Lukáš Jůza: Pohádky kejklíře Kiliána (recenze knížky)

Kniha pohádek pro kluky.

Obrázek Lukáš Jůza: Pohádky kejklíře Kiliána (recenze knížky)
  • ⌚ 1 min.
  • velikost textu

Konečně je tu kniha pohádek pro kluky! 112stránková kniha pohádek, která zaujme více kluky než holky, se jmenuje Pohádky kejklíře Kiliána. Napsal ji Lukáš Jůza, ilustrovala ji Petra Jůzová a vydalo nakladatelství Daranus v roce 2012.

Pohádky kejklíře Kiliána jsou určeny jak starším dětem, tak malým posluchačům, ale i předčítajícím rodičům. Pohádky jsou obohaceny o dobové a historické reálie – např. hlavní postava je kejklíř, který míří na jarmark do české vesnice, kde se setkává s řemenářem, nožířem, babkou paličkářkou, provazníkem, drátenicí, příštipkářem apod. Příběh začíná tím, že kejklíř jede na jarmark s tím, že si vydělá nějaký ten peníz (pobaví diváky), ale celý jarmark proprší, a tak je nucen pobyt přečkat v hostinci U Palcátu. Aby si vydělal na nocleh a stravu, baví ostatní a hostinského svými příběhy a pohádkami, které si vymyslel (ale které se možná doopravdy staly, kdoví?).

Příběhy (O rytířích kulatého stolu a ukradeném slunci, O perle z koruny liščího krále, O nenasytném draku Scramasaxovi a Jiříkovi, který měl rád bonbony, O princi Sebastianovi a zakleté nevěstě) jsou prokládány do současnosti kejklíře (Co dělá kejklíř, když jako na potvoru prší dál, Co by kejklíř dělal, kdyby nepršelo, Co kejklíř dělá, když neprší a on nikam nespěchá, Co dělá kejklíř na odchodu). Ta se odehrává kdysi dávno za doby vlády Františka Josefa. V pohádkách nechybí udatní rekové, mluvící zvířata, nenažraný drak či odporná a krutá čarodějnice, kterou porazí ušlechtilý princ.

Přínos knížky vidím v tom, že ačkoli to jsou stále pohádky a vymyšlené příběhy, mohou se dětští čtenáři leccos dozvědět z naší historie.

red | 23. 09. 2013 Facebook icoE-mail ico
Štítky: