Vyčůránci – knížky nejen pro kluky

Obrázek Vyčůránci – knížky nejen pro kluky

Recenze čtyřdílné série knih pro děti. „Jakub a Miky jsou dvojčata. A ne tak ledajaká. Je jim deset let a spolehlivě dokážou brnkat na nervy každému dospělákovi, který se k nim jen přiblíží.“

    ⌚ 2 min.

Nakladatelství Fragment vydalo v letošním roce čtyřdílnou sérii knih pro děti s názvem Vyčůránci (první tři díly již vyšly, čtvrtý se chystá). Autorkou knih je Alena Penzešová, jednotlivé díly byly přeloženy ze slovenského jazyka (přesné znění v originále: Prešibané dvojčatá) a jsou určeny školákům (respektive od devíti let).

Kolik stojí Vyčůránci

Zdroj: Kosmas.cz (01.10.2021)

Níže uvádím, jak se jednotlivé díly čtyřdílné série Vyčůránci jmenují a také názvy jejich kapitol.

Seznam dílů knižní série Vyčůránci

  • Vyčůránci 1 – Magický křeček (Narozeninová oslava, Magický křeček, Slohová pomsta)
  • Vyčůránci 2 – Strýčkova paruka (Dvojčata a strýčkova paruka, Galeje u paní Slížkové, Prázdniny na horském ranči)
  • Vyčůránci 3 – Pomsta bonzákům (Sobotní chvilka trapnosti, Bonzácká dvojka z planety BBŠ, Velký vánoční trapas)
  • Vyčůránci 4 – Záchodová specialita (Záchodová specialita, Tajemný ctitel paní Slížkové, První vaření

Všechny čtyři díly mají shodný počet kapitol, vždy se jedná o tři krátké kapitoly, a podobný rozsah (přibližně 120 stran). Hlavními aktéry jsou devítiletá dvojčata Jakub a Michal Vavrochovi. Jsou to malí nezbedové, mazaní uličníci, provokatéři, tedy takoví vyčůránci, kteří pijí krev nejen rodičům, ale i svému okolí. Bratři se mezi sebou neustále hádají, napadají, mlátí a vymýšlí si jeden na druhého lsti a záludnosti. Jakub je typický šprt, který se všeho špatného bojí, snaží se chovat poslušně, ale na druhou stranu žaluje a baví se s největším bonzákem a šplhounem třídy, tlustým Janem Horvátem. Tento slizoun neskutečně leží v žaludku nejen Michalovi, který se spíše fláká, vymýšlí rošťárny a daří se mu vyzrávat nad Kubou, ale i jeho sestřenici Nině a spolužákům Tomášovi a Samovi. Ti se ho snaží zesměšnit při jakémkoli okamžiku a na každém jeho kroku.

Někdy se však (ačkoli jen ve výjimečných případech) stane, že dvojčata se semknou k sobě a běda pak tomu, kdo se stane jejich nepřítelem (ať už je to jejich stará sousedka paní Slížková, která si na kluky neustále stěžuje, třídní učitelka Lepkavá, která od nich dostala přezdívku Vyzáblá tvář, nebo jejich strýček Filip, který žije v Americe). Pomsta pro jejich nepřítele je sladká, vyčůránci si ji dokážou vychutnat do posledního doušku.

Tato čtyřdílná série srší vtipem a rozhodně stojí za přečtení. Zaujme nejen děti, ale pobaví také jejich rodiče.

Název:
Vyčůránci
Autor:
Alena Penzešová
Ilustrace:
Anna Gajová
Počet stran:
cca 128 stran / kniha
Nakladatelství:
Fragment
Rok vydání:
2015
ISBN:
různé
Pro čtenáře:
6 - 12 let
Hodnocení:
78 %
Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Kosmas.cz.
red | 22. 09. 2015
Štítky: