Jakou knížku pro prvňáčka? Třeba Kamarády v kožíšku

Obrázek Jakou knížku pro prvňáčka? Třeba Kamarády v kožíšku

Jiří Kahoun: Kamarádi v kožíšku.

    ⌚ 2 min.

Knihu Kamarádi v kožíšku napsal a ilustroval Jiří Kahoun a vydal ji Knižní klub v Praze roku 2012.

88stránková publikace je určena dětem od 6 let, ale také předškolním dětem a úplně malým dětem, kterým mohou předčítat rodiče, starší sourozenci nebo prarodiče.

V 18 kapitolách je popisováno dobrodružství dvou myších přátel – myšky Bavlnky a myšáka Kouska. V povídání prvním se seznamují a stávají se kamarády. V povídání druhém naleznou hrušku a jablko od sebe vzdálené přes celý les. Chtějí sníst jablíčko, ale bojí se, že jim někdo sní hrušku, a tak nechají jablko jablkem a utíkají za hruškou. Když se chtějí zakousnout do hrušky, bojí se, že jim někdo sní jablko, a tak utíkají za jablkem. Takto běhají mezi dvěma plody do té doby, než jim zmizí oba dva. Jsou smutní, pak jdou na večeři domů k Bavlnce a její maminka jim dává na talířek nakrájené jablíčko a hrušku, které pro ně našla v lese. V povídání dvanáctém se vychloubají skřivanovi, že se kocoura nebojí, a když ho potkají, kocour je chce sežrat. Myšky mu radí, že oni jsou malé, že když je nechá a půjde za nimi, že mu ukážou tlustou myš. Kocour se nechá nachytat, dojdou k noře a zavolají: „Tlusťochu, vylez!“ Místo tlusté myši vyleze tlustý jezevec, který se naštve kvůli slovu tlusťochu a také když uvidí kocoura, skočí po něm, že se mu pomstí za tu nadávku. Kocour peláší pryč a myšky se smějí, až se za břicho popadají.

Vtipně napsaná knížka, která zaujme i pobaví. Kromě myší se zde dětský čtenář seznámí i s dalšími zvířaty: jezevcem, krtkem, skřivanem...

Originální průvodní text české distribuce

Myšáček Kousek a myška Bavlnka jsou dva nerozluční kamarádi, kteří spolu běhají po lukách a stráních, pomáhají mamince a občas něco většího či menšího vyvedou. V osmnácti laskavých povídáních se zrcadlí autorova láska k prosté české přírodě a stále se opakující kráse čtyř ročních období. A tak Kousek a Bavlnka čekají, až spadne červené jablíčko, uvažují, proč padá listí, hledají ve sněhu ztracené rukavice, větří ve vzduchu čumáčky jaro, vyvádějí se aprílem a napichují na metličku lesní jahody na lívance.

red | 27. 09. 2013
Štítky: