Dýně na Halloween trochu jinak

Obrázek Dýně na Halloween trochu jinak

Vyrábíme dýni na Halloween z rychleschnoucí hmoty.

Halloween neboli svátek strašidel, čarodějnic, kostlivců, duchů a jiných přízraků, který se slaví 31. října, se blíží. Ačkoli v České republice není vyznáván v takovém pojetí jako v anglicky mluvících zemích (děti se sice převlékají do kostýmů, ale nechodí na koledu od domu k domu), málokdo zůstává vůči tomuto anglosaskému svátku imunní. Je to i tím, že na nás z vitrín a regálů obchodů pomrkávají zralé dýně, lákající nás k jejich vyřezávání, šklebí se na nás strašidelně se tvářící dekorace v podobě keramických dýní, závěsných lampiček a lampionů, figurek čarodějnic, netopýrů a koček apod.

Když jsem byla bezdětná, byla jsem přesvědčená, že o tento americký svátek, s kterým obchodní řetězce přišly jen kvůli byznysu a aby z lidí tahaly peníze, nestojím, my přece uctíváme Památku zesnulých, tj. Dušičky. Jenže dítě zcela změnilo pohled na věc. V roce je tak málo příležitostí, kdy se může váš syn nebo dcera vyřádit – tematicky se obléknout, namalovat a vyrobit věci související se zmiňovaným obdobím. A když jsem viděla, jak dcerce září oči, když spolu dlabeme (vyřezáváme i jíme:-) dýni, abychom do ní vložily čajovou svíčku, která prosvítá vyřezanými dírami, nebo když si ozdobíme byt létajícími netopýrky apod., přestala jsem tento svátek odmítat. Není to přece nic opovrženíhodného jeden den si užít strašidelný Halloween a 2. listopadu uctít památku našich nejbližších, kteří už nejsou mezi námi, a jít na hřbitov, kde za ně zapálíme svíčku.

A protože jsem matka, která chce svému dítěti rozšířit obzor, ne mu striktně zakazovat, co může slavit a v co může věřit, přemýšlela jsem, jak Halloween ozvláštnit a co si letos vyrobit. Loni jsme si vyrobily na Halloween strašidelný hrad z dýně a letos jsme se s mojí holčičkou rozhodly, že si na Halloween vyrobíme dýni z rychleschnoucí hmoty, kterou si následně i vymalujeme.

Jste-li na tom stejně jako my dvě a Halloween jste vzali na milost a užíváte si jeho atmosféru, nezapomeňte si vyrobit či vydlabat dýni a vložit do ní svíčku, jedině tak se vám totiž vyhnou ty strašidelné potvory, které se 31. října prohánějí venku za oknem!

Co budeme potřebovat na výrobu ručně vyrobené dýně

  • temperové barvy, štětec, paleta, miska s vodou
  • rychleschnoucí hmota
  • nůž, špejle
  • pevná podložka (např. prkýnko, tác aj.)
  • omyvatelný ubrus

Pracovní postup

1)

Stůl přikryjeme omyvatelným ubrusem nebo starými novinami. Rozbalíme rychleschnoucí hmotu, která na vzduchu schne opravdu rychle, a připravíme si misku s vodou.

Halloweenská dýně z rychleschnoucí hmoty
Halloweenská dýně z rychleschnoucí hmoty

2)

Pomocí špejle a nožíku vymodelujeme dýni a její vršek. Hmotu pořádně mokrými prsty uhladíme, do otvoru na oči a nos strčíme kousek špejle, aby tam dírky zůstaly i po zaschnutí. Necháme uschnout, nejlépe přes noc.

Malování dýně na Halloween
Malování dýně na Halloween

3)

Pokud jsou dýně a víčko suché, vymalujeme si je podle svých představ. Hodí se na to temperové barvy, např. oranžová a zelená. A necháme znovu uschnout. Nakonec si touto dekorací vyzdobíme byt.

red | 12. 10. 2013
Štítky: