Vyrábíme škrabošku na maškarní ples

Obrázek Vyrábíme škrabošku na maškarní ples

Chystáte se na maškarní bál nebo karneval a ke své masce potřebujete ještě vyrobit škrabošku? Stejný problém jsme řešili i my. Tady je náš návod.

Na obrázku je obrys škrabošky
Nakreslíme škrabošku

Škrabošku si nakreslíme na čtvrtku (tvrdý papír). Kdo nezvládne vlastnoručně nakreslit obrys škrabošky, pomůže si šablonou. Nebo požádá maminku, staršího sourozence nebo šikovného tatínka.

Na obrázku je vystřižená škraboško
Vystřihneme škrabošku

Vezmeme nůžky a škrabošku pečlivě vystřihneme. Stříháme raději pomalu, ale přesně podle čáry. Pokud se ovšem nechystáme na maškarní za kostrbatce, to bychom potom mohli klidně stříhat i kostrbatě.

Na obrázku je dítě, které zkouší škrabošku
Zkoušíme škrabošku

„Uááá, pomooooc, nevidím! Kdo tady zhasl světlo? Kdo mi šlohl oči? Zloděj! Je tady zloděj, chyťte zloděje, ukradl mi oči!“

„Aha, já mám oči, jen nemám dírky na oči. Zapomněl jsem si je vystřihnout. Tak ještě nůžky a cvak, cvak, cvak a už zase budu mít kukadla jako zrcadla.“

Na obrázku je škraboška s otvory na oči
Střihneme otvory na oči

Opět vezmeme do ruky nůžky a vystřihneme i otvory na oči, na které jsme před tím zapomněli. Tak, teď už je to lepší.

Na obrázku je škraboška a gumička
Gumička pro škrabošku

Seženeme si kousek gumičky. Nejlepší je tenká kulatá gumička.

Délku upravíme podle velikosti hlavičky dítěte, aby guma byla o kousek delší, než je to tak akorát. Pro pětileté dítě budeme potřebovat asi 30 až 35 cm gumičky. S věkem dítěte bude pochopitelně přímo úměrně stoupat také požadavek na délku gumy. Navíc velikost hlav dětí bývá dost různá. Někdo má i v sedmi hlavičku jako malý tenisáček a jiný už ve třech letech nosí na krku takovou dobře rostlou tykev. Zkrátka před ustřihnutím gumičky dobře měřte.

Pokud nemáte gumičku (dá se běžně koupit třeba v galanterii), můžeme použít i provázek. Ale z vlastní zkušenosti to velmi nedoporučuji, protože prostě provaz nedrží. No trochu drží. Ale blbě. Takže – podle mne – než škrabošku s provázkem, to raději jít na karneval úplně bez škrabošky a vymyslet si jinou masku nebo zamaskování obličeje. Třeba nalíčit máminými šminkami, pokreslit tvář fixy nebo pomazat zubní pastou. Však si poradíte. Fantazie je bezbřehá.

Na obrázku je znázorněn prostřih na uchycení gumičky
Prostřih na gumičku

Jak gumičku na škrabošku uchytit? Můžete udělat dírku a gumičku jí provléct a pak zauzlíkovat. Ale je i lepší způsob: Škrabošku po stranách nastřihněte (podle obrázku) a gumičku v tom prostřihnu namotejte.

Na obrázku je hotová škraboška
Hotová škraboško

Škraboška je hotová. Zbývá vybarvit pastelkami, fixy, barvami, nazdobit, přidat třpytky, přilepit ozdoby… zkrátka upravit tak, aby vystihovala charakter masky, za kterou na karneval jdete.

My jsme naši škrabošku nechali bílou. Bez ozdob. Víte, za co jsme na maškarní ples šli my?

Za ninju?

Ne ne ne.

Na obrázku je kostlivec se škraboškou
Kostlivec se škraboškou

„Jdu si pro tebe!“

Pan Smrťák, paní Smrtka a malé Smrtě čili Smrťákovic rodinka mávala kosou a náramně si maškarní bál užívala.

red | 29. 02. 2020
Štítky: