Strašidelný hrad z dýně na Halloween

Obrázek Strašidelný hrad z dýně na Halloween

Halloweenské tvoření s dětmi. Výroba strašidelného hradu z dýně.

Dlabání dýní je činnost, kterou lidé mají spojenou se svátkem Halloween, který se slaví 31. října. Sice jde o svátek americký, ale i u nás se začíná pomalu prosazovat. Konkuruje mnohem vážnějšímu a dalo by se říci metafyzickému svátku Dušičky, který každý rok připadne na 2. listopadu. A možná také proto spousta Čechů tento svátek neuznává a nectí a hlásá, že v Česku pro Halloween není místo, že jde jen o další způsob, jak obchodníci chtějí vytáhnout z peněženek obyčejných lidí další peníze.

Halloween je oproti Dušičkám svátek zejména pro děti. A protože mám ve zvyku ve všem, co je určeno dětem, nejdříve hledat to dobré, než to zatratím, stejně tak přistupuji ke svátku Halloween, ač sama rozhodně nepatřím mezi nekritické zbožňovatelky všechno, co pochází z Ameriky. A právě dlabání dýně a zdobení bytu strašidelnými motivy se dá s dětmi hezky využít i v našich českých podmínkách. Protože nejde ani tak o samotný svátek Halloween, ale o záminku něco a především inspiraci co s dětmi ručně a tvořivě vyrábět.

Také tento článek má sloužit především jako inspirace pro maminky a tatínky, kdyby v těchto dnech váhali a nevěděli, co si mohou s dětmi vyrobit a čím si vyzdobit svou domácnost. Konkrétně vám chci ukázat, co se dá udělat s dýní. Vydlabaná dýně totiž nemusí mít pouze známý a obvyklý zjev strašidla. S dýni s dá kouzlit mnohem více.

Se svou holčičkou jsme si například vyřezali z dýně strašidelný hrad. Do hradeb strašidelného hradu jsem napíchala drátky, na které jsem přilepila z papíru vystřižené netopýry. A když jsem pak uprostřed vydlabané dýně zapálila čajovou svíčku, ti malí papíroví netopýrci se v přítmí pokoje krásně rozletěli po stěnách místnosti. Vznikla tak u nás kouzelná strašidelná atmosféra, která ke svátku Halloween patří.

Obrázek strašidelného hradu vydlabaného z dýně
Strašidelný hrad z dýně na Halloween

Při dlabání dýně mi pomáhala má skoro tříletá dcerka, ale je potřeba ji neustále kontrolovat, aby se jí nic nestalo. K dlabání používám obyčejnou polévkovou lžíci a na detaily pak lžíci kávovou. Nožem jsem pouze odřízla vrchní část dýně a pak s jeho pomocí přesně do dýně vyřízla hradby strašidelného hradu.

Vytvářením strašidelného hradu z dýně jsme se s holkou zabavily na půl odpoledne. Není nic krásnějšího než vidět její smějící se očička, když se vám společně pod vašimi čtyřmi rukami rodí nějaká nová věc. Dcera se učí zručnosti přímým kontaktem s materiálem. Navíc tím, že si spolu povídáme, jestli je to či ono, co právě vytváříme, hezké, a jak by to mohlo vypadat jinak, rozvíjím v dcerce jakési elementární estetické cítění. Zkrátka obyčejnou tvůrčí ruční práci nenahradí žádné kdovíjak sofistikované hračky.

Na závěr chci jen zopakovat, co už jsem napsala: i z toho, co člověk zcela úplně neuznává a s čím úplně nesouhlasí, si může vzít něco dobrého. Pro sebe a hlavně pro své děti.

red | 30. 10. 2012
Štítky: