Jaký kočárek pro panenky?

Jak vybrat kočárek pro panenky, aby z něj holčička byla nadšená? Průvodce při výběru oblíbené hračky pro holky.

Průvodce výběrem kočárku pro panenky

Na základě zkušeností mnoha rodičů a jejich recenzí kočárků pro panenky jsme sepsali několik bodů, nad kterými se můžete zamyslet při výběru této oblíbené hračky pro holky. V tomto průvodci shrnujeme hlavní kritéria, které by rodič měl zvážit před koupí kočárku pro panenky. Nejde o závazný návod, ale pomůcku, která napoví, na co je vhodné se u kupovaného kočárku na panenku podívat a na jaké detaily se zaměřit. Na začátku mají dítě i rodiče určité očekávání a představy, ale často oběma chybí dlouhodobé zkušenosti s používáním této hračky. Cílem je vybrat takový kočárek pro panenky, aby splnil svůj účel bezpečné a oblíbené hračky, a tedy aby uspokojil rodiče a aby z něj holčička byla nadšená.

15 bodů k zamyšlení

 1. Jakou zvolit velikost kočárku, jak má být velká korbička pro panenku. Rozměry kočárku se odvíjejí od velikosti panenky, která se do kočárku vejde. Nejběžnější velikost kočárků je pro panenky do 52 cm. Ale existují kočárky menší i větší. Mini kočárky jsou roztomilé a skladné, oproti nim stojí kočárky na velké panny, které se svými rozměry už bezmála blíží skutečným dětským kočárkům.
 2. Jaký typ kočárku pro panenkyhluboký, sporťák, golfové hole nebo kombinovaný?
 3. Z jakého materiálu – menší kočárky bývají celo plastové, kvalitní větší kočárky mívají kovovou konstrukci s látkovým potahem. Velmi stylově vypadají kočárky dřevěné nebo proutěné.
 4. Jaká má kolečka – jestli se s kočárkem bude dobře jezdit a jak se s ním bude zatáčet, zda půjde zatáčet snadno, aby to zvládlo i malé dítě. Snadné zatáčení většinou umožňují kočárky na třech kolečkách. Na druhou stranu bývají někdy méně stabilní.
 5. Čistění a údržba – např. v případě dílů z látky, zda půjdou vyprat či dokonce prát v pračce.
 6. Výškově nastavitelný, výška madla – chcete, aby kočárek rostl s dítětem?
 7. Polstrovaná rukojeť – pokud bude děvčátko brát kočárek ven na delší procházky, s polstrovanou rukojetí bude delší vyjížďka příjemnější.
 8. Skladnost kočáru – kam s kočárkem, když si s ním holka zrovna nehraje. Dá se kočárek složit, je skládací?
 9. Je součástí kočárků taška na madlo, brašnička na výbavičku nebo síťka na „drobnosti“ pro miminko. A co nějaké další příslušenství?
 10. Jakou má mít kočárek barvu – holčičky milují růžovou barvu a nejprodávanější kočárky pro panenky jsou – chvíle napětí, tradá – také růžové.
 11. Výrobce (značka) kočárku – většinou to není příliš důležité kritérium, ledaže byste na základě vlastní osobní zkušenosti určitou značku preferovali. Nejznámějšími výrobci dětských kočárků na hraní jsou u nás asi značky Bayer, Hauck, Smoby a Teddies.
 12. Je kočárek houpací – dokáže holčička v tomto kočárku pohoupat panenku, aniž by panenku z kočárku doslova nevytřásla na chodník? Čili disponuje kočárek jakýmsi odpružením?
 13. Vzhled kočárku – chcete, aby se kočárek co jak nejvíce podobal skutečnému modernímu kočárku? Nebo se vám líbí třeba retro kočárky pro panenky?
 14. Kvalita zpracování – tedy potažmo také bezpečnost při hraní. Z pohledu rodiče velmi důležitý bod.
 15. Pořizovací cena kočárku pro panenky – poslední, ale rozhodně ne na posledním místě. Ty nejlevnější jezdící kočárky pro panenky se dají pořídit od několika stokorun. Plně vybavený kombinovaný kočárek s výbavou jako je paraplíčko, brašna na madlo, otočnou korbičkou atd. stojí od tisíce korun nahoru, spíše ale v rozmezí dva až tři tisíce.

Proč pořídit holčičce kočárek pro panenky?

Na otázku, proč bychom měli koupit dítěti kočárek pro panenky, odpovím malým zamyšlením:

Podle dětských psychologů jsou hry na rodinu, kdy se dítě snaží kopírovat chování a jednání rodičů, velmi důležité pro zdravý a správný vývoj dítěte. Hra s panenkami není nic jiného než napodobování starostlivé péče matky o své dítě. Malá holčička pečuje o svou panenku a přirozenou formou se tím připravuje na budoucí roli matky. Hraní si s panenkami pomáhá už od útlého věku v dítěti budovat a rozvíjet mateřské cítění a to něco, co by se souhrnně dalo označit za pečovatelský um a cit.

K dětské hře na maminku a děťátko kromě samotných panenek neodmyslitelně patří další hračky jako jsou kočárek, oblečení pro panenky a postýlka na panenku. Tyto hračky hraní posouvají zase o kousek blíže k realitě. Díky tomuto „příslušenství“ se holčičky zabaví na delší čas a hračky je inspirují k dalším „mateřským“ činnostem, na které si dívenky mohou hrát a které se nevědomky učí vykonávat. Uspávání panenky v postýlce, převlékání do jiných šatiček, jízda v kočárku po bytě nebo venku, houpání kočárkem, aby se dítě-panenka ztišilo… Kočárek pro panenky je tedy jednou z těch důležitých hraček, která poskytuje dlouhé hodiny zábavy a zároveň pomáhá formovat malého človíčka a připravovat holčičku na své budoucí role.

To byl psychologický pohled. Pohled vašeho dítěte (dcery, vnučky, neteře…) je proti tomu přímočařejší a všem na první dobrou naprosto srozumitelný: panenky jsou skvělé hračky, kočárky pro panenky jsou krásné, hrát si s panenkami a vozit je v kočárku je ta nejlepší věc na světě!

Kočárek pro panenky jako chodítko

Pro ty nejmenší děti, které mají do nebo kolem jednoho roku, může dětský kočárek na panenky posloužit také jako stylové chodítko. Holčička tak může své první krůčky v životě zvládnout s oporou o kočár s oblíbenou panenkou.

S kočárky pro panenky jezdí i kluci

V neposlední řadě je potřeba podotknout, že s panenkami si nehrají rády pouze dívky, ale že také chlapci občas s oblibou provezenou sestřinu panenku v kočárku a rádi se účastní her na oblíkačku panenek. I kluci koneckonců jednou budou otci a budou pomáhat při starání se o dítě. A jak je zřejmé, tuto péči máme v sobě bez ohledu na pohlaví zakódovanou od nejútlejšího věku. Jenže kluk vám to nepřizná – že si chce hrát s panenkami. On přeci chce tlačit kočárek, protože je to jako řídit motorku nebo drandit s motokárou!

Typy kočárků pro panenky

Typy kočárků pro panenky podle konstrukce: Hluboký, sportovní, golfky a kombi provedení.

Hluboký kočárek pro panenky

Nejběžnější typ dětského kočárku pro panenky je ten hluboký čili s hlubokou vaničkou. Při výběru hlubokého kočárku pro panenky musíte více než u jiných typů brát v úvahu rozměry vaničky a velikost panenky, kterou v kočárku bude dítě vozit. Vnitřní prostor hluboké korbičky je pevně daný a nedá se velikosti miminka přizpůsobit, což v případě sportovního kočárku nebo bugínky nemusí zcela platit, neboť čouhající nohy z kočárku přeci nikomu nevadí – k čemu by byl nánožník, no ne?

U lepších hlubokých kočárků bývá korbička nastavitelná pro oba směry jízdy. Lehátko bývá polohovací. A nechybí bezpečností pás čili kšandy pro panenku-mimiko. Zcela běžně bývá sklopná stříška.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Sportovní kočárek pro panenky

Pro „odrostlejší“ panenky je dobrá volba sportovní kočárek. Standardem bývá bezpečností popruh na uchycení panenky, nastavitelné madlo, polohovatelné sedátko, nánožník, slamník, sklápěcí stříška a košík pod kočárek. Sportovní kočárky pro panenky se dají pořídit i ve verzi pro dvojčata, tedy jako dvoumístné.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Golfový kočárek pro panenky

A když panenka ještě trochu „povyroste“ o slovo se přihlásí golfový kočárek. Golfový kočárek, golfové hole nebo zkráceně golfky. Říkává se tomu také bugína, bugínka, buggy kočárek apod. Jde o nejjednodušší typ kočárků pro panenky. Bývá také co se týká ceny nejlevnější. Ale zároveň má své výhody: je nejlépe skladný, je lehký a velice snadno se s ním manipuluje. Je vhodný i pro nejmenší holčičky, kterým může sloužit také jako opora při jejich prvních krůčcích.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Kombinovaný kočárek pro panenky

Stejně jako ve světě dospělých i v dětském světě hraček existují kombinované kočárky. Kombinovaný kočárek pro panenky můžete snadno přestavět z jednoho typu kočárku na jiný. Jeden multifunkční kočárek tak nahradí hned několik typů kočárků. Koupit se dají různé kombinace – od nejjednodušší dvojkombinace až po složité pětikombinace. Obvykle bývají tyto kombi kočárky označovány jako 2v1, 3v1, 4v1 nebo 5v1.

Základní kombi provedení umožňuje měnit hlubokou korbičku a sportovní sedátko. V trojkombinaci se objevuje navíc třeba autosedačka pro panenky, tzv. vajíčko. U některých modelů je součástí kombi kočárku také cestovní postýlka pro panenky. Tam, kde není (což je častější), může posloužit jako postýlka hluboká vanička kočárku, kterou sejmete z koleček. Kombi kočárky jako svou součást občas nabízejí i další, méně obvyklé hrací prvky jako např. jídelní čidličku či jakési polohovací sedátko-lehátko, ve kterém děvčátko může svou panenku nakrmit.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Něco speciálního

Retro kočárky pro panenky

Pokud chcete svému děvčátko dopřát něco originálního, podívejte se např. po retro kočárcích na panenku. Retro kočárky pro panenky mají ve své nabídce například značky DeCuevas nebo Teddies. A nemusí jít rovnou jen o holčičí kočárky, po kterých toužily naše babičky a prababičky. I takové kočárky, které se vyráběly v sedmdesátých letech, jsou dnes velmi módní. Možná je to tím, že maminkám připomínají něco z jejich dětství, vzpomínek a vyprávění. A krásná nostalgie do společných her maminky s dítětem přeci jistě patří.

Na nejoblíbenější nebo nejlevnější kocarek-pro-panenky se můžete podívat na srovnávači cen Heureka:

Dřevěný kočárek pro panenky

Dřevo je ušlechtilý materiál. Dřevo má duši. A voní. A v případě dřevěného kočárku pro panenku ještě navíc evokuje pocit čehosi starodávného – je to vlastně svým způsobem také takový retro kočárek. Dřevěný kočárek pro panenky má zkrátka své nezaměnitelné kouzlo. Má ale také své ryze praktické přednosti: snadno se dá omýt a může sloužit jako vozíček, ve kterém můžete vozit ledasco, ne jen panenku. Třeba kočičku?

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Kočárek pro panenky na třech kolech

Kočárek pro panenky na třech kolech umožňuje snadnější zatáčení. Záporem naopak může být nižší stabilita. Trojkolový kočár pro panenky bývá většinou ve sportovním provedení.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Kočárek pro panenky s kovovou konstrukcí

Kočárek pro panenky s kovovou konstrukcí, na které je „oblečená“ textilie, bývá co se týče kvality tou nejlepší volbou. Konstrukce bývá robustní, pevná, naopak musíme počítat s o něco vyšší hmotností. Nutno zvážit také možnosti čištění kočárku a praní potahové látky.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Barvy kočárků pro panenky

Nejoblíbenější barva kočárku pro panenku je s přehledem růžová. V závěsu za růžovými kočárky pro panenky jsou ty červené. Ale kupodivu poměrně dost žádané jsou také modré kočárky.

Značky kočárků pro panenky

Seznam výrobců dětských kočárků pro panenky je poměrně dlouhý. Obsahuje značky jako Bayer, Decuevas, HM Studio nebo Ostatní. Mezi nejprodávanější značky patří Bayer, Hauck, Smoby a Teddies.

Bayer

Všechny hračky, které se v hračkárnách prodávají pod značkami Bayer, Bayer Chic, Bayer Chic 2000, Bayer Design apod., zde uvádíme pod jednotným označením značka Bayer.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Hauck

Společnost Hauck vyrábí dětské a kojenecké zboží, kočárky, autosedačky, cestovní postýlky nebo třeba chodítka a jídelní židličky. Své obrovské zkušenosti s tímto typem sortimentu uplatňuje značka Hauck také při designu hraček a zejména kočárků pro panenky.

Na nejoblíbenější nebo nejlevnější kocarek-pro-panenky se můžete podívat na srovnávači cen Heureka:

Smoby

Smoby je největší francouzský výrobce hraček, jehož historie sahá až do dvacátých let dvacátého století. Při vývoji hraček velmi dbá na bezpečnost při hraní. Ve své nabídce má Smoby celou řadu licencovaných hraček (Disney, Cars, Paw Patrol…).

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Teddies

Teddies je původní česká značka hraček a také velkoobchod hračkami.

Na nejoblíbenější nebo nejlevnější kocarek-pro-panenky se můžete podívat na srovnávači cen Heureka:

Další značky

DECUEVAS

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

HM STUDIO

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

OSTATNÍ

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

15. 09. 2019, aktualizováno 07. 05. 2024
Štítky: