Halloween

Tipy na vyrábění na Halloween a zajímavosti o tomto svátku.

Povídání o svátku Halloween.

Vydlabaná dýně na Halloween
Vydlabaná dýně na Halloween

Nově přidané články o Halloweenu

Nejnovější články, které se týkají Halloweenu.

Proč se na Halloween vydlabávají dýně?

V anglosaských zemích se 31. října na svátek Halloween (ze slova All-hallows-eve; což je navečer před svátkem svatých, který se v těchto zemích připomíná 1. listopadu) dávají za okno, na balkon, na terasu, do oken, na zahradu nebo třeba před dům vydlabané dýně se světýlkem (svíčkou) uvnitř. Vyřezávaná dýně se světýlkem uvnitř, která se považuje za jeden ze symbolů právě Halloweenu,  se v anglicky mluvících zemích označuje jako Jack-o’-lantern (Jackova lucerna).

K halloweenské vydlabané dýni se váže prastará legenda, která vznikla v Irsku: Kdysi žil kovář Jack, který holdoval alkoholu více, než bylo zdrávo. Jednoho dne se málem upil k smrti. Na to už netrpělivě čekal ďábel, který si přišel pro Jackovu duši. Jack čerta požádal, aby by mu splnil ještě poslední přání, kterým nebylo nic jiného než poslední návštěva hospody. Ďábel svolil. Jack si objednal své pití, ale zjistil, že nemá peníze. Řekl ďáblovi, ať se promění v minci, že až s tou mincí zaplatí, že se čert promění zase zpět. Když se ďábel změnil v peníz, Jack si jej strčil do peněženky, a tak ďábla uvěznil. Ďábel ho prosil, ať ho pustí, že ho nechá rok na pokoji a nebude za ním slídit. Tak se i stalo.

Za rok se ďábel pro Jackovu duši vrátil znovu. Tentokrát si Jack vymyslel, že jako poslední přání má chuť na jablko, které rostlo na vysoké jabloni. Řekl ďáblovi, aby mu pro jablko vylezl a přinesl mu ho. Čert v tom neviděl problém. Když vylezl na jabloň, Jack vyřezal na kmeni stromu kříž, takže ďábel byl na stromě uvězněný, nemohl slézt dolů. Ďábel slíbil Jackovi, že když ho vysvobodí, splní mu, cokoli bude chtít. Jack chtěl, aby na něj už pro jednou zapomněl a slíbil mu, že jeho duše nikdy neskončí v pekle. Čert to chtě nechtě slíbil.

Když Jack zemřel, nebe jeho duši pro rozmařilý a zhýralý život, který vedl, nechtělo, ale ani peklo si jeho duši vzít nemohlo. Ďábel po Jackově duši vzteky mrskl rozžhavený uhlík, který nikdy neuhasne, protože je vyňat z nekonečného pekelného ohně.

Jackova duše vložila svítící uhlík do vyřezané řepy (až později se místo řepy začala užívat dýně) a s tou dodnes bloudí světem nemajíc klidu. Vždy 31. října na svátek Halloween tato legenda ožívá díky Jackově lampičce (rozuměj: vydlabané dýni se světýlkem uvnitř). Domu, který je opatřen vydlabanou dýní s hořící svíčkou, se Jackova duše zdaleka vyhne, protože ví, že už tam pro ni není místo, když už tam sídlí jedna ze zbloudilých duší, a totéž udělají i ostatní zbloudilé duše a jiné hrůzostrašné příšery (čarodějnice, kostlivci...), které tuto noc ožívají.

Takže chcete-li přečkat noc 31. října bez nezvaných návštěvníků poletujících za okny, připravte si vydlabanou dýni se svíčkou uvnitř.

Kostýmy na Halloween

Na sobotu 31. října připadá svátek Halloween a k němu se (stejně jako k jiným svátkům) vážou určité tradice a symboly. K nejznámějším halloweenským symbolům patří např. vydlabaná dýně, oranžová barva, která symbolizuje podzimní úrodu, černá barva, která představuje smrt, postavy čarodějnic a jejích zvířecích mazlíčků – kočky nebo vrány, dále to jsou všelijací pavouci a kostlivci a mnohé další potvory a obludy.

Vybrali jsme

Ukázka hraček, které se dají koupit v českých obchodech (sponzorované odkazy).

Tradicí, která je v anglicky mluvících zemích typická pro večer před dnem svatých, tedy Halloween, je koledování, které se nazývá Trick-or-treating (volně přeloženo jako: dejte koledu, nebo vám něco provedu). Koledníci chodí ve strašidelných kostýmech od domu k domu, které jsou vyzdobeny v halloweenském duchu, a snaží se vykoledovat co nejvíce sladkostí.

Ačkoli v České republice toto chození si pro koledu není zatím příliš (nebo spíš vůbec) vžité, strašidelné kostýmy jsou i pro české děti velmi zásadní. I u nás se totiž 31. října pořádá plno akcí a halloweenských atrakcí, např. strašidelné průvody v maskách zoologickými zahradami, lampionový průvod v strašidelných kostýmech po centrech měst, vydlabávání dýní v kostýmech v různých volnočasových střediscích, podzimní vyrábění apod.

Moje děti Halloween prostě milují, ať už jde o vydlabávání dýní, tvoření halloweenských dekorací nebo putování po různých akcích, které se nesou v halloweenském duchu. Jenže k tomu musí být řádně vystrojené (rozuměj: převlečené do kostýmů; dcera vyhledává převleky čarodějnic, synovi je zatím víceméně jedno, za co půjde, ale když má kostým kostlivce nebo dýně na sobě, tetelí se radostí a všem ukazuje, jak je strašidelný).

A tak je nejvyšší čas svým dětem obstarat kostýmy na Halloween – může to být kostým třeba čarodějnice, kočky, pavouka, drákuly, upíra, kostlivce, dýně apod., na trhu jich existuje velké množství. (Ty šikovnější a zručnější maminky vyrobí a ušijí kostým samy, ty ostatní jako třeba já musí holt sáhnout do peněženky.) A pokud si myslíte, že investovat do kostýmu se nevyplatí, protože vaše dcera nebo syn kostým víckrát v roce nevyužije, musím vás vyvést z omylu. Kostým si prcek může obléknout třeba na karneval, na svátek pálení čarodějnic, při různých akcích do školky apod., v roce se takových příležitostí najde docela dost.

A nezapomeňte: nikde není psáno, že převléknout se do halloweenských masek můžou jenom děti. Proto se nebojte a oslavte Halloween společně se svými ratolestmi. A pokud nemáte odvahu nasoukat se přímo do strašidelného kostýmu, sáhněte alespoň po nějakém originálním tematickém tričku na Halloween.

aktualizováno 07. 05. 2024