného a loutkového filmu Krátký film Praha v roce 1963.

V kresleném filmu Krtek a autíčko se autor Krtečka Zdeněk Miler postaral o námět, scénář, výtvarné práce a sám se ujal také režie.

Děj pohádky Krtek a autíčko: Krteček spí ve své noře, jeho spánek doprovází snová, možná až ezoterická hudba. Vtom ale zazní zvuk nějakého stroje. Industriální zvuky se zesilují, krtek se probudí a hrabe se za těmi zvuky nahoru. Vyleze na vrchol krtince a rozhlíží se  po okolí.

Obrázek z pohádky Krtek a autíčko
Krtek a autíčko

A vidí auta, hodně aut, moře aut. Nevěřícně na ten šrumec zírá a pak se zasní: představuje si, že také má své autíčko a že také rychle jezdí po silnicích. Jen on: Krteček a autíčko. A možná by i myš svezl...

Po tom krátkém zasnění, po té malé modlitbě se odhodlá a vyrazí do víru velkoměsta. Běží přes silnici, vyhýbá se autům, skáče mezi koly aut, šplhá po patníku u cesty. Ocitne se na velkém parkovišti, na kterém stojí nejrůznější auta, spousta automobilů.

Svůj krtčí kukuč si prohlíží v pochromovaném nárazníků krásného bouráku střiženého ve stylu 50., možná 60. let. Spíše těch 50., ale amerických. A nebo to je možná stará ruská Volha. Ten nárazník z chromu je úžasný, krtek obdivně zírá na nárazník autíčka, takové se dneska už nedělají, ale to tenkrát ještě nemohl vědět. Pak si krtek učeše pěšinku. Ale to nejlepší má teprve přijít.

Krtek zevluje pod autem a hraje si se vzpěrami nápravy nebo nějakými takovými podobnými věcmi, které trčí z podvozku dole pod autem. Omylem vypustí brzdovou kapalinu. Pak omylem z pneumatiky vypustí vzduch, Krteček jeden, nešika... Co s tím? Kdo uteče, vyhraje. Tak Krtek peláší pryč.

A najde autovrakoviště. To je radosti! To Krtek potřeboval. Pustí si autorádio a tancuje atd.

Nakonec narazí na kluka, takového malého nezbedu, co tluče kladívkem do malého autíčka na klíček. Celé to autíčko rozbije, úplně na součástky - a to se Krtečkovi náramně hodí. Prostě si z toho šrotu poskládá své, opravdové autíčko na klíček, ve kterém bude jezdit po městě.

Automechanik na plný úvazek z Krtka asi nikdy nebude, práce se mu příliš nedaří. Navíc se mu neustále chechtá myš. Jenže Krteček není hlupák, zajede s tou kupou plechu, s tím vrakem, co zbyl z autíčka, do autoservisu.

Futuristická vize plně automatizovaného autoservisu je úžasná. Z linky vyjede nablýskané malé červené autíčko. Robotické rameno podá Krtečkovi modrý klíček. A jízda může začít. Zatočí klíčkem kdesi v prostorách chladiče. Nahodí motor.

Patnáctiminutová kreslená pohádka Krtek a autíčko končí velkolepou projížďkou potemnělým městem.

Krtek a raketa

Animovaná pohádka Krtek a raketa byla natočena v roce 1966. Ze série pohádek o Krtečkovi je to pohádka, která byla natočena teprve jako třetí v pořadí.

Stopáž snímku je kratší než u předchozích dvou. Dosahuje něco málo přes osm minut.

Velmi výrazný je v tomto filmečku hudební prvek. Velmi zdařile pracuje s atmosférou a skvěle ji dokresluje. Také je v této pohádce více slyšet dětský křik, smích a pláč, tedy řeč, kterou mluví Krteček.

Přesto tento třetí díl ze série filmů o Krtečkovi není zdaleka tak populární jako jeho dva předchůdci.

A o co ve filmu jde? Krtek vykope ze země raketu a protože netuší, co to je, vleze do té věci, aby ji prozkoumal – a nedopatřením odletí…

Krteček ve vesmíru

V kontextu této kreslené pohádky, která byla natočena již v roce 1965, je velmi pozoruhodná skutečnost, že v roce 2011 (16. května) Krtek skutečně do vesmíru letěl. Na palubě raketoplánu Endeavour byla přítomna také plyšová figurka Krtečka, a dokonce se stala symbolem celé vesmírné mise. Zdeňka Milera, tvůrce Krtečeka, jistě tenkrát ani ve snu nenapadlo, jakého úspěchu jeho postavička (byť v plyšové podobě) dosáhne.

Navíc mise STS-134, které se Krteček zúčastnil, byla pro raketoplán Endeavour misí poslední. Ráno prvního června raketoplán Endeavour úspěšně přistál opět na Zemi i s Krtečkem na palubě.

Krteček se vydal do vesmíru díky americkému astronautovi, který se jmenuje Andrew J. Feustel. Jeho manžela má české kořeny, takže nejspíše to bylo tak, že slovo dalo slovo, manžela podpořila svého muže dobrou radou a už to bylo. Další kuriozitou je to, že J. Feustel se narodil ve stejném roce (1965), ve kterém se pohádka Krtek a raketa začala natáčet. Jak symbolické!

Krtek a žvýkačka

Animovaná pohádka Krtek a žvýkačka byla natočena  v roce 1969 ve Studiu Bratři v triku (Krátký film Praha). Autorem i této pohádky je výtvarník a režisér Zdeněk Miler.

Děj: Krteček se vyhrabe z krtince v lese na tábořišti mezi stany. Co asi zažije? Co asi zase najde? Nedojedený lančmít na dně plechovky? Jinou načatou potravu v konzervě? Nazelenalý turistický salám? Trenčiansky jemný párek s fazolí? Či snad ještě teplý kotlíkový gulášek? Nebo krtky v oleji?

Vzhledem k tomu, že turisté udělali v lese děsivý nepořádek, určitě to bude nějaké dobrodružství mezi odpadky. A nejzajímavější z odpadků je podivná táhnoucí se hmota: žvýkačka. Krteček objevil americký vynález: žvýkačku…

Krtek a lízátko

Věřil by tomu někdo, že Krteček ve svých třinácti letech poprvé baští lízátko? Ne? Podívejte se na toto video s Krtečkem a divte se spolu se mnou. Epizoda Krtek a lízátko ze seriálu O Krtečkovi byla natočena  v roce 1970.

Děj této epizody o Krtkovi: Krteček si vykope krtinec v parku pod lavičkou. Nejdříve Krteček lavičku využije co by skluzavku a má o zábavu postaráno. Jenže co čert nechtěl, na lavičku do parku přijde párek dětí, a tak se Krteček musí schovat zpátky do krtince.

Obrázek z pohádky Krtek a lízátko
Krtek a lízátko

Podle barvy bod a oblečení lze poznat, že na lavičku přišel chlapec a děvče. Z výtvarného hlediska je tato scéna - podle mého názoru - velmi povedená. Děti jsou vyobrazeny pouze od pasu dolů, nejde jim vidět do obličeje. Takže jednak je divák ušetřen pohledu na „syslí“ tváře, které jsou narvané bonbony a různými sladkostmi. Pohled na umolousané děti není nikterak vábivý, ani když nejde o děti vaše vlastní, to mi věřte. Ale hlavně toto zachování anonymity těchto dvou dětských postav vhodně zdůrazňuje oddělení čistého světa pohádky od toho lidského.

Děti na lavičce dělají hrozný nepořádek. Jedí sladkosti, lížou lízátka a všude kolem odhazují papírky.

Pohádkový hrdina Krtek nevěřícně kroutí hlavičkou a nemůže se na ten bordel dívat. Začne papírky uklízet a házet je do koše. Interakce s popelnicí je ostatně jeho oblíbená činnost; s touto zálibou jsme se u něj mohli setkat i v dalších epizodách, třeba při klepáni koberců v epizodě Krtek a koberec.

Když má Krtek konečně poklizeno, všimne si, že na lavičce zůstalo ležet lízátko. Je k lavičce přilepené. To je rázem radosti, jako na Starém bělidle! Krtkovo dobrodružství s lízátkem začíná! A to ještě Krtek ani neví, co to vlastně ukořistil, neví, co to je lízátko. (Krtci se sladkostmi zkrátka nemají takové zkušenosti jako děti.) Ale chce na to přijít, zjistit to. A to by člověk nevěřil, co všechno lze s takovým obyčejným lízátkem zažít. Na co všechno jde lízátko použít: odháněč hmyzu, tenisová raketa, umělohmotná kytička...

Ale nakonec chytrák Krteček zjistí také to, co ví každé malé dítě, že lízátko se dá konzumovat. A že je tuze dobré. Jen nebohý Krteček o tom od svého narození v roce 1957 až do této epizody z roku 1970 neměl ani páru. (A to už jednu podobnou příhodu se žvýkačkou loni o prázdninách zažil.)

Krtek a koberec

Večerníček Krtek a koberec ze seriálu Krteček byl natočen v roce 1974.

Děj této epizody o Krtkovi: Krteček jde na smetiště vynést odpadky. Sype koš do popelnice a tu si všimne zánovního koberce. Vezme si ho k sobě domů do krtince, ale jelikož je koberec špinavý, chce ho vyčistit.

Obrázek z pohádky Krtek a koberec
Krtek a koberec

Koberci se to ale moc nelíbí a tak začíná honička. Krtek s klepáčem v tlapce nahání koberec po celé louce. Pak Krteček vezme rýžák a nějaký saponát a chce koberec vydrhnout. To také není to, po čem by koberec zrovna toužil…

Nakonec ale vše dobře dopadne a Krteček se dokonce na koberci proletí. Vznáší se na koberci ve vzduchu jako v jiné pohádce Aladin na kouzelném koberci.

Krtek fotografem

Krtek s myškou si pořídí fotoaparát (najdou ho na smetišti) a učí se fotit.

Krteček v úvodu animované pohádky pro děti pózuje na krtinci se svou pověstnou lopatkou či vlastně rýčem a ne a ne se postavit tak, aby vypadal krásně. Šikovná myška ale Krtkovi pomůže a vznikne moc nádherná fotografie.

Co dál? Myška přiveze ze smetiště další haraburdí, načež Krteček odněkud ze smetiště přitáhne hračku kočku na klíček. Krteček kočku na pérko natáhne a pustí po louce. Myš je strachy bez sebe, utíká před kočkou a zlomyslný Krteček se směje.

Na scénu vstupují žáby. Pořádají svatbu. Nevěsta žába se ženichem žabákem vykračují v čele průvodu. Jak se teď krtkův foťák bude hodit! Svatebčané žáby se postaví na skupinové foto. Ovšem foťák se rozbil. Nezbývá než stará dobrá ruční metoda: Krteček bere do packy papír a tužku a kreslí. Skvělé se mu to povedlo!

A tak v této pohádce o Krtečkovi s názvem Krtek fotografem Krtek místo fotografování nakreslí ručně ještě skupinu ježků a už se i sovy ozývají, že by chtěly být zvěčněné na plátně…

Krtek a orel

Pohádka Krtek a orel byla vyrobena v roce 1992 a jde tak o první pokračování příběhů o Krtečkovi po politické převratu v roce 1989. Epizoda má stopáž 14 minut, nejde tedy ještě o klasický Večerníček, ale spíše krátký animovaný film. Je to možná trochu škoda, protože se epizoda Krtek a orel jeví nekonzistentně. Jako by byla složená z několika příběhů, z nichž žádný není dotažen pořádně dokonce. Pod touto prací je podepsáno Studio Bratří v triku.

Do děje této animované pohádky přiletí postavička Krteček v drápech orla. Epizoda ze seriálů pohádek o Krtečkovi Krtek a orel by se klidně mohla jmenovat Krtek a povodeň. Tento název by více vystihoval události, které se v tomto kresleném příběhu udají. Dalším vhodným názvem by byl titul Krtek záchranářem.

Nejdříve velká voda vyplaví Krtečka z krtince. Následně smete celou vesničku. Vše zaplaví voda, všechny domy jsou napůl pod vodou. Krteček se plaví mezi vyčnívajícími střechami domů na troskách nábytku a zachraňuje zvířátka. Třeba psa, který byl uvázán u boudy a skoro se utopil.

Další den voda trochu opadne a lidé se pouštějí do záchranných a úklidových prací.

Pak si Krteček koupí v hračkářství kočárek a jezdí po městě jako bezdomovec s vozíkem.

Načež se rozběhne proti obrovské lišce, aby jí z tlamy vytáhl malé ptáčátko holátko. Malého orla, kterého Krtek posléze vypiplá z malého ptáčka v silného ptáka. Naučí ho lítat a zkrátka mu zachrání život.

Ale to ještě není všechno! Objeví se myslivec a co myslíte, co chce provést s orlem? Ano, ano, milé děti, sestřelit z nebe. A co na to hrdina Krteček? Skončí v akváriu.

Krteček jako Večerníček

Novější díly Krtečka, které byly natočeny někdy od půlky devadesátých let již striktně dodržují formát televizního pořadu Večerníček. Bohužel si musíme přiznat, že tyto novější díly Krtečka zdaleka nedosahují kvality starších epizod. Ani co se týče zpracování (kde je ten původní Zdeněk Miler?), ale hlavně tyto díly postrádají nápad. A tím ztrácí dost ze svého kouzla.

Jaký je to rozdíl, když v epizodě Krtek a metro jede Krteček v metru (co vypadá jako traktor s návěsem) a když o pětatřicet let dříve brázdil ulice nočního velkoměsta v krásném červeném autíčku na klíček!

Ano, jako na Večerníček před spaním se i na tohoto Krtka koukat dá, ale… Ale už je to právě pouze a jen Večerníček.

Krtek a kachničky

Epizoda z kreslené pohádky O Krtečkovi z roku 1995 se jménem Krtek a kachničky představí Krtka v roli nebojácného ochránce kachen, potažmo zvířat.

Ve videu nejdříve uvidíte, jak se kachničky, kachna a kačer, dotýkají zobáčky a milují se. Kachna sedí na vajíčkách, čekají mladé. Jenže zlá liška chce kachničkám z hnízda odnést jejich vajíčka, aby si na nich pochutnala.

Naštěstí pohádkový hrdina Krteček zasáhne včas! Udatný Krtek vykope pod kachním hnízdem s vejci díru a vajíčka ukryje k sobě do podzemí. Dobře o vajíčka pečuje, pěkně je strčí do peřin a zatopí v kamínkách. A z vajíček se vyklubou kachničky.

Malé kachničky se setkají se svými biologickými rodiči a vesele plavou po rybníce. Všichni jsou šťastní.

Ale ne na dlouho. Protože toto ještě není konec pohádky!

Zlá liška se chce pomstít, že jí Krtek připravil o dobrou snídani. Má něco za lubem! Políčí si na Krtka, chytne ho do tlamy a odnese do své nory. Jak to s milým Krtečkem dopadne?

Sežere ho zlá liška?

Pro dobrotu na žebrotu?

Podívejte se sami na tento film, možná jej najdete online na youtube, a vše se dozvíte.

Krtek a maminka (Krtek a porod)

V roce 1997 vznikl pozoruhodný díl pohádkového seriálu o Krtkovi. Epizoda se jmenuje Krtek a maminka. V některých cizojazyčných mutacích této pohádky nese tento díl také název Krtek a porod. Kdo by to byl čekal, do jaké situace nás (naše děti) bude pohádková postavička Krteček zasvěcovat.

Sexuální výchova v podání Krtečka

Pohádka Krtek a maminka je ojedinělá ztvárněním tématu, které se v pohádkách sice objevuje docela často, ale toto téma zpracovává dost odlišně. V pohádkách jsme zvyklí, že děti se nerodí, ale že je nosí čáp, případně vrána. Jinak je tomu u Krtečka. Zdeněk Miler se svým tvůrčím týmem vsadil na surové naturalistické zobrazení skutečnosti a ve své pohádce se rozhodl dětem ukázat skutečný, přirozený porod, kdy plod spojený s matkou pupeční šňůrou doopravdy opouští dělohu. Žádné chození okolo…

Krtek dohazovačem

Autoři pohádky to na diváky vybalili takříkajíc na tvrdo. Proces zrození nového potomka začíná pěkně od námluv (Krteček je dohazovačem), přes randění až po plození a rození. Na to, že jde o Večerníček, je to docela odvážné a rozhodně inovativní. Lidé by ale v rámi vzdělání video porod měli zhlédnout, tak proč nezačít už od těch nejmenších a neoslovit děti.

V pohádce rodí zajíc, tedy de facto těhotná paní Zajícová. Jelikož je rodičkou zvířátko, tak ve skutečnosti nejde tak úplně o porod, ale o slehnutí, které u savců (zajíců) obvykle nazýváme slovem vrh. A naše těhotná zaječice vlastně není těhotná, ale březí. A rozhodně se nemusíte bát: Porod (vrh) dopadne na jedničku. Zaječice rodí v leže na zemi, nohy roztažené a kreslení zajíčci jeden za druhým opouštějí nakreslenou vagínu. Na konci příběhu bude kolem krtince hopsat houf malých zajíčků.

Krtek porodníkem

Role porodní báby se ujal náš pohádkový hrdina Krtek. Respektive není porodní bábou nebo porodní asistentkou, nýbrž zákonitě musí být porodním krtkem, že? Je to jediný porodní Krtek na celém světě. Příprava na porod je v jeho režii ovšem dokonalá! Na nic nezapomněl a nic nezanedbal. Až je to překvapivé, že ta roztomile naivní pohádková bytost, která obvykle vydává pouze infantilní zvuky a raduje se z hloupostí jako malé dítě, dokáže zvládnout tak složitou záležitost, jako je porod. Pan (skoro) doktor Krtek si ale ví rady se vším: příprava na porod, jak urychlit porod, jak vyvolat porod a když zaječici praskne voda, zručně mamince při porodu tlačí na břicho a ví, jak se po porodu postarat o čerstvě narozená děťátka zajíčky a co s placentou určitě také ví...

Edukativní animovaná pohádka Krtek a maminka je zajímavým zpestřením seriálu o Krtkovi. Vzhledem k tomu, že v novějších epizodách kvalita Krtečka značně začala upadat a díly začaly postrádat nápad a původní kouzelnou poetiku, o originalitě ani nemluvě, je tento pokus vydat se jiným směrem vítaný. Osvěta nemůže nikdy uškodit. S osvětou jsme se v pohádce o Krtečkovi setkávali vždy, už od prvního dílu Jak krtek ke kalhotkám přišel. Na kolik se ale tento pokus udělat něco jinak, neobvykle proměnil ve kvalitu, nakolik to byl krok správným směrem, nechám na posouzení každého z vás. Doufám jen, že se příště nedočkáme epizody s názvem Krtek a interrupce.

PS: A také bych nerad viděl Krtečka u zubaře, z takové představy mě až běhá mráz po zádech.

Krtek a metro

Oblíbená kreslená postavička Krteček ze seriálu O Krtkovi si tentokrát vykopala podzemní metro. Jak se to přihodilo?

Ve snímku nejdříve uvidíme Krtečka, jak studuje plánek budoucího metra, nebo možná nadzemní dráhy (U-Bahn) a pak se dá do díla, lépe řečeno začne rozdělovat práci na tomto velkém dílu. V této epizodě Krteček představí mechanizovanou těžbu podzemních slojí. Opravdu! Nejprve mu jeho robot na hloubení podzemí prokope spleť chodeb. Co by se Krtek namáhal s dolováním, když má na to lidi, že? Respektive stroje.

Pak si Krtek v těch vyhloubených chodbách v podzemí přistaví vláček (metro?) a výlet může začít. Krteček nasedne do lokomotivy a do vagonů posadí své kamarády Myš a Zajíce.

Krtek, Myš a Zajíc jedou podzemním labyrintem ve vlaku, který vypadá spíše jako traktor s dvěma vozíky. A najednou se naši výletníci z hlubiny podzemí vynoří a ocitnou se kdesi v exotické zemi, někde u moře na ostrově plném banánů.

Naši hrdinové pojídají banány, lezou po palmě a koupou se v moři. Celkové vyznění je ale obávám se mírně řečeno zmatené.

Krtek a sněhulák

Pohádka Krtek a sněhulák ze seriálu o Krtečkovi vylíčí Krtečka jako postavičku s obrovským srdcem.

Je zima. Krtek má na hlavě krásnou slušivou čepici s bambulí a jezdí na saních. Nejdříve si Krteček hraje sám, ale pak si postaví sněhuláka. Hrají si spolu se sněhulákem a moc si rozumí. Pak ale přijde jaro a s ním jarní obleva a sněhulák se začne rozpouštět a topit. Krtek nejdříve panikaří, neví co udělat, aby se mu sněhulák neproměnil ve vodu, neroztál.

Pak ale dostane nápad a těžkou situaci vyřeší.

Krtek a pramen

Kreslený Krtek v této epizodě pohádky O Krtečkovi narazí na pramen vody, jak už sám název pohádky napovídá.

Voda začne ze země tryskat jako fontána. Ale není to ledajaká voda. Zjistí se, že jde o léčivý pramen, který blahodárně působí na hlasivky. Takový pramen nemají ani v Karlových Varech nebo Mariánských lázních!

Krteček se napije vody a začne zpívat. Zpívat s ním začnou i zvířátka: žába, myš, žížala. Všichni zpívají velmi chytlavou melodii: trálala lalalá. Zvířátka se procházejí jako po lázeňské kolonádě.

V tom přijde medvěd. Všechna zvířátka se rozutečou, protože si myslí, že je medvěd chce sežrat. Medvěd se ale napije zázračného pramene a začne také zpívat.

Animovaná pohádka Krtek a pramen vznikla v roce 1999.

Krtek a flétna

Epizoda o Krtečkovi z roku 1999 vypráví o tom, jak se z Krtka, z této oblíbené kreslené postavičky, kterou stvořil výtvarník Zdeněk Miler, stal náramný muzikant.

Krteček se v úvodu večerníčku nejdříve věnuje zahradnické činnosti, sází do země kytky a kytičky a hrabe se v hlíně.

Pak si vezme hudební nástroj a muzicíruje. Předvádí své hudební umění skřivanovi (nebo nějakému takovému podobnému ptákovi, možná slavíkovi). Ten se mu de facto směje, že je hluchý jako poleno a bez špetky hudebního talentu.

Proto Krteček začne doma v krtinci cvičit. Ale moc mu to nejde.

Naštěstí je vytrvalý. A trpělivost, milé děti, trpělivost růže přináší!

Takže výsledek a dobrý konec této pohádky se nakonec dostavil. Z Krtka je muzikant jako víno! Krtek fouká do flétny a jde mu to moc hezky. Hraje žížalám, které na jeho písničku tancují na pařezu.

Krtek a šťoura

Animovaná postavička Krteček se stane v této pohádce malířem. Název této epizody pohádky o Krtečkovi se podle mého názoru příliš nepovedl. Krtek a šťoura příliš nevystihuje to, o co v pohádce doopravdy jde.

A jaký je tedy děj pohádky Krtek a šťoura?

V krtinci si Krtek postaví malířský stojan, vezme si barvičky a maluje kytku.

Pak si malířský stojan přenese ven do přírody a namaluje myš. Chytrák zajíc krtkovi radí, jak má malovat, jenže krtkovo malířské dílo svými radami de facto zničí.

Krtek podruhé namaluje myš, už jen podle sebe a myš ožije. Pak si nakreslí kolo, resp. dvoumístné kolo, na kterém myš se se svou namalovanou kopií odjedou. Zkrátka Krtek je malíř doslova jako z pohádky.

Pro sebe si Krteček namaluje létající mrak a odletí na něm.

K uvolněnému malířskému stojanu se postaví zajíc a na plátno namaluje koloběžku s křivými koly. Zajíc odjede na koloběžce, ale moc mu to nejezdí.

Krtek si namaluje koláč a rozdělí se s oběma myši i zajícem a koláč snědí.

Animovaná pohádka Krtek a šťoura vznikla v roce 1999.

Krtek a vlaštovka

Pohádková postavička Krteček se opět představí v roli ochránce zvířat, podobně jako tomu bylo například v o pět let starším díle ze seriálu o Krtkovi Krtek a kachničky. Tentokrát v tomto večerníčku bude Krtek zachraňovat vlaštovku.

Inu, co na to říct: originalita se v posledních epizodách této krásné pohádky o Krtečkovi bohužel povážlivě vytratila. Původní Zdeněk Miler byl mnohem lepší a nápaditější, stačí porovnat s kultovním dílem Krtek a autíčko. Nebo také jinými slovy: Krteček začal vykrádat sám sebe, smutné.

Video Krtek a vlaštovka začíná navozením atmosféry podzimu: padá listí, ptáci odlétají do teplých krajin. Krtek na ten krásný pohádkový podzim kouká takříkajíc online ze svého krtince.

Vtom z nebe na zem spadne ptáček. Krteček k němu běží, aby zjistil o co jde, co se stalo. Na zemi v trávě leží pochroumaná vlaštovka: asi polámaná křídla, boule na hlavě, naražená záda, bolístka po celém těle.

Krteček si vlaštovku vezme k sobě domů do krtince a začne o ni pečovat, léčit ji a kurýrovat.

Od paní sovy si Krtek vyprosí kouzelnou mast, kterou vlaštovce masíruje záda.

Uběhne zima, přijde jaro a vlaštovka je opět jako rybička. Hrdina Krteček vlaštovku zachránil i vyléčil!

Na konci pohádky se pak Krtek dočká také spravedlivé odměny. Uzdravená vlaštovka se svým milým druhem (vlaštovákem) a s malými vlaštovčaty Krtečkovi přinesou kytičku.

Jak roztomilé, milé děti, jak kýčovité, milí rodiče.

Série Krteček a čínská panda

O této etapě filmového života našeho Krtečka nemám chuť vůbec psát. Je to špatné. Moc špatné. Nestojí to za nic. Je to divná 3D trapnost.

Knížky o Krtečkovi

Ač kreslená postavička Krtka nevznikla podle knižní předlohy, bylo o Krtečkovi napsáno mnoho knih pro děti. Velká část těchto knížek „pouze“ převádí filmový děj některé z epizod o Krtečkovi do textové podoby. Jiné se postavou Krtka a jeho fikčním světem pouze nechaly inspirovat a nabízejí nové knižní příběhy nebo básničky o Krtečkovi. Některé z těchto knih mohou dobře posloužit i pro vzdělávání dětí. Jiné se zaměřují především na pobavení.

Knížky o Krkovi můžete koupit např. v těchto obchodech:

Knížky pro nejmenší děti

Na nejoblíbenější nebo nejlevnější krteček se můžete podívat na srovnávači cen Heureka:

Krtek a roční období

Pokud vaše dítě (stejně jako to moje) miluje postavu krtečka a všechno kolem ní (plyšáky, knížky, pohádky, oblečení, kostky apod.) a k tomu ještě zbožňuje hledání obrázků a přikládání magnetů, pak tato knížka je stvořena právě pro ně.

Dětskou magnetickou knížku Krtek a roční období, jejímž autorem je Zdeněk Miler, vydala v roce 2011 společnost Jiří Models.

Je to zábavná publikace pro děti, která obsahuje magnetky a obrázky krtkových kamarádů a čtyř ročních období. Úkolem kluků a holek je doplňovat magnetky na správná místa. Kromě obrázků jsou zde uvedeny i básničky vztahující se k jednotlivým ročním obdobím. Na obrázcích jsou typické symboly vážící se k jednotlivým ročním obdobím – pouštění draka a padající listí, sněhulák a vánoční stromek, sázení plodin a kvetoucí květiny, slunce a koupání v rybníce.

Pokud už děti znají knížku nazpaměť a nebaví je magnetky vkládat do předpřipravených políček, mohou si vytvořit z magnetek vlastní příběh krtečka a jeho kamarádů (zajíček, myška, sova, ptáček, žížala) a ten nalepit třeba na ledničku, např. když vaříte. Dítě se samo zabaví, a vy budete mít přehled o tom, co právě dělá:)

Krtek a Vánoce

Nakladatelství Albatros vydalo knihu o Krtečkovi Krtek a Vánoce. Jde o druhé vydání této knihy; dříve byl tento text součástí knížky Krtek v zimě. Výtvarná stránka této dětské knihy patří (jak jinak) výtvarníkovi a otci Krtka Zdeňku Milerovi. Text napsala Hana Doskočilová.

Vánoční příběh o Krtkovi a jeho přátelích, které zná každé dítě z animované pohádky, je určen především začínajícím čtenářům a pak samozřejmě také rodičům, kteří z knížku mohou svým ratolestem číst před spaním. A třeba právě na Štědrý večer.

Knížka Krtek a Vánoce vyšla také v anglickém jazyce, takže ideální dárek pro začínající angličtináře. Najdete ji v knihkupectvích pod názvem Little Mole and Christmas.

13. 06. 2013, aktualizováno 06. 02. 2024
Štítky: