Quilling: Panda z papírových proužků

Obrázek Quilling: Panda z papírových proužků

Vyrábíme zvířátka a květiny pomocí quillingu.

Už jste někdy slyšeli o quillingu neboli papírovém filigránu? Quilling je výtvarná technika, která je vystavena na využívání tenkých papírových proužků. Ty se různě stáčí a formují do spirálek a následně vytvářejí jak jednoduché obrazce, zvířátka a květinky, tak složité mozaiky, třírozměrné postavičky apod.

Protože naše malá dcerka miluje ze všech zvířátek nejvíce medvídky, médi, míšánky a méďulky a z nich má nejvíce oblíbené pandičky, koalky apod., rozhodla jsem se, že si vyrobíme malou pandu s mrkvičkou (podle naší Barborky má totiž panda raději mrkev než bambusový výhonek:).

Zkuste to taky, uvidíte, že se to vašemu dítěti bude líbit.

Co budeme potřebovat

 • podkladový papír, na který výsledné zvířátko nalepíme
 • 1 černý proužek dlouhý 30 cm
 • 1 černý proužek dlouhý 20 cm
 • 8 černých proužků dlouhých 15 cm
 • 1 bílý proužek 30 cm
 • 1 bílý proužek dlouhý 15 cm
 • 2 světlezelené proužky dlouhé 15 cm
 • 1 oranžový proužek dlouhý 15 cm
 • kousek bílého papíru na medvědí hlavu
 • lepidlo Herkules
 • nůžky
 • tužku

Pracovní postup

1.

Na medvědí tělo si slepíme jeden 30cm černý proužek s jedním 15cm černým proužkem, totéž uděláme i s dvěma bílými proužky stejné velikosti. Přiložíme je k sobě a omotáme kolem lepidla Herkules (průměr 4,5 cm). Až proužky namotáme, slepíme konec proužků k sobě a opatrně stáhneme z tuby lepidla. Tělo medvídka potřeme lepidlem a nalepíme k podkladovému papíru.

Quilling: Panda z papírových proužků
Tělo pandy z papírových proužků

2.

Na hlavičku medvídka potřebujeme jeden černý proužek dlouhý 20 cm. Omotáme ho kolem plastového obalu, které schovává překvapení v Kinder vajíčku. Konec zase přilepíme k namotanému proužku a opatrně stáhneme. Potřeme lepidlem a přilepíme k tělíčku pandy. 

Quilling: Panda z papírových proužků
Hlavička pandy z papírových proužků

3.

Medvědí tlapičky uděláme tak, že 4 černé proužky (postupně, vždy po jednom proužku) namotáme na tužku, konce zalepíme a opatrně stáhneme. Pomažeme lepidlem a přilepíme k tělíčku pandy.

4.

Z dalšího černého 15cm proužku uděláme nos pro pandičku. Proužek omotáme kolem špejle, zalepíme, opatrně sundáme a odložíme stranou. Ze dvou zbývajících černých 15cm proužků uděláme ouška – namotáme je na tužku a poté je vytvarujeme do půlměsíců. Ouška také odložíme stranou.

5.

Na bílý kus papíru nakreslíme kolo, které vystřihneme. Dokreslíme na něj oči a pusu medvídka. Přilepíme nos a společně celou hlavu nalepíme na podstavec z proužků, který jsme připevnili k tělíčku medvídka.

6.

K hlavičce přilepíme ouška. Teď už zbývá jen udělat mrkvičku. Oranžový proužek spirálkovitě namotáme na špejli, opatrně zalepíme a sundáme.

7.

Poslední dva proužky zelené barvy namotáme na tužku a vytvarujeme z nich dva lístečky, které připevníme k mrkvičce. Mrkvičku přilepíme k tlapce medvídka.

8.

Výsledný obrázek můžeme nalepit třeba na ledničku, abychom takový krásný obrázek měli stále na očích:)

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

red | 25. 02. 2013
Štítky: