Šmoulí polévka – knížka pro děti, které milují šmouly

Obrázek Šmoulí polévka – knížka pro děti, které milují šmouly

Knížka se série knih Šmoulové.

    ⌚ 2 min.

Šmoulí polévka je knížka z edice Šmoulové, kterou vydal Albatros v roce 2011. Publikace je vhodná jak pro předškolní děti (je plná kreslených obrázků Šmoulí vesničky a jednotlivých šmoulů, které děti znají z animované pohádky Šmoulové), tak i pro začínající čtenáře vzhledem k velikosti písma, které se prvňákům a druhákům dobře čte.

Na 60 stranách celkem ve čtyřech kapitolách najdeme příběh, který se točí kolem obra Tlustožrouta. Ten navštíví Gargamela a chce se u něj najíst. Jenže má pořád hlad a čaroděj Gargamel už mu nemá co dát. Když chce Tlustožrout sníst i Gargamelova kocoura Azraela, Gargamel dostane spásný nápad, že se společně vydají hledat Šmoulí vesničku. Protože tou nejluxusnější delikatesou, kterou si obr nemůže nechat ujít, je šmoulí polévka.

Gargamel se při cestě ztratí, zato Tlustožrout přijde rovnou do Šmoulí vesnice. A protože chce jíst, Taťka šmoula se snaží vymyslet něco, čím by obra zabavil, aby mohl zrealizovat svůj plán, jak připravit šmoulí polévku bez šmoulů. Nejprve obrovi přikážou, aby donesl dřevo na oheň, ale to má obr nanošeno za chvilku. Pak obrovi oznámí, že se musí čekat na ranní rosu, kterou se musí naplnit obrovský hrnec, v němž se bude vařit polévka. Obr tedy čeká do rána, pak popohání šmouly, ať pěkně sbírají rosu. Pak už má ale hlad, tak mu šmoula Mlsoun uvaří a upeče spoustu dobrot, které do obra padají takovou rychlostí, že za chvilku má obr Tlustožrout znovu hlad a už se nenechá odbýt. Naštěstí už má Taťka šmoula svůj plán dobře vymyšlený a polévka se může začít vařit. Šmouly potře kouzelnou mastí, takže když skočí do vroucí polévky, nic se jim nestane. Odvede obrovu pozornost, aby šmoulové mohli nepozorovaně utéct z polévky. Pak do polévky přidá tajnou přísadu, a když obr polévku vypije, celý zmodrá.

Tlustožrout je naštvaný na Gargamela, že mu neřekl, že po šmoulí polévce se modrá, a vydává se za Gargamelem si to vyřídit. Chce po něm, aby obrovi vrátil jeho původní barvu. Ten se snaží čarovat, ale nic s kouzlem Taťky šmouly nehne. Když se šmoulové pobaví a zhlédnou všechny možné podoby obra, do kterých ho Gargamel proměnil, řeknou si, že už toho bylo dost a Taťka šmoula dává obrovi pilulku, která ho vrací do jeho původní podoby.

Co u knihy Šmoulí polévka považuji za přínosné je, že kromě toho, že ji může číst i začínající čtenář, je plná vtipných pasáží, u kterých jsme se s mou čtyřletou dcerou hodně nasmály (třeba když chce obr sníst Azraela nebo když v závěru knížky mění svou podobu). 

red | 22. 06. 2014
Štítky: