Proč už mé děti jedí česnek

Obrázek Proč už mé děti jedí česnek

Knižní série pro děti Emil a upíři od Pavla Brycze. Recenze prvního dílu s názvem Neboj se, vždyť máš česnek.

    ⌚ 4 min.

Jak vysvětlit dětem, že česnek je zdraví prospěšný a že by jej měly jíst? Vystrašit je upíry! Protože česnek je nejlepší ochrana právě proti upírům. Toto je v kostce jedno z témat knížky Pavla Brycze, která se jmenuje Neboj se, vždyť máš česnek.

Emil a upíři

Dětská knížka Neboj se, vždyť máš česnek je prvním dílem dobrodružné série knih pro děti s názvem Emil a upíři. Jednotlivé díly na sebe volně navazují, dají se číst i samostatně, ale je mnohem lepší je přečíst postupně. První díl série vyšel v roce 2018, poslední (prozatím) v roce 2020.

Seznam dílů knižní série Emil a upíři

  1. Neboj se, vždyť máš česnek
  2. Schovej se, kdo můžeš
  3. Kdo se bojí, nesmí do školy
  4. Česnek útočí, se vším zatočí
  5. Šelmy se plíží tmou, nikoho nečapnou!

Příběhy o Emilovi a upírech byly vydané jako klasické papírové knížky s mnoha zábavnými ilustracemi. Koupit se dá ale také načtená audio verze (audiokniha) těchto knih, která se jmenuje jednoduše Emil a upíři 1-5.

Zdroj: Kosmas.cz (01.10.2021)

Neboj se, vždyť máš česnek

Pojídání česneku jistě není hlavním a jediným tématem této knížky pro děti. Ale z mého pohledu jakožto rodiče jde o téma, ze kterého se dá pro usnadnění výchovy dětí mnohé vytěžit, a proto jsem tento motiv v úvodu vypíchl.

Abyste mě správně chápali:

Svou zkušenost s dítětem, které nechce něco jíst, má asi každý rodič, nejspíš to sami znáte: Já to jíst nebudu, vzteká se dítě, rozhazuje nad talířem ručičkami (často bohužel i v talíři – a to pak je to jídlo rázem všude kolem), ohrnuje nos, je s ním těžké pořízení…

Pro někoho je toto „peklo nad talířem“ pravidelný stravovací kolorit a týká se to v podstatě jakéhokoliv jídla, prostě to děcko mi nechce jíst nic. Jiní, ti šťastnější rodiče, se s touto nepříjemností potýkají jen okrajově a jen u některých potravin, např. mrňous nechce jíst brokolici, nepozře cuketu, cibuli, česnek, květák, rybu, kroupy, atakdále, doplň si sám dle vlastní zkušenosti …nebo třeba králičí maso, byť dozlatova upečené (vždyť králíčci jsou tak roztomilí!).

Když je dítě už odrostlejší, má svou hlavu, a pokud se rozhodne, že něco jíst nebude, tak to jíst nebude a nepřinutíte jej ani výhrůžkami, ani sliby. Nevysvětlíte mu, že přeci dělá chybu, když odmítá tu kvalitní superpotravinu. Musí si na to přijít sám. Okřídlená poučka proto zní, že je důležité pracovat s dětmi na stravovacích návycích, dokud jsou ještě malé, tedy do jisté míry poddajné, ovlivnitelné. Vštěpovat jim od útlého věku, co je zdravé a co je dobré jíst. S některými potravinami to jde snáze, s jinými velmi obtížně. Třeba právě takový česnek: léčí, ale smrdí a v pusince pálí a štípe…

Česnektariánem snadno a rychle

Ani malý Emil na začátku příběhu Pavla Brycze by za nic na světě nepozřel něco, v čem je česnek. Ale už jen z podtitulu knížky, který zní Emil a upíři, se dá tušit, že se to nejspíše brzy změní. Bude muset. Aby Emil v souboji s upíry obstál, musí se před nimi chránit. A upíři, jak známo, česnek nesnášejí. Lidé pojídající česnek jim nechutnají. Česnek je přírodní ochrana proti upírům, proto ho Emil začne jíst, ba co více stane se z něj dokonce česnektarián (podle vzoru vegetarián), který se česnekem láduje od rána do večera. Není proto divu, že v knížce najdete i osvědčený recept na báječnou česnekovou polévku.

Rozhodně zde nechci převyprávět všechny peripetie malého Emila s upíry, nehodlám prozradit, proč a jak se Emil ocitl v Hrobu (a pak ještě i v hrobě), ani jaké nezvyklé povolání vykonávají Emilova babička s dědou, ani kdo je Miloš, co jsou hrabě Esterházy a komptesy Ela s Helou zač a po čem touží a vlastně záměrně z knihy Neboj se, vždyť máš česnek prozradím jen tento malý detail o česneku. Nechci totiž žádného malého ani velkého čtenáře připravit o zážitek z četby této zdařilé knížky.

Vraťme se ale konečně k úvodnímu postesknutí nad tím, jaký je s některými dětmi u jídla kříž. Protože právě ona proměna Emila z odpůrce na milovníka česneku, je krásný inspirativní návod pro rodiče, jak přistupovat k dětem, které něco nejedí. Dítěti se musí vysvětlit, proč má sníst i něco, co mu nechutná. Správně mu to podat: Česnek tě ochrání před upíry, to je přeci argument jasnější než facka.

Věřím, že po přečtení této knihy už každé dítko bude jíst česnek s nadšením. A taková brokolice, cibule, včerejší rohlíky…, pro ty si už musí najít každý rodič své argumenty, které před dětmi obstojí, vymyslet nějaké jiné strašáky a lákadla, není to snadné, Pavel Brycz nás ale, nás rodiče, může svou knihou, myslím, skvěle inspirovat.

Čtenářka Barča, která už miluje česnek
Čtenářka Barča, která už miluje česnek

Je vidět, že Pavel Brycz je zkušený spisovatel, který píše pro děti i pro dospělé. Příběh navíc velmi zdařile doprovázejí ilustrace Ilony Komárkové, které samotným textem často prostupují, jsou jeho součástí. Knihu vydalo nakladatelství Dilia v roce 2018. Je určena pro čtenáře od šesti let. Malého čtenáře zcela jistě zaujme příběh z nezvyklého prostředí, v němž bude poodhaleno nejedno tajemství. A pokud knížku budete číst se svými dětmi, jistě svěže napsaný příběh zaujme i vás, a nadto vám může pomoci nenásilnou formou otevřít rodinné tabu „co se týče stravování“, u nás to fungovalo. Na večeři budeme mít dneska topinky, Barča si je pořádně potře česnekem. Má to tak ráda. Už.

Jak knížku hodnotí čtenářka Barča:

Knížka Neboj se, vždyť máš česnek se mi moc líbila, protože je z upírského prostředí. A upíři mě baví. Taky se mi líbilo, jací jsou Emil s bernardýnem Milošem kamarádi, protože sama mám doma pejska. A česnek mám opravdu nejraději na topince, ale někdy chci vyzkoušet ten Emilův recept na česnekovou polévku posypanou sýrem.

 

A jak jste na tom s čenekem vy, máte ho rádi? A co naopak nejíte? Četli jste knihu Pavla Brycze a také se vám líbila?

Název:
Emil a upíři: Neboj se, vždyť máš česnek
Autor:
Pavel Brycz
Ilustrace:
Komára (Ilona Komárková)
Počet stran:
72
Nakladatelství:
Euromedia Group, Pikola
Rok vydání:
2018
ISBN:
978-80-7549-866-3
Pro čtenáře:
6 - 12 let
Hodnocení:
86 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Kosmas.czMartinus.cz.
Lukáš Přeček | 14. 01. 2019
Štítky:

O autorovi

S dětmi si čte knížky pro děti – a baví ho to.