Netradiční adventní „věnec“

Obrázek Netradiční adventní „věnec“

Vyrábíme dekorace na Vánoce.

Nadešel adventní čas, který s napětím očekávají všechny děti a na který se těší i rodiče. Přináší s sebou nejen vánoční atmosféru, vůni jehličnanů, pečeného cukroví a svařeného vína či punče, ale také plno pohody, klidu a zábavy.

Zábavy třeba ve formě tvoření spolu s dětmi, protože před Vánocemi se toho dá udělat, vyrobit, vytvořit opravdu hodně. Ať jde o adventní věnec, adventní kalendář, vánoční výzdobu, jablíčkový svícen na štědrovečerní stůl, řetězy na zavěšení kolem lustru, vánoční přáníčka pro Ježíška, vánoční kartičky na dárečky či samotné dárky (to poslední je však určeno pouze dětem, které už na Ježíška nevěří :-)

Z vánočního tvoření s dětmi si teď uděláme takový vánoční seriál. Pravidelně sem budeme s Barborkou vkládat vytvořené věci, které jsou pro vánoční období typické. Například dnes se budeme věnovat výrobě netradičního adventního věnce.

Adventní věnec má celkem jasně danou podobu – věnec z jehličí, na který se připevní ozdoby, čtyři svíčky, různá cinkrlata a pozlátka. Jenže ne každý si může kolem 30. listopadu ve městě natrhat, posbírat či zakoupit větvičky ze smrků, borovic, jedlí apod. Navíc, ten kdo není zručný a jaksi nemá ve výrobě pichlavých věnců praxi, to odnese pořádnou smůlou na prstech (v tom lepším případě) či rozpíchanými a pořezanými prstíky (v tom horším). A pustit dítě k výrobě věnce z jehličí také není to pravé ořechové... Leda že by vás celý rok zlobilo:-) Ne, dělám si legraci, ani tehdy ne!

A proto mě před adventem, když jsem viděla Barborku, jak by chtěla vyrábět nějaký super adventní věnec, napadlo, že třeba bychom mohly zkusit vytvořit úplně jiný adventní věnec. Jiného tvaru a z jiného materiálu. Vzaly jsme tedy kousek obdélníkového polystyrenu (tvar však záleží na vás), aby se Barborce do něj pěkně zapichovaly různé předměty, vyštrachaly jsme z krabic všelijaké ozdůbky, zvonečky a jiné vánoční ozdoby, šišky a vyrazily koupit čtyři čajové svíčky, které na adventním obdélníku budou pěkně držet.

Výroba našeho netradičního adventního věnce je docela snadná. Chce to jen trochu trpělivosti, nějaký ten nápad a šikovné dětské ruce. Zkuste to a uvidíte. My jsme si včera doma zapálili první svíčku na našem adventním čtverci a Barborce zářily oči pýchou, co sama s trochou pomocí maminky dokázala.

Co budete potřebovat k výrobě adventního věnce

  • kousek polystyrenu o tloušťce 4 cm
  • krepový papír
  • lepidlo
  • 4 drátky
  • 4 čajové svíčky
  • různé ozdoby, vánoční motivy apod.
Adventní věnec může vypadat i takto
Adventní věnec může vypadat i takto

Postup výroby adventního věnce

1

Uřízneme si kousek polystyrenu podle tvaru, jaký chceme získat. Polystyren olepíme krepovým papírem.

2

Vezmeme si čtyři malé drátky, které mají délku přibližně 2 centimetry a zapíchneme je do polystyrenu v místech, kde chceme mít umístěné svíčky. Svíčky zapíchneme na již připravené drátky.

3

Kolem svíček zapíchneme různé ozdoby (šišky, andělíček, zvonek, vánoční koule, ozdobné flitry, textilní obrázky s vánoční tematikou apod.) a netradiční adventní věnec je hotový.

Adventní věnec z polystyrenu
Adventní věnec z polystyrenu
red | 01. 12. 2014
Štítky: