Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Obrázek Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Knížka pohádek bratří Grimmů

    ⌚ 2 min.

Kniha Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů obsahuje celkem 13 pohádek a velké množství poutavých barevných ilustrací. Pohádky jsou určeny jak dětským posluchačům (pohádky jim předčítají rodiče), tak také dětským čtenářům, kteří se čtením teprve začínají. Texty jsou vytištěny velkými písmeny, takže se malým začátečníkům budou číst snadněji.

Bratři Grimmové patří k celosvětově proslulým autorům. Bratři Jacob Grimm (1785–1863) a Wilhelm Grimm (1786–1859) působili v době německého romantismu a proslavili se v oboru, který byl později pojmenován folkloristika. Díky své lásce k folklóru sesbírali, zaznamenali a převyprávěli lidové pohádky, písně, pověsti a legendy.

Pohádky jako Sněhurka či Šípková Růženka jsou proslulé díky mnohým zpracováním, ale prvními, kdo je zapsali, byli právě bratři Grimmové. Snahou těchto pohádkářů bylo dokázat, že na základě studia ústních pramenů může být vytištěna sbírka folklorních příběhů v původním znění, kterou je možné dále šířit. Ačkoli se snažili, aby sesbírané pohádky byly zaznamenány s co největší exaktností, přece se neubránili svým spisovatelským ambicím a některé pohádky upravili. Někdy převyprávěné příběhy pozměnili záměrně s ohledem na dětského čtenáře, který by mohl být na základě hrůzostrašné syrovosti rozrušen.

Kniha Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů je určena především dětem, ale ne jen jim. Samozřejmě i rodiče si v pohádkách přijdou na své (opráší si příběhy zapomenuté a přečtou si pohádky zcela nové).

V tomto souboru pohádek najdeme jak pohádky, které patří k těm tradičním, proslule známým, tak také ty méně známé či naopak absolutně neznámé.

Mezi ty dobře známé můžeme počítat pohádky Jeníček a Mařenka, Vlk a sedm kůzlátek, Červená karkulka, Popelka, Sněhurka a sedm trpaslíků a Šípková Růženka.

K těm méně známým, jejichž příběhy si můžeme připomenout, řadím Hrombuchdup (obsahově stejná jako pohádka v televizním zpracování Ruml Cimpr Campr – na motivy pohádek Jana Wericha), Brémští muzikanti (podobná pohádce Zvířátka a Petrovští od Václava Říhy) aj.

A těmi pro mnohé zcela neznámými mohou být pohádky Bělinka a Růženka, Král Křivonoska, Bratříček a sestřička, Hvězdné tolary atd.

red | 28. 01. 2013
Štítky: