Bambulín a Berunka ve školce (Knížka)

Obrázek Bambulín a Berunka ve školce (Knížka)

Knížka pro děti, co chodí do školky.

    ⌚ 1 min.

Po týdenním pekle (jak pro moji holčičku, tak i pro maminku), kdy moje malá tříletá dcera začala chodit do mateřské školy, jsem vděčná za každou literaturu, v které Barborce můžu názorně ukázat, že do školky se chodí za zábavou, nikoli za trest. První takovou knížkou, kterou jsme pozorně prohlížely, četly a studovaly, byla kniha Myšák Eda nechce chodit do školky. Nyní se mi do rukou dostala knížka Bambulín a Berunka ve školce od maďarské spisovatelky Eriky Bartosové, kterou přeložil Jiří Januška a vydalo nakladatelství Albatros Media a. s. v roce 2012. Kniha je určena tříletým dětem (takže právě pro nás).

V knize najdeme bohaté ilustrace (knihu si ilustrovala sama autorka), které jsou přiblíženy dětskému pohledu (nijak detailně či realisticky ztvárněné). Text je složen ze dvou příběhů, tím prvním je příběh o jeskynním pavoukovi (Jeskynní pavouk), který nemá žádné kamarády, protože je ohavný a malé děti si myslí, že je chce sníst. Vše se nakonec vysvětlí a malé děti se s pavoučkem zkamarádí. Druhý příběh nazvaný Jeden den ve školce popisuje, jak tráví malé děti čas v předškolním zařízení. Nejprve se přivítají s paní učitelkou, pak si zacvičí, po svačině se věnují nějaké kreativní činnosti, následuje tanec a zpívání písniček, dále volná zábava, kdy si děti hrají, s čím chtějí. Pak si jdou umýt ruce, paní kuchařka jim nachystá oběd, nakonec uléhají do postýlek k odpolednímu spánku, a když se vyspinkají, jdou ven hrát si na písek a na prolézačky.

V příbězích vystupují beruška Berunka, hlemýžď Bambulín, motýl Hanička, včelička Baltazar, brouček Bublina, roháč Vendi, mandelinka Eda, vážka Vánek, cvrček Alfréd, kobylka Hopkálek a chroust Marek.

Knížka je přínosná zejména proto, že seznamuje děti s režimem v mateřské škole a také že poznají nové druhy zvířat z hmyzí říše.

red | 09. 09. 2013
Štítky: