Zrníčková mlska pro ptáčky

Obrázek Zrníčková mlska pro ptáčky

Vyrábíme krmítko pro ptáčky.

Venku už se začíná probouzet příroda, sluníčko se prodírá skrze mraky a snaží se nás zahřát. Napjatě očekáváme první jarní dny a představujeme si, jak si budeme venku hrát, pracovat na zahradě, chodit na výlety a do přírody. I přes sluneční paprsky, které na nás dopadají, je však venku stále mrazivo a zimomřivo, a tak je třeba myslet na drobné ptactvo, které se den co den slétává k našemu krmítku na zahradě.

Se svou malou pětiletou holčičkou jsme se rozhodly, že ptáčky (sýkorky, drozdy, kosy, vrabce) ještě budeme rozmazlovat a na přilepšenou jim nasypeme do krmítka nějaké ty dobroty. A protože nasypat zrní umí každý a není na tom nic k vyrábění, řekly jsme si, že si jedno studené odpoledne společně doma uvaříme teplé Caro a vyrobíme ptáčkům super zrníčkovou mlsku.

Doma jsme hledaly něco, co by představovalo základní vrstvu, podložku, prostě nějaký základ, do čeho bychom jim zrní nasypaly, a přemýšleli, jak to udělat, aby nám to vítr nerozfoukal. Nakonec jsme narazili na půlku kokosu, který se nám tu od Vánoc válel, rozpůlily si ho a vnitřek pomazaly medem tak, aby nám na něm zrníčka držela. Po zaschnutí jsme kokos s vločkami a zrníčky připevnili ke krmítku. Pak už jsme z okna pozorovaly, kolik ptáčků a jakého druhu se k nám slétávají. (Pokud nemáte zahradu, není nic snazšího než mlsku ptáčkům uvázat na strom či keřík v lese nebo po cestě, kudy denně chodíte.)

Vyrobte si zrníčkovou mlsku pro malé ptáčky i vy doma. Má to dvě výhody: nejen že ptáčkům vaše zrníčková pochutina či mlska bude moc chutnat, ale můžete se s dětmi něco nového naučit. Je zábavné trávit čas tím, že hledáte v atlasu ptáků či na internetu podle obrázků, co to vlastně bylo za ptáka, který vás poctil svou návštěvou.

Materiál na výrobu zrníčkové mlsky pro ptáčky
Materiál na výrobu zrníčkové mlsky pro ptáčky

Co budeme potřebovat na výrobu ptačí mlsky

  • polovinu kokosu nebo nějaké širší dřívko
  • med
  • drátek či provázek
  • semínka, zrní, vločky a jiné mlsky pro ptáčky
  • štětec
  • omyvatelný ubrus
Co budeme potřebovat na výrobu ptačí mlsky
Co budeme potřebovat na výrobu ptačí mlsky

Postup výroby ptačího mlsu

1)

Kokos, resp. jeho jednu půlku (nebo širší dřívko) vyčistíme a vysušíme.

2)

Připravíme si všelijaká semínka, která doma najdeme – slunečnicová, lněná, pšeničné otruby, zrní, vločky apod.

3)

Kokos pomažeme medem pomocí štětce.

Postup výroby ptačího mlsu
Postup výroby ptačího mlsu

4)

Nakonec nasypeme slabou vrstvu semínek a necháme zaschnout.

red | 14. 03. 2015
Štítky: