Nejkrásnější písničky a říkadla ilustrované Josefem Ladou

Obrázek Nejkrásnější písničky a říkadla ilustrované Josefem Ladou

Knížka básniček pro děti s ilustracemi Josefa Lady.

    ⌚ 2 min.

Moje dcera má už věk na to, abychom si společně zpívaly lidové písničky či říkaly různé krátké básničky a říkadla. A protože si toho z dětství příliš nepamatuji a jen matně si vybavuju, co všechno jsme se ve školce a ve škole učili, jsem ráda, že existují knížky, jako je tato. Jmenuje se Nejkrásnější písničky a říkadla, ilustroval ji Josef Lada a lze v ní najít jak lidové písničky a vánoční koledy, tak říkadla a rozpočitadla. Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2011.

Publikace je bohatě ilustrovaná, a tak děti jistě ocení namalovaná zvířátka a postavičky kluků a holek a vy si můžete zavzpomínat na dětská léta, kdy jsme jako děti obdivovaly Ladovy obrázky zimní krajiny.

Jak už jsem se zmínila, kniha obsahuje jak noty s lidovými písničkami (Pec nám spadla, Ovčáci čtveráci, Kalamajka, Čtyři koně ve dvoře, Šla andulka do zelí, Když jsem husy pásala, Tluče bubeníček, tluče na buben, Na tý louce zelený, Ach, synku, synku, Pásla ovečky, Holka modrooká, Utíkej, Káčo, utíkej, Andulko Šafářova, To je zlaté posvícení, Kočka leze dírou, pes oknem, Až já budu velká, Šly panenky silnicí, Jede, jede poštovský panáček, Já jsem z Kutný Hory, Travička zelená, Skákal pes, Já mám koně, Prší, prší, jen se leje, Já do lesa nepojedu, Běží liška k táboru, Když jsem já sloužil aj.) a vánočními koledami (Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, Chtíc aby spal, Pásli ovce Valaši, Já bych rád k Betlému, Narodil se Kristus pán, Veselé vánoční hody, Nesem vám noviny, My tři králové, Štědrej večer nastal atd.), tak také známá říkadla, rozpočitadla a koledy, jako jsou Paci, paci, pacičky, Tancujte, myši, Hody, hody doprovody, Kolo, kolo, mlýnský, Pekař peče housky, Honza jde, Vařila myšiška kašičku, Foukej, foukej, větříčku, Bába leze do bezu, Kovej, kovej, kováříčku, Ententýky, Šnečku, šnečku, Leze žába do bezu, Mámo, táto, v komoře je myš, Zlatá brána, Koleda, koleda, Štěpáne apod.

Je skvělé, že jedna kniha v sobě zahrnuje písničky i říkadla, člověk pak nemusí složitě vyhledávat z různých zdrojů a pramenů, jak ta která říkanka vlastně zněla.

Na závěr připojuji malou ukázku tří krátkých rýmovaček.

ABCD

Á, bé, cé, dé, kočka přede,
kocour motá, pes počítá,
kolik nití do desíti.

HOUPY, HOUPY

Houpy, houpy, houpy,
kočka snědla kroupy.
Kocour hrách
na kamnách.
Koťata se hněvaly,
že jim taky nedali.

OCÁSEK

Šlo prasátko na procházku,
mělo uzel na ocásku.
Na cestě ho potkal pes,
ocásek si rovně nes.

red | 07. 06. 2013
Štítky: