O prasátku Lojzíkovi – kniha s česko-anglickým textem

Obrázek O prasátku Lojzíkovi – kniha s česko-anglickým textem

O prasátku Lojzíkovi (Barney the piglet).

    ⌚ 2 min.

O prázdninách jsem se svou dcerkou narazila na knížku O prasátku Lojzíkovi (Barney the piglet), která má oproti jiným knížkám tu zvláštnost, že text v ní je psán česky i anglicky (česká pasáž je přeložena do angličtiny). Sice je kniha věnována „všem dětem s nosem“, ale podle mého mínění je určena zvláště pro ty, kteří se chtějí (nejen) o letních prázdninách zdokonalit v angličtině. K tomu může posloužit i Lojzíkův slovníček, který je uveden na konci knihy.

Námět výtvarně zpracoval Pavel Ondrašík, texty a překlad připravila Táňa Rybenská. Publikaci vydal GoatyArt v roce 2011.

Sám příběh začíná nedaleko Kutné Hory, kde se na jednom statku narodilo pět malých prasátek. Jedno se však od ostatních odlišovalo svým dlouhým rypáčkem, a to dostalo jméno Lojzík. Ostatní prasátka se mu pro jeho odlišnost vysmívala. Lojzík se v této rodině necítil dobře, a tak se vydal hledat se svým kamarádem vrabčákem Čepeřákem novou rodinu. Vrabčák ho zavedl do ZOO a seznámil ho se všemi zvířaty, která mají podlouhlý čumák (popř. zobák) a která by mohla být jeho příbuznými. V ZOO žije spousta dlouhonosých, s kterými se malý Lojzík postupně seznámil – slůně s chobotem, které Lojzíka chtělo naučit tahat vodu do chobotu. Hrátky s vodou však prasátko stály málem život. Šlo tedy hledat dál, až potkalo mravenečníka. Po jeho vzoru strčilo svůj dlouhý rypáček do mraveniště, ale najednou mělo pocit, že místo aby ono jedlo mravence, oni požírají jeho. S nateklým rypáčkem Lojzík pelášil dál. Pak poznal další zvířátka, ale nikdy necítil, že k nim patří (bércoun, tukan, želva dlouhonosá). Nakonec se vydal zpět na statek, protože mu začalo být smutno po jeho rodině. Maminka byla šťastná, že ho vidí, vždyť byl celý den pryč, pofoukala mu bolístky a uložila ho do postele. Ráno, když se Lojzík vzbudil, všem vyprávěl o svém dobrodružství, které zažil v zoologické zahradě.

Knížka mě na první i druhý pohled velmi zaujala. Jejím plusem je, že je naučná – seznamuje dětské čtenáře s exotickými zvířaty, s kterými se člověk běžně do kontaktu nedostane, a zároveň dětem nabízí text v anglickém jazyce.

red | 27. 07. 2014
Štítky: