Znáte rodinnou hru Dobble?

Obrázek Znáte rodinnou hru Dobble?

Podomácku vyrobíme hru Dobble.

Rodinná hra Dobble je hra s kulatými kartami pro víc než 2 hráče (2–8) v základní herní verzi od 6 let, ale výrobce ADC Blackfire nabízí i verzi Dobble Kids Zvířátka pro děti od 4 roků (2–5 hráčů) a verzi Dobble Chrono (1–8 hráčů). Cílem hráče je získat co největší počet herních karet, a to na základě své pozornosti, postřehu, reflexu, kdy musí najít dva shodné symboly na své a předem dané kartě. Když dva symboly najde, musí je co nejrychleji vyslovit, aby mu mohla karta patřit.

Dobble Kids
Dobble Kids

Tato hra rozvíjí postřehy, rychlost i umění koncentrace.

V základní hrací verzi Dobble a verzi Dobble Chrono obsahuje hra 55 karet po 8 symbolech, v dětské verzi Dobble Kids se jedná o 30 karet po 6 symbolech.

Kartičková hra Dobble se dá koupit nebo si ji můžete vyrobit sami.

My jsme rodinnou hru Dobble objevili u známých, líbilo se mi, že je to aktivní hra, kdy všichni hrajou najednou a nikdo nečeká, až na něj přijde řada. A tak jsem přemýšlela, jak si takovou hru vyrobit. Domnívala jsem se, že to nemůže být zase tak těžké. Už vím, že nejtěžší na tom všem je zkoordinovat a sloučit obrázky na jednotlivých kartičkách, aby se symboly shodovaly. Hledala jsem návody na internetu, ale z matematického článku ve francouzštině, který se tomuto tématu věnuje, jsem byla akorát tak vedle. Nakonec jsem se řídila svým rozumem, takže na 30 karet jsem lepila náhodně 6 různých obrázků tak, aby na dalších 5 kartách byl zase tentýž obrázek.

Zdaleka ještě odborník v lepení symbolů na karty nejsem, proto se někdy stane, že jeden z hráčů při hře nemá shodný symbol na své a dané kartě, ale když symboly najde jiný hráč, je to v pohodě a hra se dá hrát i tak.

Pokud umíte dobře kreslit a chcete mít symboly na správné pozici, půjčete si od známých hru Dobble Kids a obrázky si obkreslete. Nebo si ji zkuste vyrobit tak jako my. I když to nemáme ještě úplně vychytané, u hry se nasmějeme a užijeme si u ní spousty legrace.

Co budete k výrobě Dobble potřebovat

  • nůžky
  • tvrdý papír (my jsme použili vždy dvě kolečka k sobě – jeden bílý papír a jeden barevný)
  • šablonu na obkreslení (víčko od Nivea krému)
  • lepidlo
  • nálepky, obrázky z balicího papíru
  • velkou modrou plechovku od krému Nivea
Už taky hrajeme hru Dobble
Už taky hrajeme hru Dobble

Postup výroby

1.

30x obkreslíme kruhovou šablonu (třeba podle víčka od velké modré Nivey nebo podle cédéčka) na tvrdý papír. Nůžkami vystřihneme.

2.

Připravíme si 30 různých obrázků po 6 shodných kusech. Ty pak lepíme na kartičky tak, aby na každé kartičce bylo 6 symbolů a obrázky se opakovaly celkem 6x. Kartičky pak uložíme do prázdné krabičky od krému Nivea, aby se nám karty nepoškodily.

red | 14. 04. 2016
Štítky: