Mořský svět u vás doma

Obrázek Mořský svět u vás doma

Výroba nevšedního „suchého“ akvária.

Také vaše dítě neustále bájí o tom, že by doma chtělo mít nějaké to zvířátko? Nějaké exotické? Třeba rybičky? Ale kdo to akvárium bude čistit; čistit akvárko je otrava...

Naštěstí naše malá Barborka dostala nápad (pro nás rodiče moc dobrý nápad): „Nemusíme obstarávat živé rybky. Můžeme si vyrobit akvárium s rybičkami, které nepotřebují vyměňovat vodu ani krmit!“

A my si teď ukážeme jak.

Navíc se u toho na celé odpoledne vyřádíte a výsledek určitě stojí za to.

Vytvořte si takový svůj „bytový“ mořský svět. A pokud jste si uschovali nějaké ty upomínkové věci z dovolených od moře, pak není nic jednoduššího. Přivezli jste si od moře mušle a kamínky? A válejí se vám někde schované v krabici? Je na čase je vytáhnout a vyzdobit jimi dno svého akvária. Jdeme na to!

Co budeme potřebovat

  • velká sklenice od okurek se šroubovacím víčkem nebo plastová průhledná lahev se šroubovacím uzávěrem
  • kamínky, drátky, korálky a nalepovací očka na rybičky
  • tvrdý barevný papír (více barev)
  • tužka, nůžky, niť
  • vteřinové lepidlo
  • kamínky a mušle na dno sklenice
  • jemný písek či sůl (na dno sklenice)
  • kladívko a hřebík

Pracovní postup

1.

Sklenici vypláchneme a dosucha utřeme. V případě šmouh použijeme lešticí přípravek na okna a sklenici hadrem vyleštíme.

Obrázek vyráběného akvária
Výroba akvária

2.

Na dno nádoby nasypeme písek. Nemáte-li písek, zcela postačí kuchyňská sůl. Do písku zaboříme kameny, mušličky, ulity aj.

Obrázek vyráběného akvária
Výroba akvária

3.

Z velkého kamínku pomocí drátku a metody drátkování udrátkujeme rybičku, nebo ze zbytků drátků kámen obalíme dokola a přichytíme za něj barevné „chlupaté“ drátky, které mají sloužit jako ocas ryby. Zepředu na kámen nalepíme očka. Ryby položíme stranou.

Obrázek vyráběného akvária
Rybička do akvária

4.

Na barevný papír nakreslíme rybičky a mořské korály a řasy a nůžkami vystřihneme. Vteřinovým lepidlem nalepíme dokola sklenice (či plastové lahve).

5.

K rybičkám přivážeme provázek (nejlépe niť, aby nebyla tak vidět).

Obrázek vyráběného akvária
Výroba rostlinek do akvária

6.

Do víčka si pomocí kladívka a hřebíčku uděláme čtyři dírky. Vždy ke každé rybce patří dvě dírky, kterými protáhneme niť a zavážeme ji na uzlík. Rybky tak budou viset ve vzduchu a bude to vypadat, jako by plavaly. Víčko zašroubujeme a pořádně utáhneme, aby se náš prcek nedostal dovnitř sklenice.

O seriálu Tvoření s Barborkou

S malou Barborkou jsme rády kreativní. Rády spolu tvoříme a necháváme se unášet fantazií. Mám radost z toho, že společně strávený čas využíváme smysluplně, a že navíc nenásilnou a zábavnou formou svému dítěti pomáhám s rozvojem psychomotoriky, jemné motoriky a kreativity. Při „tvoření“ učím své dítě, že je potřeba být trpělivý a že je krásné těšit se na výsledek. Krom toho všeho se u tvoření pěkně vyřádíme.

Zkompletovala jsem si pracovní listy, kterými se můžete nechat inspirovat.

red | 13. 02. 2013
Štítky: