Říkanky, básničky a příběhy pro děti v jedné knížce

Obrázek Říkanky, básničky a příběhy pro děti v jedné knížce

Pavel Vrána: Tetka vrána.

    ⌚ 2 min.

Už jste někdy slyšeli o knížce, v které by byly jak říkanky a básničky pro nejmenší děti, tak i příběhy pro větší čtenáře? Tato kniha se jmenuje Tetka vrána a napsal ji Pavel Vrána, ilustroval Jaromír F. Palme – Fumas a vydal FKP Consulting s. r. o. v Praze v roce 2013.

Oproti jiným knižním publikacím tato kniha má tu výhodu, že je rozdělena do tří částí podle věku čtenářů či posluchačů.

První částí jsou rytmicky členěné příběhy ve verších pro předčítání těm nejmenším. Každý rodič totiž ví, že malé děti milují všelijaké básničky, říkanky, protože se rýmují. Kromě toho, že se jim říkanky líbí, učí rozvíjet jejich smysl pro rytmus.

Těchto říkanek je v první části celkem pět (Jak to bylo, když... se Tetka narodila, byla v cirkuse, byla v nemocnici, byla zima, potkala ptáka Ohniváka).

Druhou část tvoří 24 básniček o šesti slokách pro první čtenáře, kteří se brzy čtením unaví a nevydrží přečíst žádný dlouhý příběh. Básničky jsou navíc docela snadno zapamatovatelné, takže se dětem můžou hodit na hodinách českého jazyka, kdy se musejí první či druhý školní rok učit básně zpaměti.

Tou poslední částí je 13 prozaických příběhů, které jsou určeny pro děti zhruba od třetích tříd, které již umí plynule a výborně číst. Nedočkaví čtenáři se dočtou, kdo je Tetka vrána a proč je na rozdíl od svých sourozenců, kteří jsou černí, modrá (její bratři se vylíhli první a vejce, které zbylo, pomalovali modrou akrylovou barvou. Když se Tetka vylíhla, byla celá modrá). Dále se dozví, jak je v dětství zlobivá stejně jako její bratři a vymýšlí různá alotria. Když dospěje, celá se změní. Miluje děti a nesnáší stěhování do teplých krajů. Pokaždé, když její rodina a příbuzní odlétají, ona zůstává doma a snaží se svými příběhy potěšit malé děti, třeba ty, které tráví čas v nemocnici.

Příběhy v poslední části se jmenují: Tetka řádí... V nemocnici, V nemocnici s Katkou, Kouzelná čepička, Kukačky, Na kole, Nákup, Zloděj svačin, Trojka z tělocviku, Prázdniny s tlouštíkem, Pták Ohnivák, Vánoční překvapení, Ve škole, Velikonoce.

red | 13. 12. 2013
Štítky: