Zrníčková mlska pro ptáčky
Vyrábíme krmítko pro ptáčky.
Venku už se začíná probouzet příroda, sluníčko se prodírá skrze mraky a snaží se nás zahřát. Napjatě očekáváme první jarní dny a představujeme si, jak si budeme venku hrát, pracovat na zahradě, chodit na výlety a do přírody. I přes sluneční paprsky, které na nás dopadají, je však venku stále mrazivo a zimomřivo, a tak je třeba myslet na drobné ptactvo, které se den co den slétává k našemu krmítku na zahradě.
Se svou malou pětiletou holčičkou jsme se rozhodly, že ptáčky (sýkorky, drozdy, kosy, vrabce) ještě budeme rozmazlovat a na přilepšenou jim nasypeme do krmítka nějaké ty dobroty. A protože nasypat zrní umí každý a není na tom nic k vyrábění, řekly jsme si, že si jedno studené odpoledne společně doma uvaříme teplé Caro a vyrobíme ptáčkům super zrníčkovou mlsku.
Doma jsme hledaly něco, co by představovalo základní vrstvu, podložku, prostě nějaký základ, do čeho bychom jim zrní nasypaly, a přemýšleli, jak to udělat, aby nám to vítr nerozfoukal. Nakonec jsme narazili na půlku kokosu, který se nám tu od Vánoc válel, rozpůlily si ho a vnitřek pomazaly medem tak, aby nám na něm zrníčka držela. Po zaschnutí jsme kokos s vločkami a zrníčky připevnili ke krmítku. Pak už jsme z okna pozorovaly, kolik ptáčků a jakého druhu se k nám slétávají. (Pokud nemáte zahradu, není nic snazšího než mlsku ptáčkům uvázat na strom či keřík v lese nebo po cestě, kudy denně chodíte.)
Vyrobte si zrníčkovou mlsku pro malé ptáčky i vy doma. Má to dvě výhody: nejen že ptáčkům vaše zrníčková pochutina či mlska bude moc chutnat, ale můžete se s dětmi něco nového naučit. Je zábavné trávit čas tím, že hledáte v atlasu ptáků či na internetu podle obrázků, co to vlastně bylo za ptáka, který vás poctil svou návštěvou.
Co budeme potřebovat na výrobu ptačí mlsky
- polovinu kokosu nebo nějaké širší dřívko
- med
- drátek či provázek
- semínka, zrní, vločky a jiné mlsky pro ptáčky
- štětec
- omyvatelný ubrus
Postup výroby ptačího mlsu
1)
Kokos, resp. jeho jednu půlku (nebo širší dřívko) vyčistíme a vysušíme.
2)
Připravíme si všelijaká semínka, která doma najdeme – slunečnicová, lněná, pšeničné otruby, zrní, vločky apod.
3)
Kokos pomažeme medem pomocí štětce.
4)
Nakonec nasypeme slabou vrstvu semínek a necháme zaschnout.