Znáte všechny varianty hry Monopoly?

Nejpopulárnější deskovou hru na světě si můžete zahrát v mnoha verzích: Monopoly Star Wars, Pro mileniály, Fortnite… Podívejte se na různé mutace hry Monopoly.

Monopoly

Různé mutace, verze a varianty hry Monopoly. Monopoly vychází nejen jako deskové hry, ale také např. jako karetní hra.

MONOPOLY

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Desková hra Monopoly – o co jde?

Monopoly patří mezi deskové hry, které simulují skutečné tržní mechanismy. V tomto případě nákup a prodej ulic a domů a jejich pronájem. Hráči házejí kostkou (resp. dvěma kostkami) a pohybují se figurkami po políčkách po čtvercovém herním plánu, který je tvořen sítí ulic. Do obchodování s nemovitostmi je „přimíchaná“ velká dávka náhody v podobě kartiček Šance a Pokladna.

Existuje více variant herního plánu hry Monopoly. Dříve byly velmi oblíbené mutace hry Monopoly, které byly zasazené do různé lokace. Např. Monopoly Berlín, Monopoly Londýn, kde jména ulic nesou skutečné názvy, jaké mají ulice v těchto městech. V poslední době se ale do popředí zájmu dostávají spíše různé tematicky zaměřené varianty. Monopoly si můžeme zahrát v prostředí počítačové hry Fortnite, seriálu Hra o trůny a také ve fikčním světě nejrůznějších filmů, pohádek a hraček, např. Star Wars, The Cars (Auta), Přátelé (Friends), Lol Surprise.

Základní popis hry:
 • obchoduje se s nemovitostmi
 • platí se herními penězi
 • existuje mnoho prostředí, ve kterém se hra odehrává
 • oficiální licenci na hru drží firma Hasbro (tzn. jen Hasbro může vydávat originální Monopoly)

Monopoly Junior

Monopoly jsou poměrně náročnou deskovou hrou, kterou nezvládnou hrát malé děti. Proto byla vyvinuta i dětská verze této populární hry. Hru Monopoly Junior si mohou zahrát i menší děti. To znamená, že Monopoly Junior jsou vhodné i pro hráče, kteří mají méně než 8 let. Přesný věk hráčů je uveden jednotlivě na každé krabici konkrétní edice hry Monopoly. Většinou je stáří (resp. mládí) hráčů stanoveno shodně na hranici pěti let (5+).

MONOPOLY JUNIOR

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Komu je tato stolní hra určená?

Existují dvě základní verze hry Monopoly, které jsou určené pro jinou věkovou skupinu. Klasické originální Monopoly pro starší děti a dospělé. A Monopoly Junior pro mladší děti.

Hra Monopoly je vhodná pro:
 • holky
 • kluky
Věk dítěte:
 • od 5 let (v případě verze Monopoly Junior)
 • od 8 – 13 (v případě „nezjednodušené“ verze hry)
 • do 99+ let
Počet hráčů
 • minimálně 2
 • maximálně 4 – 8 v závislosti na konkrétním vydání

Proč stolní hru Monopoly koupit?

Proč dětem koupit Monopoly? Pokud si děti hru oblíbí, zabaví se u ní na dlouhé hodiny (a v tu dobu si rodiče mohou užívat zaslouženého klidu ;).

Co dítěti tato desková hra přinese?

 • rozvíjí strategické myšlení
 • seznamuje s tržními mechanismy
 • učí děti používat peníze
 • seznamuje s hodnotou nemovitého majetku
 • ukazuje, jak se dá kapitalizovat majetek
 • buduje pozitivní vztah k penězům
 • učí děti obchodovat
 • hra pro více hráčů, která zabaví na mnoho hodin

Je to zábavná hra?

Pro někoho může být poměrně obtížné a zdlouhavé naučit se pravidla a pochopit herní principy a strategie, které tato hra předpokládá a vyžaduje. To může mnoho lidí od hry odradit. Pokud ale překonáte prvotní „seznamovací“ fázi, hra se vám odvděčí mnoha hodinami herní zábavy.

Hodnocení

Pozor, každé dítě je individualita, každé při hraní preferuje něco jiného. A zrovna třeba to vaše by tuto hračku (hru) zhodnotilo úplně jinak, takový už je holt život rodiče.

Prvotní nadšení

Nadšení z nové hračky (hry). Nakolik dokáže hračka (hra) dítě nadchnout, zaujmout a pobavit.

★★★★★

Doba strávená s hračkou (hrou)

Délka hraní. Jak dlouho si dítě dokáže s hračkou (hrou) nepřetržitě hrát, na jak dlouho ho zabaví.

★★★★★

Využití hračky (hry)

Opakované hraní. Jak často se dítě k hračce (hře) vrací, když už pro něj hračka (hra) není „dost“ nová.

★★★★★

Celkové hodnocení: 67%

Dostihy a sázky

Jelikož před Listopadem 1989 byly veškeré kapitalistické projevy nežádoucí, byla zakázaná také hra Monopoly (za první republiky se v Československu hrála obdobná hra, která se jmenovala Business). I proto na motivy původní hry Monopoly vznikla česká desková hra Dostihy a sázky, která převzala základní herní princip ze „západní“ hry Monopoly. České přepracování deskové hry Monopoly je zasazeno do světa závodních koní, stájí a dostihů.

I dnes, když je už v obchodech běžně dostupná i originální hra Monopoly v češtině, se Dostihy a sázky u nás těší velké oblibě. Možná také proto, že Dostihy & sázky navíc oproti klasickým Monopolům přidávají do hry prvek sázení, kdy sázkou na soupeřova koně si může hráč snížit riziko, že bude za navštívení soupeřova políčka muset zaplatit velkou částku (poplatek, nájem se sníží o zisk ze sázky). I deskovou hru Dostihy a sázky lze koupit ve verzi pro malé hráče Dostihy a sázky Junior.

DOSTIHY A SÁZKY

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

15. 11. 2019, aktualizováno 07. 05. 2024
Štítky: