Hračky Bořek Stavitel

Dětské nářadí a další hračky s motivem Bořka Stavitele

Animovaný seriál pro děti Bořek Stavitel zaujme především kluky. Proto také hračky s motivem Bořka a této pohádky jsou určeny převážně pro chlapce. V tomto přehledu se podíváme na některé z těchto hraček.

Ale začneme malým jazykovým exkurzem, abychom hračky na motivy Bořka stavitele dokázali poznat.

Bob the Builder alias Bořek Stavitel

Originální název pohádky Bořek Stavitel (v angličtině) zní Bob the Builder. Proto je na hračkách, které nebyly vyrobeny u nás (kterých je většina), zpravidla také tento nápis. Ve světě nemají zkrátka kutila Bořka, ale Boba. Takže v regálech obchodů hledejte nejen hračky s nápisem Bořek Stavitel, ale také Bob the Builder.

Ale nemusíte se obávat, i přes ten zmatek ve jméně hlavního protagonisty, jde stále o stejného, pravého a jednoho jediného Bořka (či Boba) Stavitele. A i když ve většině překladů do cizích jazyků je jméno ústředního hrdiny pohádky nezměněno (Bob), někde jsou na tom ještě hůře než my. Např. takové Finsko, jejich Bob the Builder a.k.a. Bořek Stavitel se jmenuje Puuha-Pete. Zlatý Bořek, no ne?

Hračky s motivy Bořka Stavitele

Dětské nářadí Bořek Stavitel

Autíčka, kostičky a další hračky s Bořkem

Puzzle a kostky Bořek Stavitel

Různých puzzle, skládanek a skládaček s motivem Bořka existuje celá řada. My jsme vybrali Puzzle od výrobce Efko (která vyrábí také např. řemeslníky Igráčky, které je určeno pro malé děti kolem tří let, které obsahuje 24 dílků a je oboustranné, poskládat se tedy dají dva obrázky.

Možná ještě větší oblibě než puzzle se u kluků těší kostky. Sada 20 dřevěných kostek v hezké přepravce se dá použít na skládání šesti různých obrázků nebo třeba na stavění komínů a domečků.

Auta a stroje Bořek Stavitel

V seriálu Bořek Stavitel vystupuje více strojů a aut než lidských postav. Proto také řada hraček s motivem Bořek Stavitel jsou právě autíčka nebo pracovní stroje. Vybíráme některé, které nás zaujaly nejvíce.

Další dárky s Bořkem Stavitelem

Na motivy pohádky Bořek Stavitel byla napsána také řada knih. A jak známo, kniha je ideální dárek na Vánoce.

A když už vaše dítě vlastní bezpočet autíček, postaviček a plyšových Bořků, hraje hry jako je Bořek Aktivity, na zdi vaše ratolesti tikají hodiny Bořek Stavitel, když si nehraje se stavebnicemi Bořek Stavitel, tak si kreslí do sešitů s Bořkem... ...a už dávno má samozřejmě svou Bořkovu žlutou pracovní helmu i opasek s nářadím, oranžovou vestu nebo dokonce i celý kostým... a vás už opravdu nic nenapadá, co svému malému kutilovi pořídit do sbírky k hračkám s Bořkem Stavitelem, zkuste magnetky Bořek Stavitel, které se dají koupit za pár desítek korun. Magnetky může dítě umisťovat třeba v kuchyni na lednici, když budete vařit; z vlastní zkušenosti vím, že to děti nejen zabaví, ale také hodně baví.

Licencované hračky

Historie výroby hraček, které na základě licence mohly používat značku Bořek Stavitel, je plná konců. Hračky s tímto logem vyrábělo několik společností, jež patří mezi ty významný v hračkářském odvětví. Přesto ale v současné době za značkou Bořek Stavitel nestojí žádná z nich.

 

Lego Bořek Stavitel

V roce 2001 si brand Bořek Stavitel licencovala hračkářská firma Lego, která tuto značku vyhradila pro své stavebnice Duplo. V roce 2009 výroba takto licencovaných stavebnic ale skončila.

 

Bořek Stavitel od Hasbro

Hasbro je velmi známá značka v hračkářském průmyslu, která se proslavila např. svými poníky My little pony, hracími sety Littlest Pet Shop, hrou pro kluky NERF a nebo současným hitem "zvířátky" Furby. Postarala se také o výrobu prvních licencovaných charakterových hraček s Bořkem Stavitelem. V roce 2005 ale od tohoto projektu odstoupila a dnes již tyto hračky nevyrábí.

 

Learning Curve

Po firmě Hasbro převzala výrobu licencovaných hraček s Bořkem designerská firma RC2 Corporation, která je prodávala pod značkou Learning Curve. Ale po pěti letech i zde přestali vyvíjet nové hračky s Bořkem (nyní se soustředí na hračky motivované pohádkou Mašinka Tomáš). Na trhu je k dostání ale stále ještě dost hraček, zejména autíček včetně sběratelské kolekce, které pocházejí z dílny RC2 brands.

05. 12. 2012, aktualizováno 07. 05. 2024
Štítky: