Lego

Chcete dětem koupit další stavebnici Lego? A víte kterou?

Lego není potřeba představovat. Lego je stavebnice, kterou zná každý kluk i holka. Precizně zpracované plastové kostičky, nepřeberné množství různých dílů a součástek. Přesto při koupi stavebnice Lego může zavládnout mírná nejistota a zmatek: kdo se v té ohromné nabídce různých krabic s Legem má orientovat?

Jak vybírat Lego

Jaké Lego vybrat?

Čím se řídit při výběru Lega?

Mně osobně se osvědčila tři jednoduchá pravidla či vodítka, která při výběru Lega pro své děti můžete zvážit také vy:

Podle věku

Jednotlivé stavebnice Lega jsou určené pro různé věkové skupiny. Vždy je to tam přímo na krabici napsané, např do 5 let, 6 - 8 let, 9 - 11 let a 12+. To je první, základní vodítko. Je důležité pořídit dítěti takovou stavebnici, kterou již zvládne poskládat, na kterou svými motorickými a mentálními schopnosti už stačí. Nic není horšího než zmar nad kostičkami, které ne a ne složit do nějakého rozumného celku. Z osobní zkušenosti vím, že když se ukáže, že je stavebnice nad síly dítěte, tak s ní bezmilosti práskne do kouta a už se k ní nebude mít chuť vrátit… Pro různě staré děti jsou tedy určené různě obtížné stavebnice. A pro ty nejmenší děti (do 5 let) navíc ještě existuje varianta Lego Duplo

Pro koho? Chlapec / dívka

Lego pro kluky, pro holky nebo univerzální. Některé řady cílí spíše na kluky (např. Lego City), jiné na holky (např. Lego Friends). Vyberte dítěti takové Lego, jehož svět mu je nejbližší a ve kterém se bude cítit nejlépe.

Kterou tematickou řadu

Z druhého bodu přímo vyplývá i tento třetí. Vybírat z vhodné tematické řady, tj. série stavebnic s určitým zaměřením. Lego musí dítě bavit. Jinak u něj nevydrží a poměrně drahá investice do hračky bude zbytečná. Některé stavebnice Lego jsou na sestavení spíše snazší, jiné pro zdárné poskládání drobných kostiček již vyžadují větší zkušenosti, zručnost, a dokonce i technické myšlení (Lego Creator, Lego Technic).

Velké popularitě se těší licencované stavebnice Lego, jejichž prostřednictvím vstupují do světa plastových kostiček Lego známé filmové, knižní a jiné oblíbené postavy a vlastně celé světy, ve kterých tito hrdinové „žijí“ (Lego Star Wars, Lego Avengers, Lego DC Comics, Lego Disney, Lego Minecraft, Lego Spiderman, Lego Ninjago, Lego Harry Potter). Věřte tomu, že děti stojí o to stát se součástí světa svých hrdinů. Poskládat si z kostiček svět, který mohou obývat se svými oblíbenými postavami je pro mnohé děti splněným snem. A pro rodiče jistota, že si dítě vydrží s hračkou hrát opravdu dlouho.

Recenze a tipy na stavebnice Lego

Recenze a tipy na stavebnice Lego. Přehled jednotlivých řad Lega. Každá řada je určená pro děti různého věku a s různými zájmy. Stavební princip v každé sérii Lega je stejný a kostičky jsou mezi řadami mezi sebou kompatibilní.

Katalog Lego

Vybrané stavebnice z aktuálního katalogu Lega. Ukázka stavebnic Lego.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Lego Duplo

Lego Duplo je určeno pro nejmenší děti. Oproti běžnému Legu má větší kostičky a další díly, takže si s ním poradí i mladší děti. Vybrané stavebnice z aktuálního katalogu Lega Dupla. Ukázka stavebnic Lego Duplo.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Historie Lega

Lego se zrodilo v Dánsku v malé rodinné firmě. První kostička Lega spatřila světlo světa v roce 1949. Pro její vznik byl zásadní vynález způsobu, jakým kostky na hraní drží samy pohromadě. Je to díky těm kulatým výstupkům, tedy čudlíkům na plastových kostičkách. Do té doby si děti hrály pouze s dřevěnými kostkami, které vlastnost „samodržení“ pochopitelně neměly. Dnes má společnost Lego několik továren na výrobu kostiček po celém světě. Jedna stojí dokonce v Česku v Kladně.

Lego je úspěšná stavebnice s dlouholetou historií. Možná je to ta úplně nejoblíbenější stavebnice pro děti na světě. Proto je to také stavebnice, kterou se mnoho výrobců snaží kopírovat; ale originál je pouze jeden: značka Lego.

aktualizováno 06. 02. 2024