České jazykolamy

Jazykolamy jsou obtížné a zábavné. A čím jsou obtížnější, tím jsou zábavnější. Zkusili jste už někdy soutěžit v rychlosti a přesnosti výslovnosti jazykolamů? Můžete u toho zažít spoustu legrace. Věřte mi, každý se rád zasměje „zamotanému jazyku“, přeřeknutí a přebreptům svého soka v „jazykolamném klání“.
K čemu jsou jazykolamy dobré
K čemu slouží jazykolamy? Učení se jazykolamů je pro děti velmi prospěšné. Odříkáváním jazykolamů dítě trénuje zábavným způsobem jazykové dovednosti a jemnou motoriku mluvidel. Jazykolamy jsou tak skvělou pomůckou pro logopedii a prevenci vad řeči. Jazykolamy pomáhají procvičit obtížně vyslovitelné hlásky a slova. Pomáhají s problematickými hláskami a kombinacemi zvuků a vedou k plynulejšímu řečovému projevu. Posilují paměť. Rozvíjejí slovní zásobu.
Učení jazykolamů je pro děti zábavné a hravé. Mohou se u nich smát a soutěžit s kamarády, kdo je zvládne vyslovit rychleji a správněji. Díky tomu se děti učí nenásilnou formou a získávají pozitivní vztah k jazyku.
Se zlepšováním výslovnosti navíc jazykolamy nepomáhají jen dětem, které se učí správně mluvit a vyslovovat, ale jazykolamy jsou vhodné také pro dospělé, kteří chtějí zlepšit svůj projev. Pro herce, moderátory, zpěváky a jiné profesionály, kteří pracují s hlasem, jsou jazykolamy jejich denní rozcvičkou. Opakováním složitých slovních spojení se posilují svaly jazyka, rtů a čelistí, což přispívá k rozvoji motoriky mluvidel a jejich lepší koordinaci.
Jazykolamy pomáhají rozvíjet výslovnost, artikulaci, rytmus řeči, paměť i soustředění.
Jazykolamy jsou pro děti i dospělé zábavným a efektivním způsobem, jak procvičit mluvidla, zlepšit výslovnost a potrénovat mozek.
Oblíbené české jazykolamy
Vyzkoušejte si některý jazykolam sami na sobě! Odříkávejte ho pečlivě a pokud to bude pro vás příliš snadné, zopakujte ho rychleji a vícekrát za sebou (až se vám zamotá jazyk). Některé vhodné české jazykolamy pro děti i dospělé najdete v tomto seznamu. Od nejznámějšího a asi nejoblíbenějšího a relativně snadného jazykolamu „strč prst skrz krk“ přes poněkud těžší „speciálku“ na hlásku „ř“ a sykavky „tři sta třiatřicet stříbrných stříkaček…“ až po dlouhé jazykolamy, ve kterých se ukrývají celé příběhy.
- Strč prst skrz krk.
- Ema mele maso.
- Máma má málo. Malá má mámu.
- Na cvičišti čtyři svišti piští.
- Pan Kaplan klapal po kapkách.
- Náš pan kaplan v kapli plakal.
- Naolejuje-li Julie, či nenaolejuje-li Julie.
- Je to to nejneobhospodařovávatelnější pole, nebo to není to nejneobhospodařovávatelnější pole.
- Řežu dříví. Řežu dříví.
- Řežu dřevo řízy, řízy.
- Řízni dřív dříví z bříz.
- U Řezáčů řinčel řetěz při řezání řezanky.
- Královna Klára na klavír hrála.
- Kyklop koulí kouli od poklopu ku poklopu.
- Kmotře Petře, nepřepepřete mi toho vepře, jak mi, kmotře Petře, toho vepře přepepříte, tak si toho přepepřeného vepře sám sníte.
- Náš Popokatepetl je ze všech Popokatepetlů nejpopokatepetlovatější Popokatepetl.
- Tři bratři otrhali třicet třešní.
- Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech (tři sta třiatřicet stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třiatřicet stříbrných střech).
- Prd krt skrz drn, zprv zhlt hrst zrn.
- Nejnekulaťoulinkovaťejší z nejnekulaťoulinkovaťejších.
- Máma má málo máku.
- Náš táta má neolemovanou čepici. Olemujeme-li mu ji, nebo neolemujeme-li mu ji?
- Vlk strhl srně hrst srsti.
- Kotě v bytě hbitě motá nitě.
- Čistý s Čistou čistili činčilový čepec.
- Jelen letěl jetelem, jetelem letěl jelen.
- Zebru zebou zuby, zubr se zas zubí.
- Šel pštros s pštrosicí a pštrosáčaty pštrosí ulicí.
- Petr Fletr pletl svetr. Pletl Petr Fletr svetr? Svetr pletl Petr Fletr.
- Byl jeden Řek a ten mi řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek. A já mu řek, že nejsem Řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek.
- Měla babka v kapse brabce, brabec babce v kapse píp. Zmáčkla babka brabce v kapse, brabec babce v kapse chcíp.