Loutkové divadlo s papírovými loutkami

Obrázek Loutkové divadlo s papírovými loutkami

Vyrábíme papírové loutky na špejli.

S Barborkou jsme v neděli dopoledne po dlouhé době navštívili loutkové divadlo. Byli jsme na pohádce O ošklivém káčátku. Herci hráli s dřevěnými loutkami připevněnými na dřevěných tyčích a Barborka je bedlivě při jejich práci pozorovala. Pohádka měla velký úspěch, a když jsme dorazili domů, Barborka mi oznámila, že si odpoledne také zahrajeme loutkové divadlo, protože se jí to moc líbilo.

Doma jsme však zjistily, že nemáme žádné loutky, s kterými bychom si mohly loutkové divadlo zahrát. Chvilku jsme přemýšlely, co s tím uděláme, a pak nás napadlo, že si tedy loutky společně vyrobíme. A protože Barborka ráda maluje a kreslí, rozhodly jsme se pro loutky z papíru (zde bych ráda vyjádřila své velké dík Barborčinu tatínkovi, který nás svým bezvadným nápadem perfektně inspiroval).

Papírová loutka na špejli (víla Stella z Winx club)
Papírová loutka na špejli (víla Stella z Winx club)

Tuto výrobu zvládnou čtyřleté děti úplně samy, což mám vyzkoušené, takže vám zbude více prostoru na přípravu (scénář) samotné pohádky. Nejdůležitější však je dopředu se rozhodnout, o čem bude pohádka vyprávět a kdo budou hlavní loutkoví představitelé (u nás to byly netradičně! víly Winx a medvědi a jiná chlupatá zvířátka).

Medvěd - loutka z papíru
Medvěd - loutka z papíru

Co budeme potřebovat na výrobu papírových loutek

  • špejle
  • izolepa
  • bílé či barevné papíry
  • nůžky
  • pastelky, fixy, barvy
  • tužka
  • různé ozdoby, kousky látek, nálepky, korálky apod.
Loutka z papíru (Múza z Winx club)
Loutka z papíru (Múza z Winx club)

Postup výroby papírových loutek

1

Děti si nakreslí na papír nějaké zvíře, postavu, věc, s kterou budou chtít hrát divadlo. Obrázek vybarví pastelkami, fixy či barvami a nechají zaschnout.

2

Obrázek pomocí nůžek vystřihneme.

3

Špejli zkrátíme na požadovanou délku a zezadu obrázku přilepíme izolepou. Postavičky můžeme ozdobit stuhami, korálky, kousíčky látek, nálepkami... Fantazii se meze nekladou. Postaviček, zvířátek a obrázků si můžeme vyrobit tolik, kolik na jednu pohádku (na jedno hraní divadla) potřebujeme.

red | 12. 06. 2014
Štítky: