Dívčí román o podzimních prázdninách strávených u moře pro 7leté školačky

Obrázek Dívčí román o podzimních prázdninách strávených u moře pro 7leté školačky

Ivana Peroutková: Anička u moře.

    ⌚ 2 min.

Knížka nazvaná Anička u moře je vhodná pro všechny holky, které si chtějí oživit vzpomínky na prázdniny strávené u moře.

Tuto 17kapitolovou publikaci, která je určena čtenářkám od 7 let, napsala Ivana Peroutková, ilustrovala Eva Mastníková a vydal ji Albatros v roce 2010.

Hlavní hrdinkou tohoto dívčího románu je Anička, která se jednoho podzimního dne dozví úžasnou novinu. Rodiče se rozhodli, že stráví 10 dní v Egyptě, kam pozítří odletí. To znamená, že zítra hned po škole půjde maminka s Aničkou nakupovat potřebné věci k moři. Anička se ve škole rozloučí s kamarády a kamarádkami a slíbí jim, že jim z Egypta přiveze něco na památku. Do letadla se moc těší, ještě nikdy neletěla, ale na letišti je celá vystrašená z toho, kolika přepážkami musí společně projít, než usednou na sedadla v letadle. Tam jí to připadá děsně úzké, cítí se jako sardinka. Do Hurghady doletí až odpoledne, pak přesednou na autobus a ten je odveze do hotelového komplexu Samara. Cestou si Anička všímá národních odlišností, muži chodí „v nočních košilích, ženám jsou vidět pouze oči a holčičky schovávají vlasy pod šátky“. V hotelu se jí pranic nelíbí, je večer, padá na ni stesk po domově a po jejím kamarádovi Tarkovi, tak to jde zaspat. Když se vyspí, pohled na moře vše změní. Těší se na snídani i na koupání. Vidí spoustu cizích národností a je jí líto, že jí nikdo nerozumí. Při potápění ji žahne medúza, ale rodičům to neřekne. Při cestě na pokoj se seznámí s českou holčičkou Dominikou a stanou se z nich kamarádky. Společně se chodí koupat a hrát, když mají jiný program, vyprávějí si zážitky. Anička se ztratí na tržnici, ale pomůže ji chudý krejčí Džafar a jeho holčička Mínat.

Anička zažije spoustu dobrodružství – písečnou bouři před hotelem, jízdu na velbloudech, výlet lodí na korálový ostrov, při cestě uvidí delfíny, užije si krásné potápění. U velbloudů se seznámí s místním klukem Kásimem.

Knížka mapuje pozdní „prázdninové“ dobrodružství, první lásky, zabývá se vztahem holek – kamarádek. Každá kapitola vždy končí Aniččiným zápisem do deníku.

Koho publikace zaujala, toho jistě potěší, že vyšly už i další díly: Anička a její kamarádky a Anička ve městě.

red | 20. 11. 2013
Štítky: