Deník malého poseroutky: knižní bestseller pro děti

Obrázek Deník malého poseroutky: knižní bestseller pro děti

Recenze série knih pro děti s názvem Deník malého poseroutky, kterou napsal Jeff Kinney. Světový bestseller, který děti milují!

  ⌚ 4 min.

Když jsem se ptala dětí, které jsou školou povinné, zda v dnešní době čtou knihy, jejich nejčastější odpovědi byly, že málo nebo vůbec. Když jsem však narazila na skupinku dětí, které opravdu knihy čtou a rády, vyzvídala jsem konkrétní díla, která je v poslední době zaujala. Téměř ve všech případech se jednalo o nějaký ten díl ze série Deník malého poseroutky. Navíc spousta z nich netrpělivě očekává 8. díl této série, který má vyjít na jaře 2014.

Aktualizace článku v roce 2021: K dnešnímu dni česky vyšlo již 15 dílů Deníku malého poseroutky.

Deník malého poseroutky, který vychází na pokračování, sklízí u dětí velký úspěch. Za tímto obrovským úspěchem můžeme vidět asi tyto tři hlavní okolnosti:

 1. Jednak je to tím, že hlavním hrdinou je 11letý kluk Greg Heffley, který přechází na druhý stupeň základní školy a neustále se dostává do malérů se staršími kluky. Je to obyčejný nesebevědomý puberťák a strašpytel (neboli poseroutka), který se dostává do vtipných situací a momentů, jimž se zasměje i dospělý.
 2. Jednak to však může být i tím, že textu v knihách není příliš, text nahrazují autorovy ilustrace (takže text vzbuzuje dojem komiksu). Jednoduché černobílé obrázky perfektně ztvárňují řadu humorných situací, které hlavní postava zažila. U mnohých jsou dopsány citoslovce jako ááách, buch, klepy klep, chrrr, pšššt, plác nebo přímo „bublinky“ s jednoduchým textem.
 3. Žánr deník. Třetím takovým důvodem, proč je o knihu velký zájem, může být i literární žánr, který je v současné době u dětí velmi populární. Kniha je psaná ve formě deníku, zápisků, což umocňuje autenticitu čteného, navíc spousta dětí si deník píše sama, proto je jim tento literární žánr blízký. (Deník je literární dílo koncipované jako série fiktivních nebo skutečných, zpravidla datovaných záznamů, pořizovaných průběžně v kratších časových intervalech, často v intervalu jednoho dne, odtud název).

Autor a ilustrátor v jedné osobě

Autorem knih o poseroutkovi je spisovatel a ilustrátor v jedné osobě, vývojář a designér online her Jeff Kinney, který se umísťuje na prvních příčkách žebříčku bestsellerů New York Times.Od roku 2007 do 2013 vyšlo ve Spojených státech celkem 9 dílů Deníku malého poseroutky. U nás vyšel první díl až v roce 2010, momentálně si je můžete koupit jak samostatně, tak v sadě, kde jsou díly 1–7.

Aktualizace článku v roce 2021: Momentálně už vyšlo 15 dílů Deníku malého poseroutky. Kromě samostatných knih se dají koupit knižní boxy. Konkrétně box s díly 1 až 8 a také dárkový box s deseti díly.

Seznam dílů knižní série Deník malého poseroutky

Názvy jednotlivých dílů z hlavní série Deníku.

 • Deník malého poseroutky 1: Zápisky Grega Heffleyho (červená)
 • Deník malého poseroutky 2: Rodrick je king (tmavě modrá)
 • Deník malého poseroutky 3: Poslední kapka (tmavě Zelená)
 • Deník malého poseroutky 4: Psí život (žlutá)
 • Deník malého poseroutky 5: Ošklivá pravda (fialová)
 • Deník malého poseroutky 6: Ponorková nemoc (světle modrá)
 • Deník malého poseroutky 7: Páté kolo u vozu (hnědá)
 • Deník malého poseroutky 8: Fakt smůla (světle Zelená)
 • Deník malého poseroutky 9: Výlet za všechny peníze (oranžová)
 • Deník malého poseroutky 10: Staré dobré časy (černá)
 • Deník malého poseroutky 11: Všechna sláva… (červeno-žlutá)
 • Deník malého poseroutky 12: Výprava za teplem (modro-zelená)
 • Deník malého poseroutky 13: Radosti zimy (fialovo-modrá)
 • Deník malého poseroutky 14: Na spadnutí (šedo-oranžová)
 • Deník malého poseroutky 15: Samá voda (světle modrá)
 • Deník malého poseroutky 16: Velká šance (stříbrná)
 • Deník malého poseroutky 17: Wíbuch plýny (černá)
 • Deník malého poseroutky 18: Škola na odstřel (tyrkysová)

Další knihy o Poseroutkovi

 • Můj vlastní deník malého poseroutky (oranžová)
 • Můj nový vlastní deník malého poseroutky (béžová)

(Aktualizováno v září 2021)

Kolik stojí Deník malého poseroutky?

Děník malého poseroutky se dá koupit jako klasická papírová kniha, ebook i audiokniha. Jednotlivé díly se prodávají samostatně, je ale možné zakoupit také dárkovou sadu (box) s více díly. Ceny se různí.

Zdroj: Knihy Dobrovský.cz (30.9.2021)

O čem je Deník malého poseroutky

Hrdinou knihy je Greg Heffley – malý pubertální chlapec navštěvující základní školu. Matka mu pořídila deník, aby si zde zapisoval své pocity, zážitky, sny apod.

Při čtení Deníku malého poseroutky budete prožívat jeho dětství, docházku na základní škole, pubertu, dospívání a první milostná vzplanutí.

Jeho deníkové zápisky nezačínají dětstvím, nýbrž jeho vzpomínkami z prenatálního stadia. Už tehdy ho rozčilovala hudba linoucí se z reproduktorů, které si jeho maminka dávala na břicho, aby ho stimulovala vážnou hudbou. Se svým „bříškem“ promlouvala často a nutila k této činnosti i Gregova otce. Přesto Greg krátce po svém narození pochopil, že v bříšku mu bylo lépe než na světě a několikrát se snažil ve vaně ztracený pocit navodit zpět.

Zklamaný byl už tím, když zjistil, že není jedináčkem. A to ještě netušil, že časem bude mít i mladšího brášku Mannyho!

Ve svém deníku věnoval několik historek imaginárním kamarádům svého malého bratra, kteří mu komplikovali život.

"Máma tvrdí, že kdybychom Mannymu řekli, že ti jeho kamarádi nejsou opravdoví, mohlo by ho to vážně „traumatizovat“, tak to musíme hrát s ním.

Jen doufám, že z toho brzo vyroste, protože už to začíná být na mrtvici. Občas musím počkat, až se všichni vymyšlení kamarádi vyčurají, než se dostanu na řadu." (1. díl, str. 29)

Další postavy z Deníku malého poseroutky

Kromě vypravěče Grega se v knize setkáte s jeho nejbližší rodinou (otec Frank, matka Susan, starší bratr Rodrick, mladší bratr Manny), vykutáleným strýčkem, se spolužáky (Rowley Jefferson – Gregův nejlepší kamarád, Holly Hillsová – Gregova vysněná dívka, Fregley – otravný a velice zvláštní kluk, který bydlí u nich v ulici, Tyson Sanders – spolužák, který při chození na pisoár si stahuje kalhoty až dolů, Alex Aruda – velmi chytrý spolužák, Chirag Gupta - velmi malý spolužák tmavé pleti, Leland – spolužák Rodricka, „mimoň“, Paty Farrellová – otravná spolužačka, Heather Hilllsová – holka, která se líbí Rodrickovi) a řadou dalších dospělých postav.

Název:
Deník malého poseroutky
Autor:
Jeff Kinney
Ilustrace:
Jeff Kinney
Počet stran:
224 stran / kniha
Nakladatelství:
CooBoo
Rok vydání:
2009 - 2020
ISBN:
různé
Pro čtenáře:
od cca 9 let
Hodnocení:
92 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Knihy Dobrovsky.cz, Kosmas.cz, Dobré knihy.czAlbatros media.cz.
red | 01. 02. 2014, aktualizováno 29.11.2023
Štítky: