Krteček: Zajímavosti o animovaných filmech s Krtečkem
Krteček je oblíbená kreslená pohádková postava a každé malé dítě ví, že nejslavnější krtek na světě je náš český Krteček. Jak ke své slávě ale přišel? Pojďme se podívat na několik nejvýznamnějších kreslených filmů o Krtečkovi.
Autorem pohádky o Krtečkovi je Zdeněk Miler. Krtek je hlavní postavou v mnoha animovaných filmech. Řada kreslených pohádek s Krtečkem bylo natočeno jako Večerníček.
Animované filmy s Krtečkem
Kreslených snímků o Krtkovi bylo natočeno mnoho a mnoho. Jednotlivé díly se někdy dost podstatně liší kvalitou. Jiná je také stopáž, tedy délka jednotlivých filmů. Zatímco první díly byly znatelně delší, novější příběhy jsou kratší, aby svou délkou vyhovovaly formátu Večerníčku.
Pojďme se podrobněji podívat na několik nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších filmů o Krtečkovi, které by každý měl znát.
1. Jak krtek ke kalhotkám přišel (Krtek a kalhotky)
První pohádka o Krtečkovi z doby, kdy ještě Krteček nebyl tím a takový, jak ho známe dnes. Epizoda Jak krtek ke kalhotkám přišel je dost jiná, než všechny ty příběhy, které přišly po ní. Film vznikl v roce 1957 a nese si v sobě velmi silné otisky té doby.
Dnes po 65 letech od uvedení tohoto krátkého animovaného filmu pro děti, zná Krtečka každé dítě. Odrostly na něm již minimálně tři generace dětí. Příběh pohádky Jak krtek ke kalhotkám přišel lze jednoduše popsat jako trampoty kreslené postavičky Krtka, která si chce nechat ušít kalhotky. Přitom musí být zvládnut celý výrobní proces: od získání lnu na látku, přes výrobu samotné látky, nastříhání látky na kalhoty a ušití kalhot. Nejde tak vlastně pouze o pohádku, jako spíše o realistický naučný film pro děti z textilního průmyslu.
Podle tohoto krátkého filmu byla napsána také stejnojmenná kniha, která se hojně prodává dodnes. Kresby Zdeňka Milera doplnil text z pera známého českého spisovatele Eduarda Petišky. Eduard Petiška je znám také díky celé řadě dalších knížek, které napsal pro děti.
Pohádka o Krtkovi a kalhotkách, jak bývá tento díl někdy lidově nazýván, se liší od ostatních dílů také v tom, že se v ní mluví (že Krteček skutečně mluví a že nevydává pouze dětské žvatlavé zvuky). Je to plně dabovaná animovaná pohádka. To až později na základě inspirace, kterou Miler získal od svých malých dětí, Krtek přestal mluvit a začal vydávat pouze dětské zvuky: milý smích a výrazný údiv. Tím získala postava Krtečka své osobité kouzlo a nezaměnitelný rozlišovací rys.
Téma dílu Krtek a kalhotky či správě tedy Jak krtek ke kalhotkám přišel odráží soudobou politickou situaci. Všeobecný budovatelský optimismus a kolektivní duch byl námětem, respektive východiskem i vyústěním mnoha soudobých budovatelských filmů.
Krteček nebyl výjimkou, také Krtečka můžeme do značné míry považovat za angažované dílo. Společná práce všech článků výrobního řetězce vedle ke zdárnému zhotovení díla, k dobrému konci. Čili k výrobě Krtkových kalhot, které jednoznačně evokují montérky. Podobně tomu bylo např. také u jiné slavné pohádky z tehdejší doby Císařův pekař (a Pekařův císař). I tato pohádka má podobné vyznění – čili že poctivá práce jednotlivce na společném díle vytváří lepší a plnohodnotný svět pro všechny, ve kterém každou překážku lze překonat.
Krteček a kalhotky je tedy sice angažované dílko, nicméně Zdeněk Miler s touto „zakázkou komunistické garnitury“ naložil více než důstojně. Vytvořil nadčasový snímek, jenž ze své působnosti neztratil nic ani po více než půl století. Angažovanost z filmu odsunul čas, neboť dnes filmy jakož i celý svět lidé interpretují z jiných, ideologicky ne podmíněných hledisek. Naproti tomu v prvním animovaném snímku o Krtečkovi zůstalo nedotčeno skvělé výtvarné provedení, které zachovává charakter tvorby 50. let, jež byla ne velmi vysoké úrovni, a přitom výtvarná stránka z dnešního pohledu není v tom negativním smyslu archaická, okoukaná nebo nudná.
Krtek a kalhotky byl uveden na filmovém festivalu v Benátkách roku 1956 a byl oceněn řádem Benátského lva. Nedlouho poté dostal také cenu na festivalu v Montevideu.
2. Krtek a autíčko
Krtek a autíčko je jedna z nejoblíbenějších českých animovaných pohádek všech dob.
Druhý díl pohádky Krteček, resp. krátký animovaný film o Krtkovi, který vznikl jako druhý v pořadí, se jmenuje Krtek a autíčko. Pohádku vyrobil ve studiu Kresleného a loutkového filmu Krátký film Praha v roce 1963.
V kresleném filmu Krtek a autíčko se autor Krtečka Zdeněk Miler postaral o námět, scénář, výtvarné práce a sám se ujal také režie.
Děj pohádky Krtek a autíčko: Krteček spí ve své noře, jeho spánek doprovází snová, možná až ezoterická hudba. Vtom ale zazní zvuk nějakého stroje. Industriální zvuky se zesilují, krtek se probudí a hrabe se za těmi zvuky nahoru. Vyleze na vrchol krtince a rozhlíží se po okolí. A vidí auta, hodně aut, moře aut. Nevěřícně na ten šrumec zírá a pak se zasní: představuje si, že také má své autíčko a že také rychle jezdí po silnicích. Jen on: Krteček a autíčko. A možná by i myš svezl…
Po tom krátkém zasnění se odhodlá a vyrazí do víru velkoměsta. Běží přes silnici, vyhýbá se autům, skáče mezi koly aut, šplhá po patníku u cesty. Ocitne se na velkém parkovišti, na kterém stojí nejrůznější auta, spousta automobilů.
Svůj krtčí kukuč si prohlíží v pochromovaném nárazníků krásného bouráku střiženého ve stylu 50., možná 60. let. Spíše těch 50., ale amerických. A nebo to je možná stará ruská Volha. Ten nárazník z chromu je úžasný, krtek obdivně zírá na nárazník autíčka, takové se dneska už nedělají, ale to tenkrát ještě nemohl vědět. Pak si krtek učeše pěšinku. Ale to nejlepší má teprve přijít.
Krtek zevluje pod autem a hraje si se vzpěrami nápravy nebo nějakými takovými podobnými věcmi, které trčí z podvozku dole pod autem. Omylem vypustí brzdovou kapalinu. Pak omylem z pneumatiky vypustí vzduch, Krteček jeden, nešika… Co s tím? Kdo uteče, vyhraje. Tak Krtek peláší pryč.
A najde autovrakoviště. To je radosti! To Krtek potřeboval. Pustí si autorádio a tancuje atd.
Nakonec narazí na kluka, takového malého nezbedu, co tluče kladívkem do malého autíčka na klíček. Celé to autíčko rozbije, úplně na součástky - a to se Krtečkovi náramně hodí. Prostě si z toho šrotu poskládá své, opravdové autíčko na klíček, ve kterém bude jezdit po městě.
Automechanik na plný úvazek z Krtka asi nikdy nebude, práce se mu příliš nedaří. Navíc se mu neustále chechtá myš. Jenže Krteček není hlupák, zajede s tou kupou plechu, s tím vrakem, co zbyl z autíčka, do autoservisu.
Futuristická vize plně automatizovaného autoservisu je úžasná. Z linky vyjede nablýskané malé červené autíčko. Robotické rameno podá Krtečkovi modrý klíček. A jízda může začít. Zatočí klíčkem kdesi v prostorách chladiče. Nahodí motor.
Patnáctiminutová kreslená pohádka Krtek a autíčko končí velkolepou projížďkou potemnělým městem.
3. Krtek a raketa
Animovaná pohádka Krtek a raketa byla natočena v roce 1966. Ze série pohádek o Krtečkovi je to pohádka, která byla natočena teprve jako třetí v pořadí.
Stopáž snímku je kratší než u předchozích dvou. Dosahuje něco málo přes osm minut.
Velmi výrazný je v tomto filmečku hudební prvek. Velmi zdařile pracuje s atmosférou a skvěle ji dokresluje. Také je v této pohádce více slyšet dětský křik, smích a pláč, tedy řeč, kterou mluví Krteček.
Přesto tento třetí díl ze série filmů o Krtečkovi není zdaleka tak populární jako jeho dva předchůdci.
A o co ve filmu jde? Krtek vykope ze země raketu a protože netuší, co to je, vleze do té věci, aby ji prozkoumal – a nedopatřením odletí…
Krteček ve vesmíru
V kontextu této kreslené pohádky, která byla natočena již v roce 1965, je velmi pozoruhodná skutečnost, že v roce 2011 (16. května) Krtek skutečně do vesmíru letěl. Na palubě raketoplánu Endeavour byla přítomna také plyšová figurka Krtečka, a dokonce se stala symbolem celé vesmírné mise. Zdeňka Milera, tvůrce Krtečeka, jistě tenkrát ani ve snu nenapadlo, jakého úspěchu jeho postavička (byť v plyšové podobě) dosáhne.
Navíc mise STS-134, které se Krteček zúčastnil, byla pro raketoplán Endeavour misí poslední. Ráno prvního června raketoplán Endeavour úspěšně přistál opět na Zemi i s Krtečkem na palubě.
Krteček se vydal do vesmíru díky americkému astronautovi, který se jmenuje Andrew J. Feustel. Jeho manžela má české kořeny, takže nejspíše to bylo tak, že slovo dalo slovo, manželka podpořila svého muže dobrou radou a už to bylo. Další kuriozitou je to, že J. Feustel se narodil ve stejném roce (1965), ve kterém se pohádka Krtek a raketa začala natáčet. Jak symbolické!
Krteček jako Večerníček
Novější díly Krtečka, které byly natáčeny někdy od půlky devadesátých let již striktně dodržují formát televizního pořadu Večerníček. Bohužel si musíme přiznat, že tyto novější díly Krtečka zdaleka nedosahují kvality starších epizod. Ani co se týče zpracování (kde je ten původní Zdeněk Miler?), ale hlavně tyto díly postrádají nápad. A tím ztrácí dost ze svého kouzla.
Jaký je to rozdíl, když v epizodě Krtek a metro jede Krteček v metru (co vypadá jako traktor s návěsem) a když o pětatřicet let dříve brázdil ulice nočního velkoměsta v krásném červeném autíčku na klíček!
Ano, jako na Večerníček před spaním se i na tohoto Krtka koukat dá, ale… Ale už je to právě pouze a jen Večerníček.
Krtek a orel
Pohádka Krtek a orel byla vyrobena v roce 1992 a jde tak o první pokračování příběhů o Krtečkovi po politické převratu v roce 1989. Epizoda má stopáž 14 minut, nejde tedy ještě o klasický Večerníček, ale spíše krátký animovaný film. Je to možná trochu škoda, protože se epizoda Krtek a orel jeví nekonzistentně. Jako by byla složená z několika příběhů, z nichž žádný není dotažen pořádně do konce. Pod touto prací je podepsáno Studio Bratří v triku.
Krtek a maminka (Krtek a porod)
V roce 1997 vznikl pozoruhodný díl pohádkového seriálu o Krtkovi. Epizoda se jmenuje Krtek a maminka. V některých cizojazyčných mutacích této pohádky nese tento díl také název Krtek a porod. Kdo by to byl čekal, do jaké situace nás (naše děti) bude pohádková postavička Krteček zasvěcovat.
Pohádka Krtek a maminka je ojedinělým ztvárněním tématu, které se v pohádkách sice objevuje docela často, ale toto téma zpracovává dost odlišně. V pohádkách jsme zvyklí, že děti se nerodí, ale že je nosí čáp, případně vrána. Jinak je tomu u Krtečka. Zdeněk Miler se svým tvůrčím týmem vsadil na surové naturalistické zobrazení skutečnosti a ve své pohádce se rozhodl dětem ukázat skutečný, přirozený porod, kdy plod spojený s matkou pupeční šňůrou doopravdy opouští dělohu. Žádné chození okolo…
Na to, že jde o Večerníček, je to - dle mého - docela odvážné a rozhodně inovativní zobrazení.
V pohádce rodí zajíc, tedy de facto těhotná paní Zajícová. Jelikož je rodičkou zvířátko, tak ve skutečnosti nejde tak úplně o porod, ale o slehnutí, které u savců (zajíců) obvykle nazýváme slovem vrh. A naše těhotná zaječice vlastně není těhotná, ale březí. A rozhodně se nemusíte bát: Porod (vrh) dopadne na jedničku. Zaječice rodí v leže na zemi, nohy roztažené a kreslení zajíčci jeden za druhým opouštějí nakreslené porodní cesty. Na konci příběhu bude kolem krtince hopsat houf malých zajíčků.
Role porodní báby se ujal náš pohádkový hrdina Krtek. Respektive není porodní bábou nebo porodní asistentkou, nýbrž zákonitě musí být porodním krtkem, že? Je to jediný porodní Krtek na celém světě. Příprava na porod je v jeho režii ovšem dokonalá! Na nic nezapomněl a nic nezanedbal. Až je to překvapivé, že ta roztomile naivní pohádková bytost, která obvykle vydává pouze infantilní zvuky a raduje se z hloupostí jako malé dítě, dokáže zvládnout tak složitou záležitost, jako je porod. Pan (skoro) doktor Krtek si ale ví rady se vším: příprava na porod, jak urychlit porod, jak vyvolat porod a když zaječici praskne voda, zručně mamince při porodu tlačí na břicho a ví, jak se po porodu postarat o čerstvě narozená děťátka-zajíčky a …co s placentou určitě také ví…
Edukativní animovaná pohádka Krtek a maminka je zajímavým zpestřením seriálu o Krtkovi. Vzhledem k tomu, že v novějších epizodách kvalita Krtečka značně začala upadat a díly začaly postrádat nápad a původní kouzelnou poetiku, o originalitě ani nemluvě, je tento pokus vydat se jiným směrem vítaný. Osvěta nemůže nikdy uškodit. S osvětou jsme se v pohádce o Krtečkovi setkávali vždy, už od prvního dílu Jak krtek ke kalhotkám přišel. Na kolik se ale tento pokus udělat něco jinak a neobvykle proměnil ve kvalitu, nakolik to byl krok správným směrem, nechám na posouzení každého z vás. Doufám jen, že se příště nedočkáme epizody s názvem Krtek a interrupce.
PS: A také bych nerad viděl Krtečka zubařem, z takové představy mě až běhá mráz po zádech.
Série Krteček a čínská panda
O této etapě filmového života našeho Krtečka nemám chuť vůbec psát. Je to špatné. Moc špatné. Nestojí to za nic. Je to divná 3D trapnost.