Vyrábění bambulí různých velikostí

Obrázek Vyrábění bambulí různých velikostí

Návod na výrobu bambule z vlny.

Jako malou mě vytváření bambulí fascinovalo. V době, kdy jsem vyrůstala, bylo normální zdobit si byt bambulemi a bambulkami vyrobenými třeba z chemlonu. Pamatuji si na efektní závěs z bambulek, který nám visel ve dveřích z obýváku do předsíně a který vlastnoručně vyrobila moje maminka (připomínala mi kouzelnici, jak rychle dokáže vyrobit z kousky vlny takové krásné bambulky). Vážně nezapomenutelný zážitek. Závěs se líbil i našemu psovi, který byl velice hravý a snažil se bambule nejen překousnout vejpůl, ale také chytat packami a všelijak šmodrchat (Škubánek hadr).

A protože já mám milé zážitky s bambulkami stále v živé paměti, rozhodla jsem se naučit svou skoro už sedmiletou dceru Barborku bambulky také vyrábět. Výroba je velmi jednoduchá, stačí kousek čtvrtky a klubíčko vlny. Když se k našemu vyrábění bambulek přidal i můj dvouletý syn Josífek, museli jsme vyrobit další a další bambule, protože i jemu se výroba bambulí velmi zalíbila. Asi jako každému malému dítěti:-) Zkuste své děti alespoň na chvíli odtrhnout od výdobytků dnešní doby a zkuste jim ukázat kousek svého dětství. Myslím, že budou zírat :-)

Co budete potřebovat k výrobě bambulí

  • vlna (či různě barevné vlny)
  • tužka
  • čtvrtka
  • nůžky
Papírové šablonky na výrobu bambulí
Papírové šablonky na výrobu bambulí

Postup výroby bambulí

1.

Na čtvrtku obkreslíme dvě stejně velká kola (průměr záleží čistě na vás, my jsme například obkreslili skleničky) a dovnitř jim nakreslíme další kolečko, takže získáme dva totožné kruhy, které pomocí nůžek vystřihneme. Ty nám poslouží jako podklad, na který budeme namotávat vlnu.

2.

Kruhy přitiskneme k sobě a vlnu jimi provlékáme a motáme kolem dokola, až nám vznikne silně namotané kolečko.

3.

Kolečko uprostřed pomalu a opatrně prostřihneme kolem dokola. A pevně zavážeme na uzel provázkem či kouskem vlny. Takže nám vznikne vlna rozdělená na dvě poloviny, převázaná v půli.

4.

Nakonec z nově vzniklé bambulky sundáme papírový podklad (šablonu, na kterou jsme vlnu namotávali).

Bambulka před dokončením
Bambulka před dokončením
red | 22. 02. 2017
Štítky: